Προς το περιεχόμενο

Mistful - "Why" - Νέο κομμάτι


fixxxer113

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή βλέπω ότι η κριτική που γίνεται στα κομμάτια που δημοσιεύονται εδώ είναι σκληρή αλλά εποικοδομητική, τολμώ κι εγώ να δείξω κάτι :)

Το παρακάτω, είναι κάτι που γράψαμε πρόσφατα με τη μπάντα μου και θα κυκλοφορήσει σύντομα μαζί με άλλα κομμάτια. Βαράτε ελεύθερα!

 

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρήσεις:

- Η φωνή της κοπέλλας πολύ ωραία.

- Το κομμάτι δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπο στο κουπλέ - τα άλλα μέρη είναι σαφώς καλύτερα. Το ρεφρέν είναι ραδιοφωνικό.

- Στυλιστικά το κομμάτι είναι μπερδεμένο. Αλλού η εισαγωγή, αλλού τα φωνητικά, αλλού γι'αλλού το σόλο. 

- Τα κομμάτια που σκάνε με power chords είναι πια ελαφρώς πασέ.

- Θα ήθελα μια καλύτερη παραγωγή από πλευράς ιδεών. Γιαυτό που είναι οι ήχοι είναι καλοί.

- Επίσης το στήσιμό σας στο βίντεο, παραπέμπει αλλού. Αν είχα κλειστό τον ήχο θα νόμιζα ότι παίζατε άλλη μουσική.

 

Συνοπτικά καλό αλλά σε ορισμένους τομείς πολύ κλισέ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα ευχάριστα δύο φορές. Το κομμάτι κατά τη γνώμη μου είναι μια ωραία ροκ μπαλάντα, που θα μπορούσε να είχε ακουστεί σε αμερικάνικα ραδιόφωνα στα 90's χωρίς όμως να ξεχωρίζει σε κάτι από τα άφθονα κομμάτια αυτού του ύφους, εκείνης της εποχής.

 

Άκουσα ωραία παραγωγή, σωστή φωνή με ορίτζιναλ βραχνάδα (αν και ελαφρώς επιτηδευμένη εκφορά και βιμπράτο), μπάσο-τύμπανα ακριβώς όπως πρέπει για το ύφος ενώ ευχάριστη έκπληξη ήταν η κιθάρα την οποία περίμενα στη γωνία  ;D να πάρει shred σόλο του δίλεπτου και αντ' αυτού άκουσα ένα εντελώς μες στο κλίμα, μετρημένο και με ωραίο ήχο παίξιμο.

 

Μοναδική παραφωνία, κατά τη γνώμη μου, είναι ο στίχος can't you hear me squealing (αν δεν είναι έτσι, άκυρο) που παραπέμπει σε κραυγές χοίρων πριν τη σφαγή ή σε ήχο ελαστικών σε απότομο φρενάρισμα, εικόνες που μάλλον δεν έχουν θέση σε ερωτικό τραγούδι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 'μένα μ' άρεσε. Εξαιρετικός κιθαρίστας που παίζει μουσική και δεν κάνει τον ζογκλέρ με σκοπό να προσληφθεί στο τσίρκο Medrano. Μπράβο και ωραίος ήχος.

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση στην αοιδό. Όταν "ανεβάζει στροφές" να μην το παρακάνει, γιατί μου θύμισε την αχαρακτήριστη τραγουδίστρια των Zephyr (Givens αν δεν κάνω λάθος), που κατάφερε να μην ακούγονται οι δίσκοι τους και ήταν κρίμα για τον Tommy Bolin. Σωστή είναι, αλλά κάλμα.

Ωραίο κομμάτι όμως.  ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση στην αοιδό. Όταν "ανεβάζει στροφές" να μην το παρακάνει

...

Δεν είναι θέμα μίξης; Τουλάχιστον από θέμα ερμηνείας δε μου φάνηκε να ξεφεύγει κάπου.

 

Το squeling όπως είπε και ο Jazzjoker πιστεύω πως δε ταιριάζει τόσο και καλύτερα να γινόταν screaming ή κάτι άλλο, εσείς που ξέρετε καλά αγγλικά προτείνετε.

 

Ακούγεται ευχάριστα αν και λίγο πριν το σόλο το πως δέθηκε το κομμάτι, κάτι δε μου κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό σας πάω :P

 

Ευχαριστούμε πολύ για τα μέχρι τώρα σχόλια και να είστε σίγουροι ότι τα σημειωματάρια έχουν πάρει φωτιά. Έχουμε πρόσφατα ξεπεράσει τη φάση των διασκευών και αρχίζουμε να δημιουργούμε δικό μας υλικό. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει σίγουρα να αρέσει σε εμάς, αλλά πλέον απευθυνόμαστε και σε ένα κοινό το οποίο θα πρέπει να λάβουμε υπόψη και να ξέρουμε τι πρέπει να βελτιώσουμε.

 

Το ότι σχολιάζετε το κομμάτι με αρκετή λεπτομέρεια, σημαίνει ότι αφιερώσατε το χρόνο που έπρεπε για να το ακούσετε και αυτό μας τιμά.

 

Και πάλι ευχαριστούμε!

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σ' εμενα αρεσε το κομματι, η τραγουδιστρια, γενικα ολοι σας, ωστοσο δεν μπορω να μη δωσω τα θερμα μου συγχαρητηρια στον κιθαριστα που με θαυμασιο ηχο παιζει αυτα ακριβως που "ζηταει" το κομματι και οχι μπαλαφαρες που δυστυχως συνηθιζουμε να ακουμε τα τελευταια χρονια σε αναλογα κομματια.

Μπραβο του, μπραβο σας.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το ακουσα ευχαριστα,παραπεμπει στην αγαπημενη μου εποχη και παικτικα μου βγαζει ολο μια ωριμοτητα,χωρις ασκοπες νοτες ή αξιες.

Αν ηταν και λιγο πιο "αμερικανικη" η παραγωγη θα μπορουσε να ακουγοταν ακομη καλυτερο.

Περιμενω κι αλλα,ειστε πολυ ωραιοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα μίξης; Τουλάχιστον από θέμα ερμηνείας δε μου φάνηκε να ξεφεύγει κάπου.

 

Το squeling όπως είπε και ο Jazzjoker πιστεύω πως δε ταιριάζει τόσο και καλύτερα να γινόταν screaming ή κάτι άλλο, εσείς που ξέρετε καλά αγγλικά προτείνετε.

 

Αυτό ακριβώς λέω κι' εγώ με το "ανεβάζει στροφές".

 

 

Ιδού πως η Givens κάνει το ίδιο στους Zephyr.  ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου