Προς το περιεχόμενο

προβλημα θορυβου στην "E" χορδη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και λιγο καιρο (βασικα απο τοτε που αλλαξα χορδες),στην rg2550 μου κανει πολυ θορυβο η "Ε" χορδη,τασταρει πολυ. πειραξα την βεργα,πειραξα το action αλλα τπτ.σημερα αλλαξα την χορδη μπας και ηταν προβληματικη αλλα το ιδιο. ειμαι ενα βημα πριν την σπασω,τι συμβαινει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξήγησε μας πως, που ταστάρει; Δώσε γενικά λίγα στοιχεία παραπάνω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πχ ειχα σφιξει το trussrod πολυ και ειχα χαμιλοσει το action αρκετα,σε αυτη τη θεση τασταρε πολυ 1.2.3.4 ταστο και λιγοτερο στα υπολοιπα αλλα μονο στην Ε χορδη  οταν με τις δοκιμες το πηγα λιγο πιο κατω αρχισα να ακουο θορυβο και σε αλλα ταστα.σημερα το ξεσφιξα το rod και σηκωσα το action.Αυτην την στιγμη εχω σηκωσει πολυ το action απο την μερια της Ε χορδης και γενικα δεν ακουο πολλα αμα παιξω ηρεμα,αλλα αμα βαρεσω δυνατα ακουο κατι.επισης αμα παιξω την Ε αδεια ακουο  θορυβο στην περιοχη που δενει η χορδη στο τρεμολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουο  θορυβο στην περιοχη που δενει η χορδη στο τρεμολο

εαν τασταρει μονο η μι πολυ πιθανο να εχει χαλαρωσει καποιο βιδακι στο τρεμολο. τσεκαρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν μας είπες αν μιλάμε για την μι καντίνι ή την μπάσα.. Επίσης, να υποθέσουμε ότι οι καινούριες χορδές ήταν στο ίδιο πάχος με τις παλιές;

 

Γενικά, εφόσον οι διπλανές χορδές δεν έχουν πρόβλημα (με λογική ρύθμιση truss rod και action πάντα) και επικεντρώνεται σε μία χορδή, μάλλον είναι περισσότερο "μηχανικό" το θέμα παρά ρύθμισης.

 

Σε συνέχεια αυτού που πρότεινε ο bihlas87 τσέκαρε ότι η χορδή έχει "κάτσει" ακριβώς στο κέντρο κάτω στο βαγονάκι του τρέμολο (ή στο κέντρο της εγκοπής αν έχει κάτι τέτοιο) και όχι στραβά, γιατί και αυτό μπορεί να είναι μια πηγή τριξίματος.

 

Ακόμα, τσέκαρε ότι και το τρέμολο παρέμεινε στην ίδια θεσή που βρισκόταν πριν αλλάξεις χορδές (δηλαδή παράλληλο με το σώμα της κιθάρας) και δεν έγειρε προς τα πάνω ή προς τα κάτω.

 

Πάντως, για να μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι, λάβε υπ'όψιν τα εξής: αφ'ενός, είναι αναμενόμενο οι καινούργιες χορδές να παράγουν περισσότερο τρίξιμο και αφ'ετέρου ένας βαθμός τριξίματος είναι κατά γενική ομολογία αποδεκτός. Αυτό που έχει σημασία είναι το τρίξιμο αυτό να μην αναπαράγεται όταν παίζεις με ενισχυτή, όποτε αν κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει από τεχνικής πλευράς δεν υφίσταται σημαντικό πρόβλημα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το πρόβλημά σου βρίσκεται μονάχα σε μια χορδή.

Τότε, θα πρέπει να τσεκάρεις τα "άκρα" που κρατάνε αυτή τη χορδή και να μην κάνεις καψώνια στη ταστιέρα σου.  ;D

 

Ρίξε μια ματιά στο τρέμολο και τον καβαλάρη.

 

Αν κουρδίζεις "χαμηλότερα" ή/ και παίζεις με σκληρές πένες, είναι λογικό ενα τριξιματάκι.  :-\

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα πάθει στην κλασική μου στην ΛΑ και τελεικά είχε φαγωθεί ο πλαστικός καβαλάρης στην αρχή της ταστιέρας με αποτέλεσμα να έχει κατέβει πάρα πολύ η χορδή...καλήτερα μην βασανίζεις το καιμένο το μπράτσο γιατί μπορεί να σε χαιρετίσει...καλύτερα πίγενε για απλό set up σε μάστορα την κιθάρα και θα στα ρυθμίσει όλα τέλεια καλό το DIY και σίγουρα ανέξοδο καθώς και ενδιαφέρον αλλά αν έχουν σπάσει τα νεύρα σου και δεν βγάζεις άκρη... προτείνω ειδικό ;)  αν μένεις ηράκλειο Κρήτης στείλε μου p.m. να σου πω 2-3 μάστορες που ξέρω και τιμές για set up

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου