Προς το περιεχόμενο

Muse Receptor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aztec έγραψε:

Τελος δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασεις ενα "hardware" synth, και να υπαρχουν bugs, να χρειαζεται να εισαι πανω απο το νετ ολη τη μερα μηπως βγει το update που σε αφηνει να γραψεις μουσικη σαν ανθρωπος.

&

Aztec, μετά απο 7 χρόνια που έχω το Νοrd Lead 2 σε διαβεβαιώ πως ουδέποτε είχα bugs η οποιοδήποε πρόβλημα τέτοιου τύπου... Είναι καθαρά θέμα που θα σκάσει το προβληματικό μοντέλο και όχι θέμα μάρκας πάντως - απλώς ήμουν τυχερός, ενώ, φαντάζομαι, άλλοι χρήστες Nord θα τα χαν τα προβληματάκια τους...

White noiz έγραψε

οχι,οταν παιρνεις charlie δεν παιρνεις φυσικο hammnd,και κανενα hardware synth δε θα γινει ποτε φυσικο hammod.

Συμφωνώ απολύτως.& Ωστόσο κανένα hammond δεν θα κουβαληθεί με την ίδια ευκολία και πρακτική όσο ένα λαπτοπάκι! Είναι το δικό μου πρόβλημα εδώ και χρόνια και δυστυχώς κάθε φορά κάνω τρελές εκπτώσεις στον ήχο (λαιβικώς μιλώντας) για να αποφύγω γκρίνιες και κουβάλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H μαγκια με το receptor ειναι,οπως λενε τα παιδια στην muse τα "τρεχει" ολα με 2ms καθυστερηση κατι που θυμιζει protools τροπον τινα

και κατι πολυ βασικο ειναι πως σε οποιαδηποτε Hardware-Software dedicated-native HD recording platform εχεις επεξεργασια VST(i) στο audio σημα...

Ακομα πρεπει να γνωριζουμε οτι τρεχει ολα τα "σπασμενα" plugins....

 

ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΙΘΕΤΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

 

Για το studio:::: Δεν μπορει καποιος να "χτισει" ενα ωραιο rack pc με

θυριωδη cpu (οχι τον athlon xp2500 του receprtor) και με χρηση LAN (1000Mb) και το Fx teleport να αφιερωσει αυτο το pc μονο για χρηση vst

(Οπως το εκανα και δουλευω μια χαρα)???

 

Να ξεκαθαρισω πως δεν εχω προηγουμενα με το receptor αλλα

 

Τα Ι/Ο και ΑD DA χαρακτηριστικα του ειναι χειροτερα της m-audio 1010LT

Το pc που ειναι στο κουτι ειναι χαλια (κοστιζει περι τα 400e)

Πληροφοριακα, το LEXICON 960 εχει στο κουτι εναν celeron 800MHz

αλλα πληρωνεις interface και αυτους τους μοναδικους για τους περισσοτερους αλγοριθμους reverb-delay...

Εδω πληρωνεις 1000 και ευρω για αυτην την μπαστρδεμενη Linux εκδοση

OS και το 2*24 οθονακι....

Δεν εχουμε κανενα καλο παιδακι εμεις που να κατσει να κανει ενα

τετοιο μπαστρδ... σε κανενα OS????

 

Τελος λοιπον, θα ημουν πολυ ικανοποιημενος (αν και απο αυτα που γραφω εκφραζομαι ως ανικανοποιητος) αν εδινα για ενα τετοιο μηχανακι

7 κατοσταρικα...

Κανεις αλλος το ιδιο?????????

Και καμια ιδεα πως θα φτιαξουμε το δικο μας "preceptor"????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου θέσω ένα άλλο ερώτημα. Ποιός ο λόγος να φτιάξουμε ένα δίκο μας "preceptor" όπως είπες;

 

Μόνος σου είπες ότι τα parts του Receptor είναι ψιλοχρέπια. Με ένα χιλιαρικάκι φτιάχνεις έναν υπολογιστή σκέτο τούμπανο, κοτσάρεις κι ένα ωραίο rack case και είσαι κύριος. Το OS είναι το λιγότερο, οποιοσδήποτε ασχολείται σοβαρά με το Linux κόβει τα περιττά από μια διανομή Red Hat π.χ. και το μηχάνημα σκοτώνει.

 

Θέλω να πω ότι είναι απλούστερο και φτηνότερο για κάποιον που ξέρει να φτιάξει ένα τέτοιο PC (που στο φινάλε είναι πλήρως επεκτάσιμο, εύκολα συντηρήσιμο και άκρως αποδοτικό) παρά να τα σκάσει για οποιοδήποτε έτοιμο μηχάνημα. Θα μου πεις, αυτό το φορτώνεις με plug-ins, παίζεις και τέρμα. Γι' αυτό έγραψα στην αρχή "για κάποιον που ξέρει" και δεν το άφησα φλου...

 

Σαφώς και υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που δεν είναι σε θέση να εντάξουν τέλεια ένα κανονικό PC στη λίστα του live gear τους αλλά αυτοί μάλλον θα προτιμήσουν ένα ωραιότατο (και παραπλήσιας τιμής) synthesizer/workstation.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

hallo kai apo edw. egw skeftomai sovara ena receptor kathara gia kithara. anevazw oloklhro laptop kai karta sth skhnh mono gia to guitar rig kai eimai me thn psyxh sto stoma (e ntax den eimai o typos pou tha katsei na kaei gia na to settarei katallhla). den einai kalh epilogh to receptor gia na trexei mono guitar rig kai giati oxi kai kana synthi sto mellon, me guitar to midi system (opws leei kai sto site ths muse)? pistevw den tha yphrxe provlhma giaytes tis leitourgies. e?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου