Προς το περιεχόμενο

Κιθαρο-κουϊζ με μέταλ ήχο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα ηχογραφησα καποια δειγματα με τις 3 μου κιθαρες με τον ενισχυτη μου (Randall rh50-t σε μια Open back με celestion v30) και με παραμορφωση απτην NIO2/4 audio interface

 

Απο χορδες εχουμε ghs 0.10-0.52 κουρδισμα 1 τονο κατω.

 

Οι κιθαρες ειναι

Ibanez prestige με seymour duncan dimebucker

Gibson les paul studio με Burstbucker pro

Schecter hellraiser με ΕMG 707

 

 

Δεν σας λεω ποια ειναι ποια, θαθελα σχολια του στυλ

"η τριτη κιθαρα στο ταδε ειναι ωραια κλπ"

"η ταδε κιθαρα ξινει" κλπ κλπ

 

gtr_1_AMP.mp3

gtr_1_PC.mp3

gtr_2_AMP.mp3

gtr_2_PC.mp3

gtr_3_AMP.mp3

gtr_3_PC.mp3

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο πρίμα μου φαίνεται η 3 ... Η 1 είναι κάπως μουντή θα έλεγα και ισως με πιο πολύ μπάσσο ειδικά στο amp.. Βέβαια οι διαφορές κατά το άκουσμα (γνώμη μου) είναι πολύ μικρές. Σχεδόν αμελητέες. Θα διάλεγα 3 ή 2.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι όπως ακούω θα έλεγα

1gibson

2ibanez

3shecter....

 

πα περιμενω μέχρι την αποκάλυψη

μάρεσε η δέυτερη η τρίτη ξυρίζει πάρα πολύ γιαυτό και υπέθεσα ότι θα είναι αυτη με τους emg......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το αφησω και αυριο το "κουιζ" και θα σας αποκαλυψω ποια ειναι ποια, αλλα πιστευω οτι το μονο ασφαλες συμπερασμα που μπορουμε να βγαλουμε ειναι οτι ο ενισχυτης ειναι το 90%+ του ηχου οταν παιζεις με γκαζια.

 

Προσωπικα πιστευω οτι και οι 3 κιθαρες αν τις πειραξεις με ενα EQ μπορεις να βγαλεις ακριβως τον ιδιο ηχο και απτις τρεις.

 

Να διευκρινησω τα ξυλα καθε κιθαρας

 

Schecter (EMG)

Mahogany body & neck

Rosewood fingerboard

 

Ibanez (Seymour duncan)

Basswood boby

Maple neck

Rosewood fingerboard

 

Gibson (Burstbucker)

Mahogany body & neck

Ebony fingerboard

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη Μίλτο αλλά εμένα δε μου άρεσε καμια απο τις 3..

η μόνη που μου ακούστηκε διαφορετική ήταν η τρίτη που ηταν πιο πριμαριστή, αλλά δε μου άρεσε ο ηχος σε κανένα κλιπ οπως και να'χει ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη Μίλτο αλλά εμένα δε μου άρεσε καμια απο τις 3..

η μόνη που μου ακούστηκε διαφορετική ήταν η τρίτη που ηταν πιο πριμαριστή, αλλά δε μου άρεσε ο ηχος σε κανένα κλιπ οπως και να'χει ;D ;D

 

Δεν υπαρχει προβλημα φιλε μου, αποψεις ειναι αυτες!

Αλλα απο περιεργεια, τι δεν σου αρεσε ακριβως? τα λιγα gain? η σχετικη απουσια μπασων?

Τα EQ στο κλιπ ειναι

 

3 - 4.5 - 6 (B-M-T)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φάνηκε πολύ λεπτός ο ήχος, μπάσο είχε, αλλά πιο "χαμηλό" (συχνοτικά) απο ο,τι θα επρεπε κατα τη γνώμη μου.

 

επίσης θα μπορούσες να βαράς τις χορδές πιο δυνατά ωστε να δίνουν μεγαλύτερη είσοδο στην προενίσχυση και να κομπρεσσάρεται καλύτερα ο ήχος και να ακούγεται πιο γεματος :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερα μπασα δεν εβαλα γιατι μπουκωνε, δοκιμασα στην αρχη με scooped mids αλλα και παλι δεν μαρεσε..

Αν ηταν παραγωγη θα εβαζα την 2+3 μαζι (4 καναλια, 2 left 2 right) και νομιζω οτι με ενα καλο μπασο θα ηταν οκ το αποτελεσμα,

 

η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα αυτο το πειραμα καθαρα για μενα, δηλαδη εβαζα και εβγαζα τις κιθαρες και καποια στιγμη σκεφτηκα "δεν τις ηχογραφω να συγκρινω πιο ευκολα?" αλλα το ολο σκηνικο εγινε καθαρα αυθορμητα και στον χαβαλε (εξου και το μετριο παιξιμο).

 

Στην πορεια ομως καταλαβα οτι παρολο που οι 3 κιθαρες ειναι πολυ διαφορετικες μεταξυ τους, ειδικα στα ηλεκτρολογικα, το αποτελεσμα ειναι παρομοιο ηχητικα και με EQ μπορεις να τις κανεις ολες πανω κατω να ακουγονται το ιδιο = Για ροκ/μεταλ τα ξυλα και οι μαγνητες (η γεφυρα*) δεν παιζουν πολυ μικρο ρολο στον ηχο σε σχεση με τον ενισχυτη.

 

*Επειδη δεν το ανεφερα πιο πανω, εκτος απτα ξυλα+τους μαγνητες οι Schecter+Gibson εχουν fixed bridge + η Ibanez εχει floyd edge 2 (νομιζω)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου