Προς το περιεχόμενο

gfs μαγνητες. απόψεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είχα βάλει τους Dream180 σε μια Epiphone Dot και μου αρέσανε πολύ. Δώσανε πιο πολλά πρίμα και ατάκα στον ήχο, κυρίως στο neck μαγνήτη. Πολύ καλύτεροι απ'τους original epiphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για dot λεω. Τους βρισκω αρκετά πιο προσιτους απο επωνυμους ή μπουτίκ.

Είδα μεχρι στιγμής τούς retrotrons

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα, χρόνια πολλά.

 

Πριν από κάποια χρόνια είχα περάσει ένα σετ Retrotrons σε μια Hofner hollow. Έχω την "ελαφριά" αίσθηση ότι είναι νορμάλ μαγνήτες σε ρετρό περιτύλιγμα, αν γίνομαι κατανοητός. Ο ήχος τους μου φάνηκε κάτι μεταξύ p90 και humbucker, με αρκετά πρίμα, χωρίς hifi-ίλα, διακριτά μεσαία που ίσως να οφέιλονταν και στο full hollow της κιθάρας, και καλό bottom end. Δεν μου έδωσε την αίσθηση retro (για original dynasonic ούτε λόγος) ο ήχος αλλά ήταν αναβαθμισμένος. Δεν θυμάμαι τι ποτενσιόμετρα φορούσε η συγκεκριμένη, αλλά τείνω προς 500ΚΩ γιατί είχα μεγαλύτερες προσδοκίες από το hi end. Πάντως ήταν ευχάριστοι και στο μάτι και στο αυτί. Σίγουρα όμως αρκετά υποτυπώδεις, δεν τους έλειπε κάτι αλλά και δεν είχαν αυτό το "κάτι".

 

Dream90 είχα ακούσει (και πάλι δεν θυμάμαι σε τι όργανο να με συμπαθάτε, ήταν είτε midtown custom είτε Les Paul Std) και δεν μου άρεσε. Πολύ κρυσταλλιζέ, πολύ γυάλινος, με πρίμα που κόβανε. Δεν είχε καθόλου valvy/smooth χαρακτήρα, παρ' όλο που ήταν στον neck. Δεν μου θύμισε και πολύ p90. Πολύ "τετράγωνος".

 

Edit: Οι Retrotron ήταν το Surf90 set

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν τους έλειπε κάτι αλλά και δεν είχαν αυτό το "κάτι".

 

Αυτό, αγαπητέ, αποτελεί το αιώνιο κυνήγι, το μαγικό ταξίδι...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους θεωρώ υποψήφιους, αλλά γενικά δεν υπάρχει αρκετή και σοβαρή (εννοώ από ανθρώπους ή site που εμπιστεύομαι) γι αυτό ρωτάω.

Αλλά νομίζω ας πάω την κουβέντα και τις σκέψεις μου στο ανάλογο πόστ.

 

dot's wiring κανείς? in Guitars and Amps - Page 1 of 2

 

(το οποίο βέβαια ξεκίνησε για wiring, αλλά η ουσία νομίζω για την ώρα είναι οι μαγνήτες)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμάσει κανείς?

Ναι.

'64 Stagger Vintage Grey-Bottom boutique Strat

Τους έχω βάλει πριν χρόνια στην πανέμορφη Protone Squier Strat μου.

Μου άρεσαν και από τους original είναι αρκετά καλύτεροι αλλά δεν το έχω πολυψάξει το ζήτημα για να σου πω "σε σχέση με τους ΧΧΧ, έχουν/δεν έχουν αυτό που ψάχνω".

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την γνώμη.

Ήδη μετέφερα τον προβληματισμό στο παραπάνω λινκ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου