Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κρυστάλου ηλ-ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταφέρω ακριβώς το κείμενο φίλου...

 

Παιδιά έχω πρόβλημα με τον κρύσταλλο της κιθάρας μου!!Και επειδή έχει πολύ καλό ήχο σαν ακουστική θέλω να την κάνω να έχει ωραίο ήχο και σαν ηλεκτροακουστική απλά δεν ξέρω αν γίνετε να αλλαχτεί ο κρύσταλλος και επίσης αν γίνετε δεν ξέρω αν θα πρέπει αν ανοιχτεί το καπάκι της κιθάρας ή αν υπάρχει άλλος τρόπος!!

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, πες στον φιλο σου

 

''η κιθαρα σου εχει ηδη κρυσταλο?

αν ναι ποιον?

τον ειχε απο την μανα της η τον εβαλες εσυ?

αν καταλαβα καλα δεν εισαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα?

για αυτο θες να τον αλλαξεις?

η κατι επαθε και δεν δουλευει?

 

 

προς το παρον ριξε μια ματια σε αυτο για να παρεις καποιες ιδεες για τις αλλες εναλλακτικες που εχεις!

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=226

 

παντως ο κρυσταλος αλλαζει πολυ πολυ ευκολα!

απλα σηκωνεις τον καβαλαρη της κιθαρας και τον τοποθετεις απο κατω!''

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα εξόσων γνωρίζω είναι μια HONER παλιό μοντέλο (αγνωστο) τιμής 600 ευρώ

η οποία παρουσιάζει ανωμαλίες στον ήδη χαμηλού επιπέδου κρυσταλό της.

Δηλαδή αυτό που βγάζει στο PA αδικεί κατα πολύ τον φυσικό ήχο του οργάνου.

 

Του έχω προτείνει τέτοιες εναλλακτικές αλλά είναι κολλημένος με εσωτερικό κρύσταλο!

 

edit: επίσης αν γνωρίζει κανείς ενδεικτικές τιμές για τη ΔΟΥΛΕΙΑ αυτή και μόνο? χωρίς το ανταλλακτικό δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μάλλον εγώ δεν το έθεσα σωστά!

Εϊναι κρύσταλλος επαφής...

κολλημένος στο καπάκι της κιθάρας...

και σίγουρα ΟΧΙ στην γεφυρα

 

για να βγάλεις καλό ήχο παίζει ρόλο

α) πού είναι τοποθετημένος, με ένα εκατοστό μετατόπιση μπορεί να αλλάξει τελείως ο ήχος

β) καλό είναι να έχει προενισχυτή με μεγάλη αντίσταη εισόδου για να μην χανεις ψηλες λόγω κακής προσαρμογής αντίστασης

γ) να κόψεις ψιλο-μεσαίες με κάποιο παραμετρικό eq

 

τα β και γ γίνονται με κάποιον προενισχυτή όπως της σειράς pro eq της fishman, τα di της l.r.baggs κλπ

 

Δε χρειάζεται να ανοίξεις την κιθάρα, απλώς πρέπει να τον ξεκολλήσεις αν θες να τον μετακινήσεις. Αν όμως είναι κολλημένος με κόλλα μπορεί να τον καταστρέψεις

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βγάλεις καλό ήχο παίζει ρόλο

α) πού είναι τοποθετημένος, με ένα εκατοστό μετατόπιση μπορεί να αλλάξει τελείως ο ήχος

β) καλό είναι να έχει προενισχυτή με μεγάλη αντίσταη εισόδου για να μην χανεις ψηλες λόγω κακής προσαρμογής αντίστασης

γ) να κόψεις ψιλο-μεσαίες με κάποιο παραμετρικό eq

 

τα β και γ γίνονται με κάποιον προενισχυτή όπως της σειράς pro eq της fishman, τα di της l.r.baggs κλπ

 

Δε χρειάζεται να ανοίξεις την κιθάρα, απλώς πρέπει να τον ξεκολλήσεις αν θες να τον μετακινήσεις. Αν όμως είναι κολλημένος με κόλλα μπορεί να τον καταστρέψεις

 

Να τον αλλάξει θέλει γιατί κάποιες στιγμές κάνει παράσιτα (δεν φταίνε τα καλώδια ή οι συνδέσεις μιας και είναι χιλιοκοιταγμένα) και γενικά είναι κάτω του μετρίου...

Αλλά το να βγει και να μπει και να συνδεθεί με το eq πανω στην κιθάρα είναι εύκολο??

όπως λες---απο το ηχείο της??? ολα αυτά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου