Προς το περιεχόμενο

Απορία-ερώτηση για Logic


yannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά

Εχω μια μικρή απορία-σκοπεύω να αγοράσω το Logic8 γιατί με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως το Mainstage που έχει. Ρωτώ λοιπόν το εξής: Tα ορχηστρικά συνθ (ορχήστρες, βιολιά, ακορντεόν) έχιυν την δυνατότητα microtuninc/detuning? Με ενδιαφέρει να έχω μόρια σε κάποια κομμάτια - αυτό, λ.χ. το κάνει το Edirol Orchestral αλλά δεν είναι AU και δεν μπορεί να παιχτεί μέσω Logic. Οπότε θα την αντικαταστήσω με τα orchestral του Logic αν και εφόσον έχουν δυνατότητα detuning... Mιλάω για δικές μου κλίμακες και όχι για templates (π.χ. pythagorian κά)

Μερσί για κάθε βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....έχει..!!!!......

είμαι στο LOGIC από την έκδοση 4.5 και τώρα έχω φτάσει στο 8..!!!!

θα παίξεις με το sampler που έχει...

( το οποίο διαθέτει από μόνο του αυτά που θέλεις )

αλλά μπορείς να προσθέσεις ότι αλλό AU θέλεις ( έχει microtune & detune )

για πληροφορίες δες την σελίδα της apple αλλά δες και στο youtube

γράφοντας logic tutorials....

αυτά.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιάννη,

 

Είμαι χρήστης Cubase άρα ότι γράφω πάρτα με μία δόση... αλατιού.

 

1. Το sampler του Logic είναι το EKS24. αυτό έχει ήχους απο μόνο του, καθώς και έχει και ήχους που αγοράζεις απ'έξω (πχ τα Sonivox και ο Kirk Hunter).

2. Πέραν τούτου μπορείς να αγοράσεις άλλους ήχους (VSL, EW, κλπ), όλοι εκ των οποίων είναι και σε AU...

3. Με το pitch bend, δεν κάνεις τη δουλειά σου; Ούτως ή αλλιώς δε φαντάζομαι να θέλεις τα μόρια σε κάθε νότα, κάθε φορά που την παίζεις; (απο την άλλη αν γράφεις τέτοιου είδους μουσική πολύ πιθανό, άρα το pitch bend θα ήταν πολυ δυσχρηστό).

 

Τέλος πάντων, μάλλον δε βοήθησα και πολύ, αλλά... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ

Φίλε Παύλο μία τελευταία απορία-είναι δυνατόν να έχω το microtuning και στο mainstage του Logic? εννοώ να έχω τις ίδιες δυνατότητες σε αυτή την πολύ πιο "ελαφριά" εκδοχή του προγράμματος που βολεύει για λάιβ?

Φίλε Νικόλα

Δεν παίζω με πιτς μπεντ. Οπου χρειαστεί ξεκουρδίζω κλίμακες για ολόκληρα κομμάτια. Δεν γράφω εγώ, απλώς παίζω με έναν καλό ξένο μουσικό. Ως τώρα βολεύομαι με το Roland XV2020 και το Edirol Orchestral σε σοφτ συνθ, αλλά το Εντιρολ δεν είναι Οντιο Γιούνιτ και δεν τρέχει στο Λότζικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά το Εντιρολ δεν είναι Οντιο Γιούνιτ και δεν τρέχει στο Λότζικ...

Tρέχει όμως το Kontakt...οπότε έχεις τα πάντα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό! Απλώς θα ήθελα να ξέρω αν έχει detuning to Mainstage στο Logic 8... Ο βασικός λόγος που θα πάω -αν πάω- στο Λότζικ είναι το Μέινστειτζ και η χρηστικότητα του σε λάιβ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου