Προς το περιεχόμενο

Αγορά 2ης & 3ης ηλεκτρ. κιθάρας : ανάγκη ή καθαρό GAS;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Δεν έχω μεγάλη σχέση με τον κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας, αλλά έχω μεγάλη περιέργεια να μάθω το εξής :

- Υπάρχει πραγματική ανάγκη για 2η και 3η ηλεκτρική κιθάρα από κάποιον σοβαρό κιθαρίστα ή απλά είναι και λίγο (ανθρώπινη) αγοραστική μανία;

- Μήπως η διαφορετικότητα στον ήχο δικαιολογεί μια μικρή συλλογή από κιθάρες (με διαφορετικά χαρακτηριστικά και ήχο) ή τελικά αυτό δεν υπάρχει;

Στον κόσμο των synthesizers ξέρω ότι υπάρχουν σοβαρές διαφορές και σίγουρα πολύ συχνά έχει νόημα η αγορά 2ου και 3ου synth, στις ηλεκτρικές κιθάρες τι ακριβώς παίζει;

_

Να σημειώσω ότι την ιδέα για αυτό το θέμα την πήρα διαβάζοντας το θέμα "Η καλύτερη μάρκα κιθάρας που δεν αγόρασα ποτέ"...

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και τα δυο. αναλογα φυσικα για ποιόν μιλάμε.

για μενα πχ που δεν ζω απο αυτο ηταν η δεύτερη επιλογη. Για επαγγελματιες ισχύει το πρώτο.  οχ ι οτι δεν μπορούν να υπάρχουν εξαιρέσεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο απ όλα

 

Κάποιες κατηγορίες οργάνων προσφέρουν και κάτι διαφορετικό , υπάρχουν και τα all around όργανα σαφώς που εξυπηρετούν πολύ

 

Κανένα δε θα χαλούσε να είχα από μια strat , les paul , tele , superstrat , σκαφάκι  ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δεύτερη κιθάρα είναι ψιλοαπαραίτητη, για back up στα live, για κάνα τζαμάρισμα με κάναν επισκέπτη κλπ.  ;D Από εκεί και πάνω αν δεν μιλάμε για φετίχ και συλλογές, τότε οι λόγοι είναι ηχητικοί/ παικτικοί, διότι όντως υπάρχουν διαφορές και κάποιος που παίζει πολλά και διαφορετικά είδη θα χρειαστεί ίσως  παραπάνω από ένα στυλ κιθάρας, τα κυριότερα των οποίων είναι

 

strat , les paul , tele , superstrat , σκαφάκι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθέσω για μένα δεν ειναι gas η β επιλογή.

είναι καθαρα ότι θέλω το αλλο το διαφορετικο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην απαντάτε γιατί θα παίρνατε εσείς 2η και 3η κιθάρα, ο άνθρωπος μίλησε για σοβαρούς κιθαρίστες, όχι για σας  ;D

 

- Υπάρχει πραγματική ανάγκη για 2η και 3η ηλεκτρική κιθάρα από κάποιον σοβαρό κιθαρίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κιθαρίστες που μπορούν τη Χ κιθάρα να την κάνουν να ακουστεί σαν τη Ψ κιθάρα. Το ίδιο μπορούν να κάνουν και ηχολήπτες - παραγωγοί με τη κατάλληλη επεξεργασία. Πέρα από την ηχητική πλευρά υπάρχουν και η εμφάνιση και αίσθηση ενός οργάνου. Όταν το μάτι εξιτάρεται ακόμα και ίδια κιθάρα να έχεις τα αντικειμενικά κριτήρια πάνε στην άκρη.

 

Νομίζω ο Mascis είχε πει ότι η κάθε κιθάρα έχει συγκεκριμένο αριθμό κομματιών (αναφερόταν στην σύνθεση) και μετά προχωράει στην επόμενη που θα τον εμπνεύσει. Ψίλο-συμφωνώ... Σίγουρα διαφορετικές κιθάρες με εμπνέουν με διαφορετικό τρόπο. Από το να παίξω, να γράψω κάτι καινούριο...ακόμα και να με ωθήσει να τη πιάσω στο χέρι. Παράδειγμα η Flying V με εξιτάρει λόγω σχήματος περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη κιθάρα. Είναι μέρες που τη βγάζω από τη θήκη απλά να τη βλέπω καθώς κάνω άλλα πράγματα και ξέρω ότι κάποια στιγμή θα τη πιάσω στο χέρι να παίξω έστω και unplugged.

 

Aν κάποιος ζει από τη μουσική χρειάζεται παραπάνω από μια, ακόμα και ίδιο μοντέλο. Έχω πάει σε live που όλοι περιμέναμε μέλος μπάντας να αλλάξει χορδή. Δε το κατακρίνω, απλά είναι βαρετό. Και υπάρχει και το άλλο άκρο με μπάντες που έχουν κομμάτια σε πολλά διαφορετικά κουρδίσματα, εκεί θες έναν ικανό αριθμό οργάνων.

 

Η απάντηση στην ερώτηση είναι αναλόγως τη περίπτωση. Στη δική μου περίπτωση είναι παιδικά απωθημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας διέφυγε η λεπτομέρεια αυτη....

δε βγαίνει το χούι δυστυχώς. ..

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σοβαρός κιθαρίστας οπότε έχω 6. Ακόμα. Να τις κατοστήσω.

 

Οι σοβαροί κιθαρίστες φαντάζομαι χρειάζονται σίγουρα μια δεύτερη για backup-εναλλακτικό κούρδισμα-οτιδήποτε.

 

Οι μη σοβαροί παίρνουμε ότι βρούμε για να παίζουμε με άλλη κιθάρα σε κάθε βίντεο και να τις έχουμε να τις καμαρώνουμε να παραπονιούνται οι γυναίκες που υπάρχουν περισσότερα όργανα σπίτι από μαχαιροπήρουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθάρες εξαρτάται αλλά καλό είναι να έχει κάποιος μια ευρεια παλετα από ηχητικά χρώματα,ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ

που είναι και ΠΟΛΥ πιο σημαντικοί

για τον τελικό ήχο σίγουρα χρειάζονται 3-4.

 

Καλά για ΕΦΕ τι να πρωτοπουμε ... Όσο πιο πολλά,τόσο πιο καλά...

 

Γενικά είναι μια μικρή επιστήμη ο συνολικός ηλεκτρικος κιθαριστικος ήχος και θέλει επιμονή και υπομονή.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου