Προς το περιεχόμενο

Μερα χωρις αυτοκίνητο στη Θεσσαλονικη.


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αθλιο ειναι,με εξαιρεση το Μετς,το Κολωνακι και την ευρυτερη περιοχη του Χιλτον καθως και καποια κομματια των Πετραλωνων και του Θησειου,οπως αλλωστε και τα προαστια της.Το να εχεις ωραια....υπερτιμημενα νεοδμητα χωρις.....αποχετευση ,συγκοινωνιες και...δρομους δεν ειναι και οτι καλυτερο..... ;D

 

 

στη Γερμανία, βλέπω μικρές πόλεις ή πολύ μικρά κλάσματα μεγάλων πόλεων να έχουν car-free zones

 

δες και τις αλλες χωρες,αλλα ετσι και αλλοιως εγω μιλαω οντως για ενα ΚΛΑΣΜΑ της τερατουπολης μας δηλ. το ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ (ειναι δεν ειναι 3 τετρ.χιλιομετρα) (αν και η προσθηκη της Β.Σοφιας δεν θα ηταν καθολου ασχημη),ομως και αυτο ειναι ουσιαστικα αδυνατον μια και οι περισσοτεροι σταθμοι του μετρο δεν εχουν parking....

 

Ποδηλατα και τετοια βεβαια ειναι out of the question ,μονο αν η πολη εχει ΤΕΤΟΙΟΥΣ δρομους μπορει να "παιξει" το ποδηλατο χωρις να κινδυνευει η ζωη του αναβατη (αλλα και των αλλων)

 

BikeLaneBerlin.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε Μετς, Κολωνάκι, Χίλτον, πού το παρκάρεις το έρμο το κάρο;

 

απαγόρευση ΙΧ στο ιστορικό κέντρο της αθήνας δεν φτάνει να λύσει το πρόβλημα, με τίποτε, η κυκλοφοριακή ασφυξία  πιάνει και τα προάστια πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το χρησιμοποιω το αμαξι ποτε μου μια και ειναι παντελως αχρηστο,το μετρο απεχει 150 μετρα απο το σπιτι μου,συνηθως ειναι παρκαρισμενο...μονιμα σε θεση κατοικου ;) (εχω θεση parking αλλα την παραχωρω σε εναν κακομοιρη που δουλευει σε ενα ****χωρι καπου στα βορεια της πολης και μετακινειται καθημερινα με αυτοκινητο) ,στο Βερολινο δεν εχω καν αμαξι,ειναι παντελως αχρηστο (πηρα ομως ποδηλατο αν και μεχρι να παω εκει μισουσα τους ποδηλατες με ολη τη δυναμη της ψυχης μου... ;D)  

 

Αλλωστε ολη η ιδεα του να μενεις στο κεντρο ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το να μην χρησιμοποιεις ΠΟΤΕ το αμαξι σου.Δεν γνωριζω κανεναν ..που να μενει σε πολιτισμενη πολη κοντα στο κεντρο ανα την υφηλιο που να χρησιμοποιει το αμαξι του (οι περισσοτεροι δεν εχουν καν αμαξι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγα χρόνια έφυγα από την Πλ. Αμερικής.

Δεν παλευόταν πλέον.

Οι ένοικοι της πολυκατοικίας μας παρακάλεσαν να μείνουμε (ως οι μόνοι Έλληνες "νεαροί" κάτοικοι της - αλλά ίσως και της ευρύτερης γειτονιάς) αλλά με τα παιδιά να μεγαλώνουν, η πλάστιγγα έκλινε αποφασιστικά υπέρ της αποχωρήσεως.

Μπορεί που είναι παρελθόν, που ήμασταν πιο νέοι και με μεγαλύτερες αντοχές και ανοχές αλλά ήταν ωραία.

Πιο γειτονιά από τα προάστεια (και όμως) και το καλοκαιρινό αραλίκι/χασομέρι στους δρόμους, ακόμα και η βραδινή περιπτερομπυροποσία μαζί με τους πολυεθνείς γείτονες, είχαν την πλάκα τους.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΦ

 

κοίταξε, εγώ το 12κιλο καρπούζι από το σούπερ μάρκετ 500μ μακριά δεν είμαι διατεθιμένος να το κουβαλήσω στα χέρια, μαζί με άλλα 10+ κιλά ψώνια

 

με άλλα λόγια, και μόνο για τα ψώνια  της κάθε εβδομάδας, το ΙΧ είναι αναγκαίο

 

αν προσθέσεις και τις υπόλοιπες ανάγκες μιας οικογένειας για έξοδο το ΣΚ ή για σχολεία/φροντιστήρια/ωδεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα διαμέρισμα στο κέντρο στη...Χαρ.Τρικούπη... ::)Όποτε κατεβαίνω Αθήνα και πάω προς τα κει νοιώθω όπως ο Ράμπο όταν είναι στη Τζούγκλα... ;D(Πολύ δράση και σασπένς... :P)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με άλλα λόγια, και μόνο για τα ψώνια  της κάθε εβδομάδας,

 

Μπορεις και να ψωνιζεις ΚΑΘΕ μερα,δεν χρειαζονται παρα 10-15 λεπτα το πολυ (και να τρως ετσι καλυτερα,φρεσκοτερα και το σημαντικοτερο ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ;)),οπως δηλ.κανουν και οι...Γερμανοι χρονια τωρα... ;),τωρα μαλιστα που υπαρχουν και μικρα super market ακομα και στο κεντρο ,μια χαρα μπορεις... ;),ενταξει το 12κιλο καρπουζι εγω το παιρνω απο τον μαναβη μου που ειναι ακριβως...20 μετρα απο την εισοδο του σπιτιου μου... ;D

 

Γιατι οι πατεραδες μας με τα αυτοκινητα ψωνιζαν?Θυμαμαι οταν μεγαλωνα οτι ημασταν οι..."πλουσιοι" στην πολυκατοικια στην Κυψελη μια και...ΕΙΧΑΜΕ αυτοκινητο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη, ίσως γιατί εδώ το έχω συνηθίσει, η Ευρωπαϊκή (μεγαλου)πόλη που φοβάμαι να οδηγήσω είναι το Παρίσι. Φίλοι μοτοσυνταξιδευτές μου έχουν πει ότι και η Ρώμη δεν παλεύεται. Το οποίο Παρίσι (αλλά και Λονδίνο και Μαδρίτη που έχω ζήσει) έχει και αυτό τις χάλια συνοικίες του. Κοντά στο κέντρο.

 

Όσο για τα ψώνια, έχουμε προσανατολιστεί στο όσα χρειαζόμαστε, όταν χρειαζόμαστε, κατά προτίμηση within walking distance και κατά βάση βιολογικά. Το εβδομαδιαίο super market το θεωρώ ψιλοπαγίδα.

Το καρπούζι δεν μας πολυαρέσει.

 

edit ... με πρόλαβε ο SF  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντά στο κέντρο.

 

ναι...5-6 χιλιομετρα...οχι στο ΙΔΙΟ το κεντρο... ;D (και ακομα και αυτες οι "κακες" γειτονιες  δεν ειναι slums οπως στην ουσια ειναι σημερα η Ομονοια,τα slums και στο Παρισι και στο Λονδινο ειναι στου διαολου τη μανα...)

 

και στο Βερολινο τα slums ειναι στο Lichtenberg (25 χιλιομετρα απο το...κοντυνοτερο κεντρο,η πολη εχει 5-6.."κεντρα")

 

το εχουμε ξανασυζητησει πολη που να εχει παραχωρησει την ΚΑΡΔΙΑ της σε γκετο δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο ,μονο η Αθηνα ειναι ετσι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο εβδομαδιαιο...εδω οι περισσοτεροι πανε 2 φορες το μηνα στα μεγαλα σουπερμαρκετ, γεμιζουν ενα αυτοκινητο πραγματα και αυτο ηταν...

 

Βρισκω τρομερα πιο βολικο το να πηγαινεις σε καποιο κοντινο μαγαζι και να παιρνεις οτι χρειαζεσαι καθε φορα. Προσωπικα δεν πηγαινω ΚΑΘΕ μερα, αλλα σιγουρα 3-4 τη βδομαδα, καθε φορα παιρνωντας μια σακουλα πραγματα. Τη λογικη του να γεμιζω μια καταψυξη/ψυγειο με τροφιμα και να τα τρωω μισο μηνα μετα δεν την καταλαβα ποτε μου...

 

Ισως ειναι αλλη μια εκφανση του κατοχικου συνδρομου του μεσου Ελληνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου