Προς το περιεχόμενο

Μερα χωρις αυτοκίνητο στη Θεσσαλονικη.


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ φοβάμαι πως όλες αυτές οι φιέστες είναι κατ’ αρχάς άσκοπες. Δεν λύνουν κανένα πρόβλημα τις περισσότερες φορές. Επίσης, σαφώς μας κάνουν κι αισθανόμαστε καλύτερα για τις υπόλοιπες μέρες του χρόνου. Σβήνουμε το φως για δέκα λεπτά και μετά το ξεχνάμε αναμμένο για δυο μέρες. Ούτε λόγος φυσικά για τα πραγματικά αίτια του οικολογικού προβλήματος.

 

Πάντως πριν καμιά βδομάδα που βρέθηκα στην Θεσσαλονίκη με εξέπληξε θετικά το γεγονός ότι είδα ποδηλατόδρομους σε πολλά σημεία. Επίσης έχουν τοποθετηθεί σαμαράκια στα πεζοδρόμια της Αγ. Δημητρίου όπου η κατάσταση απ’ τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα ήταν απαράδεκτη. Αναθάρρησα λοιπόν και σκέφτηκα ότι κάτι θετικό μπορεί να γίνει. Διαβάζοντας όμως το ποστ του dmilo κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο ειδυλλιακά τα πράγματα.. :-\

 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως πριν καμιά βδομάδα που βρέθηκα στην Θεσσαλονίκη με εξέπληξε θετικά το γεγονός ότι είδα ποδηλατόδρομους σε πολλά σημεία. Επίσης έχουν τοποθετηθεί σαμαράκια στα πεζοδρόμια της Αγ. Δημητρίου όπου η κατάσταση απ’ τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα ήταν απαράδεκτη. Αναθάρρησα λοιπόν και σκέφτηκα ότι κάτι θετικό μπορεί να γίνει. Διαβάζοντας όμως το ποστ του dmilo κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο ειδυλλιακά τα πράγματα.. :-\

 

Δυστυχώς.

 

Θεωρώ ευτύχημα το ότι κατεβαίνω κέντρο μόνο για μια φορά τη μέρα, και μόνο με το μηχανάκι....

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για τα γκέτο, προφανώς δεν έχεις πάει στο Μαιάμι (και δεν είναι η μόνη αμερικανική μεγαλούπολη με το ίδιο πρόβλημα)

 

φυσικα και εχω παει,και οι Αμερικανοι ειναι οι.....εφευρετες (ενταξει δεν ειναι οι Αγγλοι ειναι αλλα λεμε) του γκετο,ομως ,ποσες φορες θα το πω για να γινει αντιληπτο? ;D,

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΑ-ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ..... ;D ;D

 

 

 

δεν είναι λογικό ούτε συμφέρον να πηγαίνω κάθε μέρα σε ένα μίζερο μπακάλικο

 

Προφανως σου ξεφυγε αυτο

 

τωρα μαλιστα που υπαρχουν και μικρα super market ακομα και στο κεντρο

 

εχω κοντα μου (μενω στην περιοχη του Χιλτον) τρια supermarket μεγαλων αλυσιδων που εχουν τα παντα ;)  

 

 

μόλις ήρθε το δεύτερο παιδί (και οι πρώτοι μεθυσμένοι Πολωνοί)...την έκανα με πλάγια βηματάκια

 

Απλα για να μην μπερδευομαστε...

 

Δεν εφεραν οι....μεθυσμενοι Πολωνοι την υποβαθμιση...η ...υποβαθμιση εφερε τους μεθυσμενους Πολωνους....

 

Ηδη απο τη δεκαετια του 80 αρχισαν να φευγουν απο τις παραδοσιακες αστικες περιοχες της Αθηνας (Κυψελη,Πατησια κτλ) οι γηγενεις μια και τα ΑΘΛΙΑ της περισσοτερες φορες σπιτια της εποχης της αντιπαροχης ειχαν αρχισει να...διαλυονται...(αλλωστε μη ξεχναμε οτι και σε αυτες τις αστικες περιοχες οι..πλουσιοι κατοικουσαν στα ρετιρε και στα υψηλα πατωματα...ενω οι..κακομοιρηδες και τα δουλικα στις αθλιες γκαρσονιερες του πρωτου/δευτερου οροφου και στα υπογεια.....

 

Οταν ηρθαν οι μεταναστες (ειδικα το πρωτο κυμα που ηταν οι Αλβανοι) βρηκαν μια τεραστια προσφορα αδειων,και συνηθως αθλιων,διαμερισματων στις περιοχες αυτες σε χαμηλες τιμες και ετσι τα προτιμησαν (ετσι κι αλλοιως τους φαινονταν ΒΙΛΕΣ σε σχεση με τα σπιτια τους στην Αλβανια... :'()

 

Απο εκει και περα τα πηρε ολα η μπαλα...

 

 

 

Η φήμη ότι αφού υποβαθμιστούν διάφορες περιοχές και αγοράσουν σπίτια αυτοί που πρέπει σε χαμηλές τιμές, θα ακολουθήσει η αναβάθμισή τους, υπάρχει περίπτωση να ισχύει;

 

Ισχύει ήδη  

 

 

Ηδη μεγαλος επιχειρηματιας (μεγαλος μαγκας ΙΜΗΟ) εχτισε τεραστιο εμπορικο κεντρο στην Γ'Σεπτεμβριου,μακαρι να πετυχει η προσπαθεια και να καθαρισει η περιοχη ,αν και το βλεπω δυσκολο....

 

 

Βεβαια η ΜΟΝΗ οικονομικη λυση στο προβλημα της στεγασης των λαθρομεταναστων/μεταναστων ειναι οντως τραγικη και ειναι αυτη που ακολουθουν ΟΛΕΣ οι χωρες στον πλανητη...δηλ. η δημιουργια slums...κατι που ναι μεν ευτυχως δεν εχει η Αθηνα..το πληρωνει με την πληρη υποβαθμιση της ομως..

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΑ-ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ..... ;D ;D

 

είναι 1χλμ μακριά

 

στο δε "καρακέντρο", δεν κυκλοφορείς μετά τις 17:30 πεζός, απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα στο Μαϊαμι το Brickell (καρακεντρο) που ειχα την τυχη να μεινω μια εβδομαδα δεν θα το ελεγες και...γκετο.... ;D

 

 

800px-

 

800px-Brickell_Key_from_north_20100211.jpg

 

μηπως εχεις μπερδεψει τις περιοχες?

 

Παντως στην Opa Loca οντως τα εκανα πανω μου.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως σου ξεφυγε αυτο

 

εχω κοντα μου (μενω στην περιοχη του Χιλτον) τρια supermarket μεγαλων αλυσιδων που εχουν τα παντα ;)  

 

όχι δε μου ξέφυγε, αλλά εγώ στα Πατήσια ΔΕΝ έχω τέτοια ευκολία, και σίγουρα τα Πατήσια δεν είναι εξαίρεση, μάλλον η δικια σου γειτονιά είναι, αν έχεις ΤΡΕΙΣ μεγάλες αλυσίδες σε απόσταση περπατήματος κρατώντας σακούλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έδω μπερδέψει τίποτε, η Brickell Av. έιναι νότια από το κέντρο και όντας δίπλα στον ωκεανό και μάλιστα η πιο γκλαμουράτη περιοχή (είνα χαρακτηριστικό ότι στο Miami Vice ΟΠΟΥ κι αν έπρεπε να πάνε οι δύο μπάτσοι, περνούσαν από Brickell για να διαφημίσουν την πόλη!) έχει καλή κατάσταση, τώρα πόσους πεζούς θα βρεις ακόμη κι εκεί αφού νυκτώσει... δεν σου μιλάω για 1+χλμ. ενδότερα, ούτε για downtown, ούτε για Overtown...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις ΤΡΕΙΣ μεγάλες αλυσίδες σε απόσταση περπατήματος κρατώντας σακούλες

 

ναι εχω,βεβαια σου ξαναλεω οτι κατα τη συνηθεια που απεκτησα στη Γερμανια ψωνιζω ΚΑΘΕ μερα (εχει και πλακα ετσι,δεν σου βγαινει η ψυχη).

 

 

ούτε για Overtown...

 

ενταξει το Overtown ειναι κολαση και ειναι οντως  κοντα στο Brickel απο οτι θυμαμαι,γενικα μιλωντας ομως (και ισως με μια εξαιρεση την Washington DC) τα καλα και τα κακα μερη των αμερικανικων πολεων (αλλα και των ευρωπαϊκων) ειναι σαφεστατα διαχωρισμενα και οχι στο κεντρο της πολης (δες την NY & το Chicago π.χ) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ηδη μεγαλος επιχειρηματιας (μεγαλος μαγκας ΙΜΗΟ) εχτισε τεραστιο εμπορικο κεντρο στην Γ'Σεπτεμβριου,μακαρι να πετυχει η προσπαθεια και να καθαρισει η περιοχη ,αν και το βλεπω δυσκολο....

 

 

το θέμα δεν είναι να καθαρίσει η Γ'Σεπτεμβριου και η Σολωμού .. το θέμα είναι τι θα κάνουν αυτό το κόσμο....ο οποίος έχει αυξηθεί πάρα πολύ τη τελευταία 3ετία....

...και ο συγκεκριμένος κόσμος στη Γ'Σεπτεμβριου είναι κυρίως έλληνες τοξικομανείς………. ;)

 

Πριν λίγα χρόνια πχ.το 2002-2002 μετέφεραν αυτό τον κόσμο από τα εξάρχεια και την ομόνοια προς το Μεταξουργείο….

Όμως αυτός ο κόσμος έχει πλέον αυξηθεί εντυπωσιακά….

 

Το θέμα είναι πολύ δύσκολο να λυθεί …. ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φήμη ότι αφού υποβαθμιστούν διάφορες περιοχές και αγοράσουν σπίτια αυτοί που πρέπει σε χαμηλές τιμές, θα ακολουθήσει η αναβάθμισή τους, υπάρχει περίπτωση να ισχύει;

 

Δέν είμαι κάτοικος αθήνας και δέν έχω την πραγματική εικόνα.

 

Πριν λίγα χρόνια πχ.το 2002-2002 μετέφεραν αυτό τον κόσμο από τα εξάρχεια και την ομόνοια προς το Μεταξουργείο….

 

Τυχαίο;

Δε νομίζω .......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου