Προς το περιεχόμενο

Μερα χωρις αυτοκίνητο στη Θεσσαλονικη.


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εχουμε ξανασυζητησει πολη που να εχει παραχωρησει την ΚΑΡΔΙΑ της σε γκετο δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο ,μονο η Αθηνα ειναι ετσι.

Εντάξει, συμφωνώ.

Ειδικά ότι κάποιος (ανεξάρτητα αν είναι δημόσιος ή ιδιωτικός φορέας) θα πληρώσει κάποιον να κάνει μια πλατεία (που όχι είναι στο κέντρο αλλά είναι ΤΟ κέντρο) όπως έκαναν την Ομόνοια και μετά να την παρατήσει (να μην πω παραδώσει), είναι άξιος τυφεκισμού (στα γόνατα για να μην πεθάνει καθότι είμαι και ενάντια στην θανατική ποινή  ;D).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ετσι οπως εχει γινει, να δειτε που η ομονοια σε λιγα χρονια θα ανακηρυχθει ανεξαρτητο κρατος. People's Republic of Omonia Square ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Θεσσαλονίκη χθες, από το απόγευμα και μετά που ξεκίνησαν οι εκδηλώσεις, ήταν παράδεισος στους πεζοδρομημένους δρόμους και κόλαση στους υπόλοιπους. Δεν ασχολούμαι με το "τις πταίει" (εγώ, εσύ, ο τροχονόμος που μιλούσε στο κινητό, ο ελληνάρας που με το έτσι θέλω πήγαινε να μπει στους πεζοδρόμους...). Απλά ελπίζω, ως αισιόδοξος άνθρωπος που είμαι, πως όταν και άμα ολοκληρωθεί το μετρό και ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα (απαγόρευση παρκαρίσματος στο κέντρο και συναφή) θα βελτιωθεί κάπως η κατάσταση... ή, ακόμα, αν καταφέρει ο Δήμος Θεσ/νίκης και κάνει και το τραμ στην παλιά παραλία.

 

Μια παρένθεση για το ποδήλατο: Η χρήση του στη Θεσσαλονίκη είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚH για όλους αυτούς που δεν κατοικούν κοντά στην παραλία. Οι ποδηλατόδρομοι είναι ένα προεκλογικό ανέκδοτο του κ. Παπαγεωργόπουλου, οι οδηγοί αυτοκινήτων και μηχανών, όπως και οι πεζοί, αδιαφορούν παντελώς για τους ποδηλάτες, και η συμπεριφορά της αστυνομίας απέναντι στους (όλο και περισσότερους, το ομολογώ) ποδηλάτες είναι επιεικώς απαράδεκτη.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα (ήμουν αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυς): αυτοκίνητα έχουν παρκάρει στον ποδηλατόδρομο κοντά στα δικαστήρια, από το βράδυ της Τετάρτης έως και σήμερα το πρωί. Ποδηλάτης τηλεφωνεί στην Τροχαία για να καταγγείλει -επώνυμα- την παράβαση. Η απάντηση της Τροχαίας: "Τι να κάνουμε κύριε, κάπου πρέπει να παρκάρουν κι αυτοί..."

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν πηγαινω ΚΑΘΕ μερα, αλλα σιγουρα 3-4 τη βδομαδα, καθε φορα παιρνωντας μια σακουλα πραγματα.

Αυτό που μου έχει λείψει είναι οι απίστευτες λαϊκές 2-3 φορές την εβδομάδα στο Παρίσι...βέβαια στον Μαραθώνα που ζώ από το 93...έχουμε τους δικούς μας χασαπάδες, ζαρζαβάτια, κλπ...γι αυτό δεν συμμετέχω στη κουβέντα σας...

Μέχρι το 93 έμενα στο κέντρο, σε δικό μου σπίτι (Σουρμελή, κοντά στην Πλατεία Βάθης και τον Άγιο Παντελεήμωνα...τον γνωστό πιά Άγιο Παντελεήμωνα)...όπως λέει και ο Κώστας μόλις ήρθε το δεύτερο παιδί (και οι πρώτοι μεθυσμένοι Πολωνοί)...την έκανα με πλάγια βηματάκια

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η συμπεριφορά της αστυνομίας απέναντι στους (όλο και περισσότερους, το ομολογώ) ποδηλάτες είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Οι κάτοικοι του Π. Ψυχικού πάνε τον δήμαρχο στα δικαστήρια γιατί έφτιαξε ποδηλατοδρόμους μπροστά από τα σπίτια τους και χαλάει η αξία του ακινήτου τους.

 

Νο comments.

 

μόλις ήρθε το δεύτερο παιδί (και οι πρώτοι μεθυσμένοι Πολωνοί)...την έκανα με πλάγια βηματάκια

Στο δεύτερο λιποψύχησα κι εγώ .....  :-\

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις και να ψωνιζεις ΚΑΘΕ μερα,δεν χρειαζονται παρα 10-15 λεπτα το πολυ

 

δεν είναι λογικό ούτε συμφέρον να πηγαίνω κάθε μέρα σε ένα μίζερο μπακάλικο ή μανάβικο, με τις λιγοστές τους επιλογές και υψηλές τιμές, αντί να ξοδεύω μόλις 45' μια φορά την εβδομάδα για να πηγαίνω στο πληρέστατο σούπερ-μάρκετ που έχει και generic προϊόντα σε πολύ καλές τιμές

 

ρώτα στην παρέα σου πόσοι ψωνίζουν ΚΑΘΕ μέρα

 

όσο για τα γκέτο, προφανώς δεν έχεις πάει στο Μαιάμι (και δεν είναι η μόνη αμερικανική μεγαλούπολη με το ίδιο πρόβλημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχουμε ξανασυζητησει πολη που να εχει παραχωρησει την ΚΑΡΔΙΑ της σε γκετο δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο ,μονο η Αθηνα ειναι ετσι.

 

Η φήμη ότι αφού υποβαθμιστούν διάφορες περιοχές και αγοράσουν σπίτια αυτοί που πρέπει σε χαμηλές τιμές, θα ακολουθήσει η αναβάθμισή τους, υπάρχει περίπτωση να ισχύει;

 

Δέν είμαι κάτοικος αθήνας και δέν έχω την πραγματική εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι λογικό ούτε συμφέρον να πηγαίνω κάθε μέρα σε ένα μίζερο μπακάλικο ή μανάβικο, με τις λιγοστές τους επιλογές και υψηλές τιμές, αντί να ξοδεύω μόλις 45' μια φορά την εβδομάδα για να πηγαίνω στο πληρέστατο σούπερ-μάρκετ που έχει και generic προϊόντα σε πολύ καλές τιμές

 

+100. Ψώνια άπαξ εβδομαδιαίως. Βέβαια, είμαι από τους τυχερούς που δίπλα στο σπίτι έχει παζάρι, άρα ζαρζαβάτια/φρούτα κλπ τα έχω από εκεί. Αλλά το σουπερμάρκετ είναι μία φορά την εβδομάδα και τέλος.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι λογικό ούτε συμφέρον να πηγαίνω κάθε μέρα σε ένα μίζερο μπακάλικο

Βασικά,μάλλον συμφέρει,γιατί θα αγοράσεις αυτό που θέλεις,ενώ στην αντίθετη περίπτωση,σχεδον νομοτελειακά,θα αγοράσεις και πολύ σαβούρα

δε νομίζω να μένει κάποιος από εμάς ή τις γυναίκες μας σε αυτά που γράφουμε στη λίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φήμη ότι αφού υποβαθμιστούν διάφορες περιοχές και αγοράσουν σπίτια αυτοί που πρέπει σε χαμηλές τιμές, θα ακολουθήσει η αναβάθμισή τους, υπάρχει περίπτωση να ισχύει;

Ισχύει ήδη  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου