Προς το περιεχόμενο

Αγορά 2ης & 3ης ηλεκτρ. κιθάρας : ανάγκη ή καθαρό GAS;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ για πολλά χρόνια έπαιζα με μια κιθάρα. Ηλεκτρική. Τα πάντα. Οι φίλοι και γνωστοί με έλεγαν "βρωμιάρη" "θορυβοποιό" και άλλα ακατονόμαστα Αρκετές φορές είχαν δίκιο.

Όταν έμαθα να ακούω, εμένα, τους συνπαίκτες μου ή άλλες μπάντες συνειδητοποίησα ότι είχα λόγο να αγοράσω μια δεύτερη ηλεκτρική για συγκεκριμένους λόγους. Ένας από τους λόγους ήταν η χροιά που τότε δεν είχα από την κιθάρα μου.

Πέρασαν τα χρόνια έμαθαν τα αυτιά μου, συνεργάστηκαν με τα δάκτυλα μου. Πλέον με όποια κιθάρα δική μου παίξω ξέρω τι κυνηγώ. Αλλά τότε στο μακρινό παρελθόν δεν ήξερα και ίσως να μην είχα την εισπρακτική ικανότητα να καταλάβω γιατί ήμουν βρωμιάρης και θορυβώδης με μια μια κιθάρα που ακόμη την έχω και είναι από τις πιο αθόρυβες στην συλλογή μου

Οπότε για εμένα ήρθε πρώτα η εμπειρία-ανάγκη .

 

Αλλά το σκουλήκι του GAS δούλεψε για μια V που είναι μπάνικια γυαλιστερή και κάνει εφέ στα μάτια φίλων.    O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενα παραδειγματακι για να καταλαβεις γιατι χρειαζομαστε οσο το δυνατον περισσοτερες κιθαρες  ;D

 

Ενα παλιοτερο ασθμα μας

 

 

στην εισαγωγη-κουπλε χρειαζομουν εναν πολυ καθαρο και γλυκο ηχο αρα λοιπον μια κλασσικη 60s tele στη μεσαια θεση  μεσα απο εναν twin reverb με μπολικο delay & compression μου εκανε τη ζωη πολυ ευκολη

 

στο ρεφραιν ηθελα να ανεβει η ενταση με λιγο βρωμικο ηχο στα  open ακκορντα,μια Gretsch Country Gent με ελαφρυ od μεσα απο εναν VOX AC30 μου εφτιαξε τη δουλεια

 

στο δευτερο ρεφραιν εβαλα και ενα ριφακι το οποιο ομως δεν θα ξεχωριζε αν ηταν παλι η Gretsch και ετσι μια strat στον πισω μαγνητη μου εδωσε τη λυση με τον στενο ηχο της και ας χρησιμοποιηθηκε ο ιδιος ενισχυτης VOX AC30 και το ιδιο od

 

στα lead μερη o πισω μαγνητης μιας αλλης  tele με 50s προσανατολισμο (πιο μπαμπατσικος δηλ.  ;D ) με ενα distortion  μεσα απο τον twin καθαρισε τη φαση  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καταλαβει οτι οσο χειροτερα παιζω, τοσο περισσοτερες κιθαρες θελω!!!!  ;D O0

 

Μπας και βρω το Αγιο Δισκοποτηρο!  ;D

 

Βεβαια, σοβαρα τωρα εχω μια κιθαρα που θελω σε 3!

 

 

ΔΗΛ:

 

1. Την απιστευτα ευκολοφορετη στο χερι μου ταστιερα της LTD MH-350 (neck through χωρις heel σαν τις καινουργιες Gibson HP- ναι τωρα ξυπνησε η Gibson...)

 

2. Το les paul  σχημα της Fernandes και την γεφυρα της

 

3. Την μαγκια της Vintage V6 Strat, το sunburst χρωμα και τον ηχο των ToneRider CityLimits που της εχω βαλει

 

 

Πώς θα γινει να τα εχω ολα αυτα σε μια;;;;!!!

-Δεν γινεται.....

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author

 

=BillTrantos link=topic=212557.msg925839#msg925839 date=1503597653]

Και live τι έκανες ρε Superfunk;  ;D ;D ;D

 

Το live  είναι πόλεμος,μόνο ΣΟΒΑΡΑ όπλα λοιπόν δηλ.  TELECASTER. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και live τι έκανες ρε Superfunk;  ;D ;D ;D

 

Χωρις να ειμαι ειδικος, θα ελεγα οτι με μια κιθαρα μπορεις να κανεις πολλα για να αλλαξεις τον ηχο της, περα απο τα εφε και τους ενισχυτες. Μπορεις πχ στο αρπισμα να σπλιταρεις μαγνητη, σε ενα ριφακι αργοτερα να παιξεις με τα δακτυλα,  και γενικοτερα να εχεια ποικιλια στο παιξιμο και στον παραγομενο ηχο. Και φυσικα να υπαρχει αρκετη χρηση σε vol και tone.

Σιγουρα δεν θα ειναι σαν να αλλαζεις κιθαρες, αλλα θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα. Βεβαια, με χρηση πεταλιων και ενισχυτων, σιγουρα αλλαζεις εντελως ηχο.

 

Απλα οταν εχεις τις κιθαρες διαθεσιμες δεν καθεσαι να σπας το κεφαλι σου για το πως θα παραξεις καθαρο και πριματο ηχο, η πως θα επιτυχεις στρογγυλο ηχο γεματο sustain κλπ. Χρησιμοποιεις τα οπλα απο την φαρετρα και τελος...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Χρησιμοποιεις τα οπλα απο την φαρετρα και τελος...

 

ΣΟΦΗ κουβέντα.

Διότι δεν είναι ενεργοβόρο.

Έχει τους ελάχιστους βαθμούς δυσκολίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπατε τοσα αλλα το σημαντικοτερο λογο δεν τον ανεφερε κανεις.

Μιλωντας παντα για σοβαρους κιθαριστες ετσι?

Αρμονικη εμφανιση, τοσο με το μπασσιστα οσο και με το καπελακι.

noizzztopdef.thumb.jpg.f24062912ae4464bf76b4fd238ba3130.jpg

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου