Προς το περιεχόμενο

Muse Receptor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πληκτραδες,κιθαριστες και τραγουδιστες και γενικως μουσικοι και παραγωγοι, τσεκαρεται αυτο.

 

http://www.museresearch.com/

 

Το βρισκω πολυ ενδιαφερον, εχει πολλα συν και λιγα πλυν σε σχεση με ενα laptop.

Δεν εχει αντιπροσωπεια στην Ελλαδα, εχει στην Κυπρο, στον Thomann η τιμη του ειναι 1666(παναγια μου!!!) euro, ενω απο την Κυπρο που πηρα τηλ. μου ειπαν γυρω στα 1400 euro μαζι με τα μεταφορικα.

Με ενδιαφερει παρα πολυ και για studio αλλα κυριως για live.

 

Εαν ενδιαφερονται καποιοι μπορουμε να κανουμε παραγγελια μαζι.

Το μονο προβλημα ειναι οτι σε περιπτωση βλαβης πρεπει να σταλθει στην Κυπρο π.χ για επισκευη.

 

Περιμενω την γνωμη σας.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα το θεσω διαφορετικα.

 

Με ενδιαφερει στα live κα βγαινουμε δυο ατομα. Ο τραγουδιστης και κιθαριστας, και εγω που εκτος απο τα πληκτρα, θελω μεσω του sequencer του kurzweil μου να παιζονται η ντραμς, το μπασο, και καποιες δευτερες κιθαρες, συντθια κτλ.

Αυτο μπορω να το κανω με laptop,προηχογραφημενα η μεσω καποιου προγραματος sequencer η καποιο σαν το brainspawn forte.

Μπορει το laptop να ανταπεξελθει "επαγγελματικα" στην σκηνη ;

H μηπως το receptor μπορει να κανει καλυτερα την δουλεια οντας φτιαγμενο μονο για μουσικη ;

 

Τα φωτα σας please.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το ειχα δει ειχα ενθουσιαστει και εγω.Σκεψου ομως οτι ολα τα plug in θα πρεπει να τα εχεις original και οτι επισης ειναι ενα καινουργιο μηχανημα που δεν εχει δοκιμαστει.Εξαλλου θες τοσο να δουλευεις με plug ins στο live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δει και εγώ φίλε underground. Είναι σαν τα Αpa 32 και 44-M με τη διαφορά ότι λειτουργεί και σαν stand alone. Μου αρέσει όπως ακούγεται αλλά μπες στα συμβεβλημένα forums να δεις αν όντως δουλεύει καλά σαν stand alone και τσέκαρε επίσης αν είναι εύχρηστο για να μην ταραχτείς με τα κουμπάκια αργότερα....αλλά μπορείς να βάλεις οθόνη , mouse, keyboard....

 

Πάντως, ενα καλά σεταρισμένο μουσικό laptop δεν έχει κανένα πρόβλημα και κάνει και πολύ περισσότερα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαλλου θες τοσο να δουλευεις με plug ins στο live?

Πιστευω οτι εχεις περισοτερες επιλογες και δυνατοτητες απο ενα harware synth.

 

Πάντως, ενα καλά σεταρισμένο μουσικό laptop δεν έχει κανένα πρόβλημα και κάνει και πολύ περισσότερα πράγματα.

 

Ειναι ομως αξιοπιστο. Θα βγαζει τα live χωρις προβληματα ;

 

Είναι σαν τα Αpa 32 και 44-M

 

Δωσε μου περισοτερες πληροφοριες για αυτα,πχ site.

 

Thanks.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα APA είναι της Waves Ltd (waves.com).

Διάβασε αν θες λίγα πράγματα για τα μουσικά laptops εδώ.

Η πλέον διαδεδομενη επιλογή είναι ένα powerbook G4 αλλά και τα υπόλοιπα δεν έχουν πρόβλημα.

Όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί laptops σε live, μην ανησυχείς....αρκεί να το σετάρεις και να το λειτουργείς σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Sorry yia ta greeklish, h sundesh sto spiti 8a ka8usterhsei ligo...)

Nomizw pws to gegonos oti oi Garbage, o Jordan Rudess etc. to xrhsimopoioun pleon shmainei polla. Tous Garbage tous eida live kai to Receptor (2, mono to 1 eida na leitourgei)&eixe parei th 8esh twn Kurzweil etc. pou xrhsimopoiousan paliotera. Bebaia, kapou trigurnouse ki ena Powerbook ekei gurw.

Safestata ena Receptor 'h ena laptop exei polu perissoteres dunatothtes apo ta hardware synths.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαλλου θες τοσο να δουλευεις με plug ins στο live?

Πιστευω οτι εχεις περισοτερες επιλογες και δυνατοτητες απο ενα harware synth.

 

Περισσοτερες επιλογες ναι,περισσοτερες δυνατοτητες οχι!Καλυτερους φυσικους ηχους παλι ναι,αν ομως εισαι στη φαση virtual analog(nord lead,virus)τα plug ins θελουν δουλιτσα ακομα.Με το hardware synth παντως εχεις το κεφαλι σου ησυχο,με τα plug in ακομα.......!Αν παντως το παρεις θα περιμενω να διαβασω ενα αναλυτικο post!

Να σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ομως εισαι στη φαση virtual analog(nord lead' date='virus)τα plug ins θελουν δουλιτσα ακομα.[/quote'] Τα analog synths ακουγόντουσαν πολύ καλύτερα από τα ψηφιακά (τουλάχιστον όταν δεν ήταν ξεκούρδιστα), αλλά τα virtual analog synths, είτε έρχονται σε software είτε έρχονται σε hardware, παραμένουν "ψηφιακά". Σαν τέτοια, πρώτον δεν έχουν καμία σχέση (ηχητικά) με τα αναλογικά, δεύτερον είναι τα μόνα που πραγματικά διατίθενται σήμερα. Αν κάποιος θέλει να πάρει hardware synth, θα του πρότεινα να ψάξει μετά μανίας να βρει ένα αναλογικό. Αν όμως θέλει να πάρει κάτι ψηφιακό, τα software synths είναι μία χαρά, διότι απλούστατα όλα τα ψηφιακά synths είναι software synths επί της ουσίας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες... μερικές σκέψεις

Σε ό,τι αφορά τα πλεονεκτήματα του λαπτοπ δεν διαφωνώ καθόλου. Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι στο δικό μου (με την M Audio κάρτα ήχου/πληκτρτάκι) μερικές φορές το κομπιούτερ "χάνει" την κάρτα ήχου την ώρα του λάιβ. (Ετσι το Muse θα μπορούσε ίσως να είναι μια κάποια λύσις, που λέει και ο ποιητής...). Επίσης θεωρώ& πως ένα ακόμη προβληματάκι με το λάπτοπ είναι πως το παραφορτώνουμε και η ποιότητα του ήχου πέφτει.&Λ.χ, το Virtual Β4 δεν ακούγεται τόσο καλό όσο το hammond από το Nord Electro μου&-&και είναι λογικό αν σκεφτεί κανείς πόσο κάνει το ένα και πόσο το άλλο. Και όσο για τα διάφορα virtual soft synths... είναι&μεν όσο&παχιά όσο οι ήχοι του Nord Lead 2 που χρησιμοποιώ (digital και τα δύο γαρ...), αλλά και σε αυτή την περίπτωση το Nord δεν σπάει δεν χαλάει, ενώ τα soft synths όλο και κάποιο restart θέλουν (τα τρέχώ μέσω Live).

Επειδή όμως ξέρω και γω πως ένα λαπτοπ είναι τεράστιο και πολύ πρακτικό εργαλείο on stage, κάνω έναν κόπο παραπάνω και το παίρνω μαζί με τα δύο Nord (Lead και Electro) στα λάιβ. Για να είναι το πράγμα πιο πρακτικό&τοποθετώ& το M Audio επάνω στο Nord Lead και "τρέχω"&ο,τι VST χρησιμοποιώ μέσα από ένα ή δύο από τα τέσσερα midi channels του Nord Lead και μου μένουν τα υπόλοιπα 3 κανάλια για τους ήχους του οργάνου. Οσο για το Muse με χοντρο-ψήνει, αλλά δεν είμαι έτοιμος να τρέχω σε ταχυδρομεία για Κύπρο ή Αμερική... Αν και όταν το φέρει εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος φαντάζομαι πως πολλοί θα μπούμε στο τριπάκι να το δούμε από (πολύ) κοντά

Χαιρετίσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου