Προς το περιεχόμενο

Aλλαγή μαγνητών σε κιθάρα,Γνωμες αξίζει?


chaous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ειναι αυτα που λες αλλα το προβλημα ειναι οτι ΑΝ η βαση του ηχου δεν υπαρχει η ειναι για τα μπαζα(ενισχυτης) αυτο το 10%, 5 ,η δεν ξερω και εγω ποσο... βελτιωση που θα επαιρνες απο μια αλλαγη μαγνητων δεν προκειται να το παρεις καθολου και απλα θα χαθει εντελως στη υπολοιπη μετριοτητα.

Αν λοιπον το σπιτι ειναι ερειπιο και του λειπουν μεχρι και τοιχοι...δεν κανεις κατι αν του βαλεις ενα τραπεζι δυο καρεκλες ενα καναπε και το...πατακι της εξωπορτας.Αν ηταν μια χαρα οι μικρες λεπτομερειες θα κανανε τη διαφορα αλλα..ετσι μονο την ψυχολογια σου ισως ανεβαζουν για λιγο... ενω μετα που το ξανακοιτας για δευτερη φορα θες να το....καψεις ;D

 

Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη, μιλούσε για αλλαγή μαγνητών, μας ρωτούσε δηλαδή τί θα ακούγαμε αν συγκρίναμε 2 διαφορετικού budget (αλλά ιδίου "τύπου") κιθάρες με τους ίδιους μαγνήτες.

 

Εξάλλου το λέει καθαρά ο άνθρωπος...

 

Τι ειναι αυτο που παιζει τον μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο μιας κιθάρας?

Και μου λεει οι μαγνήτες παιζουν τον μεγαλυτερο και γύρω στο 90% του ήχου.(αν υποθέσουμε οτι έχουμε ιδιο εξοπλισμο και ίδιες ρυθμισεις σε όλα τα αλλα και παιζει και το ιδιο ατομο)

 

...άρα το να συζητάμε για τον ρόλο του ενισχυτή είναι μάλλον offtopic.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλος αμα εχεις blues junior προχωρα αφοβα και αμα θες ρωτα και για Ρ-90 μαγνητες,απλα προσεξε να μην ειναι high output γιατι η sheraton ειναι σκαφος και θα ''αρπαζει''.καλη επιτυχια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενισχυτη ρε παιδια καλο.Τον fender blues junior.

 

Φαγωθηκατε όλοι :)

εννοειτε σε εναν καλο ενισχυτη.

 

τοτε εισαι μια χαρα και ΝΑΙ με τους Classic 57 θα βελτιωθει ο ηχος σου,φυσικα υπαρχουν και ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ μαγνητες απο αυτους οποτε αν θες ρωτα να σου πουμε.

 

και αμα θες ρωτα και για Ρ-90 μαγνητες

 

μαλλον δεν παρατηρησες τι ακριβως ζητησε ο ΟΡ

 

 

θα έχω ίδιο ήχο με την gibson es-335?

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μεγαλη κουβεντα για ενα θεμα που διχαζει καιρο τωρα....περα απο γνωμες πρεπει να δουμε λιγο και τα γεγονοτα...ειναι γεγονος οτι στα ηλεκτρικα οργανα το ξυλο παιζει ενα πολυ μικρο ποσοστο για το χρωμα του ηχου και αυτο μονο για το ξυλο της ταστιερας , το σωμα μπορεις να πεις οτι δινει λιγο sustain παραπανω οσο αναφορα τα solid body οργανα.Οποτε ναι λοιπον οι μαγνητες, καθως και και υπολοιπα ηλεκτρικα μερη του οργανου(jack,knobs,switch,etc) παιζουν σημαντικο ρολο....Μην μπεις στην διαδικασια να αλλαξεις μαγνητες χωρις να αλλαξεις και τα υπολοιπα, ειδικα σε Epiphone οργανο.Στην δικια σου περιπτωση που μιλας για Hollow Body οργανο θα πρεπει να λαβεις υποψην και το ξυλο του σωματος, το καπακι ,back και τα λοιπα , πριν επιλεξεις τι μαγνητη θα βαλεις. Εχω παραδειγμα απο Epiphone Lucile που της εβαλα Seymour Duncan PAF 59 μαζι με Ernie Ball knobs, Switchcraft switch και Jack και το οργανο φιλε μου ακουγεται απιστευτα, παιγμενο στα ιδια πραγματα με τον ιδιο παιχτη και τα λοιπα. Οποτε ναι φιλε μου αξιζει να το κανεις, θα ειναι σαν να αλλαζεις οργανο. Και κατι τελευταιο...να ξερεις οτι ολα αυτα θα αναπαραγουν κατι που θα πρεπει να εχεις ηδη...χερια και ψυχη...ειμαι σιγουρος πως εχεις ολοι εχουμε, το θεμα ειναι να τα βαλεις στο παιξιμο σου!!!!!!

 

Αμα θες καμμια συμβουλη για τι μαγνητες να βαλεις feel free to ask.......Ελπιζω να βοηθησα....

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσω κάτι που με απασχόλησε προ καιρού:

 

Αν βάλω τον bridge μαγνήτη μιας τελέ σε μια στρατ (για να μη ρωτήσω για πιο "μακρινά" μοντέλα), πόσο κοντά σε τελέ θα ακουστεί;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μεγαλη κουβεντα για ενα θεμα που διχαζει καιρο τωρα....περα απο γνωμες πρεπει να δουμε λιγο και τα γεγονοτα...ειναι γεγονος οτι στα ηλεκτρικα οργανα το ξυλο παιζει ενα πολυ μικρο ποσοστο για το χρωμα του ηχου και αυτο μονο για το ξυλο της ταστιερας , το σωμα μπορεις να πεις οτι δινει λιγο sustain παραπανω οσο αναφορα τα solid body οργανα. Οποτε ναι λοιπον οι μαγνητες, καθως και και υπολοιπα ηλεκτρικα μερη του οργανου(jack,knobs,switch,etc) παιζουν σημαντικο ρολο....Μην μπεις στην διαδικασια να αλλαξεις μαγνητες χωρις να αλλαξεις και τα υπολοιπα, ειδικα σε Epiphone οργανο.Στην δικια σου περιπτωση που μιλας για Hollow Body οργανο θα πρεπει να λαβεις υποψην και το ξυλο του σωματος, το καπακι ,back και τα λοιπα , πριν επιλεξεις τι μαγνητη θα βαλεις. Εχω παραδειγμα απο Epiphone Lucile που της εβαλα Seymour Duncan PAF 59 μαζι με Ernie Ball knobs, Switchcraft switch και Jack και το οργανο φιλε μου ακουγεται απιστευτα, παιγμενο στα ιδια πραγματα με τον ιδιο παιχτη και τα λοιπα. Οποτε ναι φιλε μου αξιζει να το κανεις, θα ειναι σαν να αλλαζεις οργανο. Και κατι τελευταιο...να ξερεις οτι ολα αυτα θα αναπαραγουν κατι που θα πρεπει να εχεις ηδη...χερια και ψυχη...ειμαι σιγουρος πως εχεις ολοι εχουμε, το θεμα ειναι να τα βαλεις στο παιξιμο σου!!!!!!

 

Αμα θες καμμια συμβουλη για τι μαγνητες να βαλεις feel free to ask.......Ελπιζω να βοηθησα....

 

??? ??? ??? ???

 

Το μόνο γεγονός που βλέπω εγώ είναι ότι όσα γράφονται αποτελούν την προσωπική σου γνώμη.

Αν υπήρχαν "γεγονότα" και μπορούσαν τα πάντα να μπουν στη ζυγαριά...τέτοια debates θα είχαν περάσει στην ιστορία. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλω τον bridge μαγνήτη μιας τελέ σε μια στρατ (για να μη ρωτήσω για πιο "μακρινά" μοντέλα), πόσο κοντά σε τελέ θα ακουστεί;

Μπορεί και καθόλου...αυτός ο "βλάχικος" Tele ήχος (λέω) ότι έρχεται από τη γέφυρα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσω κάτι που με απασχόλησε προ καιρού:

 

Αν βάλω τον bridge μαγνήτη μιας τελέ σε μια στρατ (για να μη ρωτήσω για πιο "μακρινά" μοντέλα), πόσο κοντά σε τελέ θα ακουστεί;

 

 

 

αρκετα  κοντα,υπαρχει αλλωστε και ετοιμος τετοιος μαγνητης

(Seymour Duncan Twangbanger ),τον φορουσε stock αυτη η κιθαρα που καποτε ειχα και ηταν κοντα (δυστυχως στο βιντεο ο τυπος παιζει λιγο μονο με τον bridge αλλα ισως παρεις μια ιδεα)

 

 

φυσικα δεν θα εχει το ιδιο sustain λογω των ελατηριων και του tremolo καθως και δεν θα εχει και την "ζωντανια" που του δινει το bridgeplate της τελε που κανει interaction με τον μαγνητη ,αλλα κοντα θα ακουστει.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου