Προς το περιεχόμενο

jackson randy roads ή gibson zakk wild


Προτεινόμενες αναρτήσεις

HI!ειμαι ετοιμος να παρω νεα κιθαρα αλλα δεν ξερω ποια την jackson του randy roads η την gibson του zakky wild!θελω να πειτε ποια θα αγοραζατε κ γιατι?????ευχρηστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι παράγοντες πολλοί...

 

1) tremolo ή οχι

2) active ή passive μαγνήτες

3)το βάρος της gibson το παλεύεις?

4) έχεις ακουσει καμία απο τις δύο

 

εγώ είμαι ευτυχής μιας RR American Custom και πραγματικά είναι εκπληκτικό όργανο.δεν θα σε απογοητεύσει. ειναι αρκετά versatile όργανο.

Απο την άλλη και το custom του Wylde είναι πολύ καλό όργανο, αλλα όχι τόσο εύελικτο κατα την ταπεινή μου πάντα άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντως με την randy roads μου είμαι πολύ ευχαριστημένος... έχει τέλειο ηχο... τώρα απο την άλλη δεν εχω ακούσει ποτέ την gibson του zakk wylde

learn to swim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Z.W. Gibson κοστιζει 4890 στο γνωστο γερμανικο μαγαζι. Στο ιδιο μαγαζι η RR1 T ειναι η πιο ακριβη Jackson Rhoads στη τιμη των 2111, ουτε στα μισα χρηματα απο τη Gibson.

 

Θεωρω οτι καμια δεν ειναι τοσο ευελικτη ηχητικα που να δικαιολογει τη τιμη της. Και στις δυο περιπτωσεις πληρωνεις το ονομα, και μαλιστα πολυ ακριβα. Εχουν διαφορετικα ξυλα, διαφορετικη κατασκευη, διαφορετικο σχημα, διαφορετικους μαγνητες και γενικως ειναι διαφορετικες. Οποτε αποφασισε πρωτα τι ζητας απο το οργανο.

 

Στη θεση σου θα πηγαινα για custom κατασκευη (βλ. Warmoth). Θα ελεγξεις μεχρι και την τελευταια λεπτομερεια, θα μπορεσεις να παρεις πιο ευελικτο (ηχητικα & παικτικα) οργανο και θα εχεις ρεστα (πολλα!) Στα χρηματα που κοστιζει η Gibson μπορεις να παραγγειλεις κιθαρα και απο πιο ακριβα μαγαζια οπως Suhr, Anderson με σημαντικα καλυτερη ποιοτητα (παντα για το δικο μου γουστο) και να επιλεξεις εσυ ξυλα, μαγνητες, χρωμα κτλ.

 

Για να απαντησω στην ερωτηση σου, αν ηθελα Ζ.W. Les Paul θα αγοραζα μια Gibson Les Paul στα μισα χρηματα και θα της εβαζα EMG. Για 2 χιλιαρικα διαφορα μπορω να ζησω χωρις τα γραφικα που εχει. 2 χιλιαρικα για Jackson (δηλαδη Fender) δε τα δινω με τιποτα. Mass production με εργοστασια σε Αμερικη, Μεξικο, Ιαπωνια, Κινα, Κορεα, Ινδονησια... ξεχναω καποια χωρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δεν μπορούσα να απουσιάσω απ αυτό το θέμα :lol:

 

εγώ στη θέση σου φίλε μου θα έπερνα αυτό το όργανο

http://www.thomann.de/gr/esp_sv_standard_bk.htm

 

από κει και πέρα αν είσαι ανάμεσα στις 2 πρέπει να μας πεις

 

κατά πόσο έχεις παίξει με αυτές τις κιθάρες

πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις

πόσα τάστα

αν θες floyd rose

τι είδος μουσικής θα παίξεις? (μη μου πεις metal αυτό το κατάλαβα)

 

 

τώρα αν θες οπωσδήποτε 1 από τις 2 πάρε την rr γιατί είναι πιο φτηνή και έχει floyd rose το μεγάλο μειονέκτημα για μένα είναι τα 22 τάστα αλλά αν εσένα δεν σε νοιάζει τσίμπα την ευχαριστημένος θα μείνεις

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ σαν γνήσιος μεταλλάς θα πω τη γνώμη μου πάνω στο θέμα...

 

Γενικά οι Jackson για μένα είναι πιο ευκολόπαιχτες και πιο 'ευέλικτες' όπως προανέφερε κάποιος.

 

Από την άλλη όμως όπως όλες οι V, οι RR δεν παίζεται εύκολα αν είσαι καθιστός. Αν δεν έχεις πρόβλημα μ'αυτό εγώ θα πρότεινα RR.

 

Πάντως οι ομόκεντροι κύκλοι στη κιθάρα του Zakk γαμάνε.

 

Υ.Γ: το θέμα του ήχου για μένα είναι δευτερευον. Με τις πεταλιέρες κτλ όλες οι κιθάρες ακούγονται γαματες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμμη παιδες αλλα ειναι δυνατον, σκεπτόμενος να αγοράσεις κιθάρα, να λες ότι ο ήχος είναι δευτερεύον θέμα?? Κιθάρα αγοράζεις, όχι πίνακα ζωγραφικής!

 

Φίλε db548,no offence!

raco Dormiens Nunquam Tittilandus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου