Προς το περιεχόμενο

Aλλαγή μαγνητών σε κιθάρα,Γνωμες αξίζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπέρα,

Θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι.

 

Ρωτησα την γνωμη του καθηγητη που μου έκανε μάθημα ηλεκτρικης ο οποιος παιζει πολλα χρόνια,πολλά είδη την εξης ερώτηση:

Τι ειναι αυτο που παιζει τον μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο μιας κιθάρας?

Και μου λεει οι μαγνήτες παιζουν τον μεγαλυτερο και γύρω στο 90% του ήχου.(αν υποθέσουμε οτι έχουμε ιδιο εξοπλισμο και ίδιες ρυθμισεις σε όλα τα αλλα και παιζει και το ιδιο ατομο)

 

Και του λέω δηλαδη αν βάλω gibson μαγνήτες θα έχω ίδιο ήχο με την gibson es-335?

Kαι μου λέει ναι κατα 90%.Η διαφορα ειναι μερικες φορες στο feeling της ταστιερασ και σε άλλα αλλα αλλα ο ηχος εξαρταται απο τους μαγνητες.

Συμφωνητε εσείς με αυτο?

 

γιατι σκεφτομαι να αλλάξω τους μαγνητες της epiphone sheraton σε gibson classic 57 αλλα δεν ξέρω αν αξιζει και αν θα δω διαφορα μεγαλη οχι τιπολα μικρολεπτομέριες.

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι σκεφτομαι να αλλάξω τους μαγνητες της epiphone sheraton σε gibson classic 57

Kαι άλλοι το έχουν κάνει ;)

 

ή αυτός

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=588805

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα την γνωμη του καθηγητη που μου έκανε μάθημα ηλεκτρικης ο οποιος παιζει πολλα χρόνια,πολλά είδη την εξης ερώτηση:

Τι ειναι αυτο που παιζει τον μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο μιας κιθάρας?

Και μου λεει οι μαγνήτες παιζουν τον μεγαλυτερο και γύρω στο 90% του ήχουΕυχαριστω πολυ.

Κάνει ο Superfunk μαθήματα κιθάρας; :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζεις -εμμέσως πλην σαφώς- μιά πολύ πρωτότυπη συζήτηση περί ξύλων...  :D  ;D

 

Κοίτα,εδώ μέσα υπάρχουν δύο σχολές:

 

H μία -στην οποία προφανώς ανήκει ο καθηγητής σου- υποστηρίζει οτί οι μαγνήτες είναι σχεδόν το Α και το Ω και όλα τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ αναγκαίο κακό...

 

Η άλλη -στην οποία ανήκω και εγώ- υποστηρίζει οτί οι μαγνήτες δεν κάνουν τίποτα περισσότερο από το να αναπαράγουν και να "χρωματίζουν" -αναλόγως κυρίως του μαγνήτη που έχουν- συχνότητες/ιδιότητες οι οποίες βρίσκονται ήδη στο ξύλο του οργάνου...Με άλλα λόγια, 1000000000000 Χ 0=0

 

 

Εσύ,που υποθέτω οτί είσαι μικρός σε ηλικία,έχεις πάρα πολύ χρόνο μπροστά σου να διαλέξεις σε ποιά θα ανήκεις,με την προυπόθεση οτί θα έχεις ιδία εμπειρία και όχι από το τι διαβάζεις δεξιά και αριστερά... ;)

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όλα τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ αναγκαίο κακό...

Αλήθεια, υπάρχει έστω και ένας κατασκευαστής μαγνητών που να λέει να πως ακούγονται οι μαγνήτες μου σε Ash με απλή πολυουρεθάνη...να τώρα πάνω σε μαόνι με νίτρο? Τυχαίο?...δε νομίζω ;D

 

ΥΓ Που είσαι δάσκαλε Superfunk.... ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα,

Θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι.

 

Ρωτησα την γνωμη του καθηγητη που μου έκανε μάθημα ηλεκτρικης ο οποιος παιζει πολλα χρόνια,πολλά είδη την εξης ερώτηση:

Τι ειναι αυτο που παιζει τον μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο μιας κιθάρας?

Και μου λεει οι μαγνήτες παιζουν τον μεγαλυτερο και γύρω στο 90% του ήχου.(αν υποθέσουμε οτι έχουμε ιδιο εξοπλισμο και ίδιες ρυθμισεις σε όλα τα αλλα και παιζει και το ιδιο ατομο)

 

Και του λέω δηλαδη αν βάλω gibson μαγνήτες θα έχω ίδιο ήχο με την gibson es-335?

Kαι μου λέει ναι κατα 90%.Η διαφορα ειναι μερικες φορες στο feeling της ταστιερασ και σε άλλα αλλα αλλα ο ηχος εξαρταται απο τους μαγνητες.

Συμφωνητε εσείς με αυτο?

 

γιατι σκεφτομαι να αλλάξω τους μαγνητες της epiphone sheraton σε gibson classic 57 αλλα δεν ξέρω αν αξιζει και αν θα δω διαφορα μεγαλη οχι τιπολα μικρολεπτομέριες.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Καταρχην το 80% περιπου του ηχου θα το παρεις απο τον ενισχυτη...η το πολυεφφε η τελος παντως αυτο που χρησιμοποιεις αντι για ενισχυτη....το υπολοιπο ποσοστο το παιρνεις απο τα πεταλια που ισως εχεις...τα διαφορα εφε...και βεβαιως τους μαγνητες(με αυτη τη σειρα). Εννοειται πως αναμεσα σε αυτα ειναι και το scale της κιθαρας ο τροπος κατασκευης κτλ κτλ.Τα ξυλα παιρνουν ενα ελαχιστο ποσοστο(μιλαμε για solid body ηλεκτρικες μη το ξεχναμε οχι για ακουστικες).

 

Με λιγα λογια  Χερια-ενισχυτης-πεταλια-εφε-μαγνητες-κατασκευη-και...ξυλα με αυτη την σειρα....με αριστερα αυτα που επηρεαζουν περισσοτερο και δεξια λιγοτερο.Αν ο ενισχυτης λοιπον δεν σου δινει τον ηχο που θες κατα ενα μεγαλο ποσοστο...οι μαγνητες δεν θα κανουν και παρα πολλα πραγματα...αρα ξεκινα απο τα...αριστερα και αρχισε να τα βελτιωνεις ενα προς ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Αν ο ενισχυτης λοιπον δεν σου δινει τον ηχο που θες κατα ενα μεγαλο ποσοστο...οι μαγνητες δεν θα κανουν και παρα πολλα πραγματα...αρα ξεκινα απο τα...αριστερα και αρχισε να τα βελτιωνεις ενα προς ενα.

 

+12000

 

αν βαλεις τους καλυτερους μαγνητες σε μια κιθαρα και την βαλεις σε εναν μαπα ενισχυτη...μαπα ηχο θα εχεις,αντιθετα αν βαλεις μια μετρια κιθαρα σε εναν καλο ενισχυτη θα εχεις αν μη τι αλλο αξιοπρεπη ηχο.

 

φυσικα αν ηδη εχεις καλο ενισχυτη η SHERATON που δεν ειναι τιποτα παραπανω  απο μια φτηνη ES335 θα αποκτησει πολυ καλυτερο ηχο με πολυ καλους μαγνητες μια και οι στοκ μαγνητες της δεν ειναι και τιποτα το συγκλονιστικο...παντως & οπως ειναι σαν...335 ακουγεται (με την εννοια οτι δεν νομιζω κανεις να τη μπερδευει με...stratocaster... ;D)

 

ετσι κι αλλοιως παρηγορησου απο το γεγονος οτι ουτε ολες οι αυθεντικες 335 ακουγονται το ιδιο καλα.... ;D  

 

Και μου λεει οι μαγνήτες παιζουν τον μεγαλυτερο και γύρω στο 90% του ήχου

 

ναι μια ΔΡΑΣΤΙΚΗ αλλαγη σε μαγνητες οντως αλλαζει δραματικα τον ηχο  μιας κιθαρας,εχω βαλει μονους μαγνητες De Armond σε 335 & η κιθαρα ακουγεται πιο Twangy και απο τελεκαστερ ενω μια telecaster που εβαλα high output EMG εγινε απο country κιθαρα...βαρβαρο μεταλοκιθαρο....αυτο το γεγονος δυσκολα δεν το αποδεχεται καποιος (αν δεν ειναι κολλημενος βεβαια)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα,

Θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι.

 

Ρωτησα την γνωμη του καθηγητη που μου έκανε μάθημα ηλεκτρικης ο οποιος παιζει πολλα χρόνια,πολλά είδη την εξης ερώτηση:

Τι ειναι αυτο που παιζει τον μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο μιας κιθάρας?

Και μου λεει οι μαγνήτες παιζουν τον μεγαλυτερο και γύρω στο 90% του ήχου.(αν υποθέσουμε οτι έχουμε ιδιο εξοπλισμο και ίδιες ρυθμισεις σε όλα τα αλλα και παιζει και το ιδιο ατομο)

 

Και του λέω δηλαδη αν βάλω gibson μαγνήτες θα έχω ίδιο ήχο με την gibson es-335?

Kαι μου λέει ναι κατα 90%.Η διαφορα ειναι μερικες φορες στο feeling της ταστιερασ και σε άλλα αλλα αλλα ο ηχος εξαρταται απο τους μαγνητες.

Συμφωνητε εσείς με αυτο?

 

Το θέμα εδώ δεν είναι ποιό νούμερο θα είναι αυτό, αλλά το υπόλοιπο αυτού του αριθμού έως το 100%...

 

Ας πούμε για την ευκολία της συζήτησης ότι το νούμερο είναι πχ 80%...

Το θέμα είναι λοιπόν το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας αυτό το υπόλοιπο 20% μέχρι το 100.

 

Το θεωρεί σημαντικό?

Το ακούει καταρχήν? Πόσο το ακούει?

Θα υπάρξουν καποιοι που θα θεωρήσουν την όποια διαφορά ελάχιστη, άλλοι μάλιστα μπορεί να πουν οτι δεν την ακούν καθόλου...

 

Άλλοι θα ακούνε πράγματι κάτι που θα τους χαλάει και φυσικά δεν θα τους ενδιαφέρει αν η διαφορά είναι 10-20 ή 30% απο τη στιγμή που τους χαλάει...

 

Κάποτε ένας φίλος mastering engineer μου είχε πει ότι σύμφωνα με τη γνώμη του, αν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε αριθμούς, το mastering αλλάζει προς το "καλύτερο" ένα μουσικό κομμάτι γύρω στο 10%.

 

-Μόνο τόσο?....του είπα εγώ...μήπως είναι παραπάνω?

 

...και η απάντηση ήταν...

 

"Μα όταν μιλάμε για ήχο ένα 10% είναι μεγάλη διαφορά!"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα εδώ δεν είναι ποιό νούμερο θα είναι αυτό, αλλά το υπόλοιπο αυτού του αριθμού έως το 100%...

 

Ας πούμε για την ευκολία της συζήτησης ότι το νούμερο είναι πχ 80%...

Το θέμα είναι λοιπόν το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας αυτό το υπόλοιπο 20% μέχρι το 100.

 

Το θεωρεί σημαντικό?

Το ακούει καταρχήν? Πόσο το ακούει?

Θα υπάρξουν καποιοι που θα θεωρήσουν την όποια διαφορά ελάχιστη, άλλοι μάλιστα μπορεί να πουν οτι δεν την ακούν καθόλου...

 

Άλλοι θα ακούνε πράγματι κάτι που θα τους χαλάει και φυσικά δεν θα τους ενδιαφέρει αν η διαφορά είναι 10-20 ή 30% απο τη στιγμή που τους χαλάει...

 

Κάποτε ένας φίλος mastering engineer μου είχε πει ότι σύμφωνα με τη γνώμη του, αν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε αριθμούς, το mastering αλλάζει προς το "καλύτερο" ένα μουσικό κομμάτι γύρω στο 10%.

 

-Μόνο τόσο?....του είπα εγώ...μήπως είναι παραπάνω?

 

...και η απάντηση ήταν...

 

"Μα όταν μιλάμε για ήχο ένα 10% είναι μεγάλη διαφορά!"

 

 

 

Καλα ειναι αυτα που λες αλλα το προβλημα ειναι οτι ΑΝ η βαση του ηχου δεν υπαρχει η ειναι για τα μπαζα(ενισχυτης) αυτο το 10%, 5 ,η δεν ξερω και εγω ποσο... βελτιωση που θα επαιρνες απο μια αλλαγη μαγνητων δεν προκειται να το παρεις καθολου και απλα θα χαθει εντελως στη υπολοιπη μετριοτητα.

Αν λοιπον το σπιτι ειναι ερειπιο και του λειπουν μεχρι και τοιχοι...δεν κανεις κατι αν του βαλεις ενα τραπεζι δυο καρεκλες ενα καναπε και το...πατακι της εξωπορτας.Αν ηταν μια χαρα οι μικρες λεπτομερειες θα κανανε τη διαφορα αλλα..ετσι μονο την ψυχολογια σου ισως ανεβαζουν για λιγο... ενω μετα που το ξανακοιτας για δευτερη φορα θες να το....καψεις ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου