Προς το περιεχόμενο

Μερα χωρις αυτοκίνητο στη Θεσσαλονικη.


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα ήταν η πολυδιαφημισμένη μέρα χωρις αυτοκίνητο στη Θεσ/νικη.

 

Ειχα καποια δουλεια και ειπα να μην παρω το δικο μου, για να βοηθησω στην "πρωτοβουλια", με αποτελεσμα να περπατησω για να παω περιπου 1 ωρα. Οκ, νεο παιδι ειμαι, με κοιλια που θα πρεπει να συμμαζευτει σιγα σιγα οποτε καλο μου κανε.

 

Κατεβαινοντας ομως σε εναν απο τους κλειστους δρομους πηρα την πρωτη τζουρα του "να'χαμε να λεγαμε". Γουναρη με Σβωλου ειχε στηθει ενα θεατρικο δρωμενο του δρομου με κοσμο να εχει κυκλωσει τους καλλιτεχνες για να παρακολουθησει. Ενδιαφερον σκεφτηκα και πλησιασα για να ακουσω.....κορνες και σφυριγματα τροχονομων και το χειροτερο.....να περναν απο διπλα απο τη "σκηνη" μηχανακια τα οποια χωρουσαν να περασουν απο τις απαγορευτικες κορδελες. Δεν ακουσαμε τιποτα απο τα λογια των ηθοποιων, χειροκροτησα ως επιβραβευση για την προσπαθεια απλά και συνεχισα να παω στη δουλεια που ειχα.

 

Πηγαινω προς την Αγγελάκη και βλέπω την πεμπτουσια της μερας χωρις αυτοκινητο. Απειρα αυτοκινητα να πηγαινουν σημειωτο, ανθρωπους-καρικατουρες να ουρλιαζουν προς καθε κατευθυνση μεσα σε ενα χαμο από κορνες, τροχονομους που προφανως τα ακουγαν επι ωρα, να απαντανε αναλογα, λεκτικους διαπληκτισμους που εφερναν ακομα μεγαλυτερο μποτιλιαρισμα.....

 

Περναω τον συγκεκριμενο δρομο καθε μερα...πρωτη φορα αγχωνομαι τόσο πολυ απο τα αυτοκινητα και να φανταστείτε οτι περπατουσα ανετα στο πεζοδρομιο...

 

 

Το νοημα αυτης της μερας ποιο ηταν λοιπον? Κλεινουμε συμβολικα 2 δρομους για να γίνουν πιτα ολοι οι αλλοι γυρω?

 

Υπηρξε καποιος σχεδιασμος για όλο αυτο ή ήταν ενα ακομα ιβεντ για να ξεχασουμε ότι τις υπολοιπες 364 μερες ειμαστε οι ιδιοι που κανουμε τα σκατα που προσπαθουμε να χτυπησουμε με τις παγκοσμιες μερες?

 

Τελικά υπαρχει καμια ουσια στον τρόπο με τον οποιο αντιμετωπιζουμε οικολογικα, κοινωνικά, πολιτκά θεματα, αλλα και στον τροπο που αυτα σχεδιαζονται σε μαζικο επιπεδο?

Ή όλα είναι "να'χαμε να λεγαμε" ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 σε όλα όσα είπες.

 

Για μερικούς δυστυχώς ένα τετράωρο μίας τέτοιας "πρωτοβουλίας" είναι μεγάλο πλήγμα.

 

Εξάλλου καμία τέτοια κίνηση δεν μπορεί/ούτε θα μπορέσει στο μέλλον να πείσει τον Νεοέλληνα για μία νέα προοδευτική αντίληψη.

 

Η αντίληψη δεν δημιουργείται μέσω του εξαναγκασμού και της "γλύκας", αλλά με εσωτερική επανάσταση.

 

Μέχρι τότε θα συνεχίζουμε να βλέπουμε τα χάλια μας με τέτοιες κινήσεις.

 

Υ.Γ. Είδα τους 2L8 στην Ικτίνου.Φοβερό live!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι "μέρες" (χωρίς,με,για,με λίγο απ΄όλα,μ΄απόλα,των,της, και δε ξέρω και γω τι άλλο...) είναι τόσο γελοίες και γεμάτες υποκρισία και ο (μόνος) πραγματικός λόγος ύπαρξεώς των,είναι μόνο για να "τζιράρουν" οι σχετιζόμενες εταιρείες με την εκάστοτε μέρα.End of story...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι "μέρες" (χωρίς,με,για,με λίγο απ΄όλα,μ΄απόλα,των,της, και δε ξέρω και γω τι άλλο...) είναι τόσο γελοίες και γεμάτες υποκρισία και ο (μόνος) πραγματικός λόγος ύπαρξέως των,είναι μόνο για να "τζιράρουν" οι σχετιζόμενες εταιρείες με την εκάστοτε μέρα.End of story...

 

+1000

 

εγινε και στην Αθηνα το Σαββατο και το μονο που εγινε ηταν να βγαλουν οι...καφετεριες ...τραπεζακια στην Πανεπιστημιου (οπου ο φραπες και η τσιγαριά πηγαιναν συννεφο... ;D) ,εν τω μεταξυ στους παραλληλους δρομους γινοταν της μουρλης το πανηγυρι απο την κινηση.... ;D  

 

 

πολυ συγκινηθηκα απο την οικολογικη συνειδηση των Αθηναιων....αφου μπερδευτηκα για μια στιγμη και νομιζα οτι ημουν στο Βερολινο.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο ζήτημα με έχει απασχολήσει πολλάκις προσφάτως.

Βαρέθηκα να είμαι σε φιλικά σπίτια (καλή ώρα όπως εδώ) να γκρινιάζουμε όλοι για αυτο το χάος και μετά να μπάινουμε στα αυτοκίνητά μας και να πηγαίνουμε μέσα στο κυκλοφοριακό χάος στο οποίο θα αναφωνήσουμε (στανταράκι) "Μα που πάει όλος αυτός ο κόσμος";

Και εσύ ρε Κώστα τι κάνεις για αυτό;

Είπα να πάω με ποδήλατο. Μένω ψηλά, δουλεύω χαμηλά. Αντε και πάω.

Πως στην ευχή γυρνάω; Και το να πάω μια κουβέντα.

Ασε το μπινελίκι και τον τρόμο...

Με το κουστούμι, τι κάνεις για τον ιδρώτα;

Τουλάχιστον στο εξωτερικό η εταιρεία είχε και χώρους για ντους και να αλλάξεις οπότε πρόβλημα δεν υπήρχε.

Μετρό και σπαστό ποδήλατο. Το έκανα με ένα δανεικό. Έπρεπε όμως να φεύγω ή αξημέρωτα ή αρκετά αργά. Με σπαστό ποδήλατο στη πρωινή κόλαση του μετρό δεν παλεύεται.

 

Μόνο μετρό, περπάτημα, λεωφορείο... Μιάμιση ώρα door to door. Θενξ μπατ νο θενξ.

 

Μηχανή. 14 λεπτά. Μικρή οικολογική και οικονομική επιβάρυνση.

 

Αυτό που δεν έχω δει την εξέλιξή τους είναι τα moped. Βέβαια οι Άγγλοι ονομάζουν moped και τα παπιά αλλά το moped είναι από τις λέξεις Motor - pedal.

Οι παλιότεροι θα θυμάστε τα Velosolex, Motobecane αλλά και κάποια Puch.

Νομίζω ότι θα είναι μια ιδανική λύση. Να το δω ....

 

Ναι, αλλά ο Έλληνας ρε φίλε, το αμάξι δεν τ' αφήνει και σαν μύγα μες στο γάλα θα σαι.

 

Ε, ας ξεκινήσει ο καθένας μας να κάνει κάτι για (και με) την πάρτη του και ας αφήσει τους άλλους να μαζεύονται ομαδικά να λένε ότι δεν αλλάζει ο Έλληνας, συμμετέχοντας και οι ίδιοι σε αυτή την στασιμότητα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπατε; Να αφήσει ο Ελληνάρας το αυτοκίνητο; Άντε καλέ, πλάκα κάνετε. Αφού είναι το όγδοο θανάσιμο αμάρτημα (και όχι όγδοο στην ελληνική κατάταξη) και ξέρετε πόσο θεοσεβούμενοι είμαστε. Ποιός να τρέχει μετά για εξομολόγηση;

 

Τώρα για αυτές τις "ημέρες" δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν κάνουν καλό ή κακό, καλό γιατί μας θυμίζουν που και που ότι τα προβλήματα υπάρχουν, δεν λύθηκαν ακόμα και κακό γιατί μάλλον μας προσφέρουν άλλοθι για τον υπόλοιπο χρόνο, "Έκλεισα τα φώτα για μια ώρα σήμερα, έκανα το καθήκον μου για τον πλανήτη." Μάλλον δεν φταίνε οι μέρες, περισσότερο έχει να κάνει με τι άνθρωπος είσαι.

 

Μηχανή. 14 λεπτά. Μικρή οικολογική και οικονομική επιβάρυνση.

 

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι παίζεις το κεφάλι σου κορώνα γράμματα από τον κάθε Schumacher wannabe που νομίζει ότι παίζει Grand Turismo κάθε φορά που πιάνει τιμόνι. Για να μην αναφέρω την πλήρη αδιαφορία στον ΚΟΚ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι παίζεις το κεφάλι σου κορώνα γράμματα από τον κάθε Schumacher wannabe που νομίζει ότι παίζει Grand Turismo κάθε φορά που πιάνει τιμόνι. Για να μην αναφέρω την πλήρη αδιαφορία στον ΚΟΚ.

To ίδιο πρόβλημα έχει και ο πεζός...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όσο να 'ναι είναι λίιιιιιιγο πιο ασφαλής.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όσο να 'ναι είναι λίιιιιιιγο πιο ασφαλής.

Και στο σπίτι ακόμα περισσότερο. Απλώς όχι ντους χωρίς πλαστικό πατάκι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνώ με την καθολική απαξίωση αυτών των "αφιερωμένων ημερών", και μόνο που κάνουμε ΤΟΥΤΗ την κουβέντα είναι καλό, διαφορετικά δεν θα την κάναμε

 

για μένα ο νούμερο ένα τρόπος να ψάξει ο ελληνάρας εναλλακτικούς τρόπους να κατέβει κέντρο είναι να χτυπηθεί το παράνομο παρκάρισμα, χάρη στο οποίο τολμάει να κατέβει, αν δεν είχε ως δεδομένο πως θα παρκάρει όπου γουστάρει και δεν θα πάρει κλήση, δεν θα κατέβαινε, τόσο απλά

 

έτσι πυκνώνει η κίνηση (περισσότερα αμάξια) και μπλοκάρουν οι δρόμοι απο τα παράνομα παρκαρισμένα, οπότε αυξάνει το φορτίο και μειώνεται η χωρητικότητα του δικτύου --> συμφόρηση

 

14 λεπτά με τη μηχανή φίλε αλλά κι εσύ - όπως κι εγώ - ρισκάρουμε τη ζωή μας με τη μοτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου