Προς το περιεχόμενο

Muse Receptor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Underground έστειλα ήδη mail στη Muse περί αντιπροσώπων στην Ελλάδα και περιμένω απάντηση. Μόλις την έχω θα ενημερώσω στο Noiz

 

Εχω ρωτησει ηδη και εχω λαβει την απαντηση :

 

Thank you for your inquiry. At this time the closest point of distribution for you would be in Cypress:

 

[email protected]

K & A Musical Instruments Ltd.

3b Acropoleos Ave.

Strovolos

2000

Nicosia

Cyprus

 

Tel: (357) 22519958 / 57

Fax: (357) 22465918

[email protected]

www.gomusicshop.com

 

I hope that helps. If you have a favorite store closer to you perhaps they could order one.

 

Thanks again for your interest. I hope something can be worked out.

 

Chris

 

Αυτα ...

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστεύω ότι οι κατασκευαστές τέτοιων συστημάτων ποντάρουν στην ιδέα ότι είναι αρκετοί ακόμη οι μουσικοί που ΔΕΝ έχουν εξοικειωθεί με τους υπολογιστές, και συνεπώς πολύ θα γουστάρουν ένα κουτί που το βάζεις στην μπρίζα και παίζει με τη μία. Αυτή η ιδέα δεν είναι κακή για όποιον την χρειάζεται.

 

Δεν συμφωνω απολυτα. Πρεπει να εισαι αρκετα εξοικειωμενος για να το δουλεψεις. Απλα σου δεινουν την δυνατοτητα να ασχολεισαι μονο με την μουσικη χωρις να εχεις τα οποια προβληματα ενος laptop(νιωθω πιο σιγουρος δουλευοντας με το kurzweil μου, παρα με το pc μου).

Οσο για τον ηχο του, σε καποια forum διαβασα οτι ειναι παρα πολυ καλος(αν το ακουσουμε απο κοντα θα το διαπιστωσουμε), ενω με ενα laptop θα εχεις ποιοτητα ηχου αναλογη της καρτας σου. Ειναι πραγματι ωραιο να εχεις ενα μηχανημα που να δουλευει αποκλειστικα για μουσικη.

Προς το παρον δεν μπορεις να τρεξεις sequencer πανω σε αυτο(receptor) αλλα στο μελλον ποιος ξερει ; Αλωστε στην αρχη η adat εξοδος του εβγαζε μονο stereo αλλα τωρα με την v.1.3 δουλευει με 8 εξοδους.

 

Το μονο πλην για πολους απο εμας ειναι το software. Χρειαζεται καποιες ειδικες version των plug-ins για να δουλεψεις. Σιγουρα οι επαγγελματιες εχουν τα περισοτερα original(εισαι πιο σιγουρος δουλευοντας με αυθεντικα), αλλα οι υπολοιποι ;

Και εγω θα ηθελα να εχω πολλα αυθεντικα αλλα το μονο που εχω ειναι το Cakewalk 4 producer edition γιατι αυτο ειναι το βασικο εργαλειο μου και ετσι αποφασισα να το αγορασω αυθεντικο(ενω ειναι το πιο ευκολο sequencer στην αντιγραφη γιατι η Cakewalk,σωστα για μενα, δεν χρησιμοποιει κλειδωματα).

 

Ξερω οτι δεν πρεπει να ξεκινησω τετοια συζητηση και δεν ζηταω απαντηση,αλλα ποσοι αραγε δουλευουν με original προγραματα ;

 

Ενα αλλο προβλημα(για αλλους οχι), σε σχεση με Receptor και laptops, ειναι οτι χανουν την αξια τους γρηγοροτερα απο τα harware synths με βαση την εξελιξη. Το θεμα ειναι αυτο που αγοραζεις να το χρησιμοποεις οσο περισσοτερο γινεται χωρις να χρειαστει να το αλλαζεις μετα απο μερικα χρονια(καταρα στον καταναλωτισμο).

 

Παντως περιμενω να το ακουσω(receptor) απο κοντα, και μεχρι τοτε φυλαω τα ευροπουλα στο υπογειο(γερολαδας) για την επομενη αγορα μου.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ φίλε για την ενημέρωση...Προφανώς από τη Muse θεωρούν οτι Ελλάδα και Κύπρος είναι ένα τσιγάρο απόσταση... Κρίμα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε... αλλά... από περιέργεια' date=' τι εννοείς όταν λες ότι τα άκουσες δίπλα-δίπλα? Είχες στην διάθεσή σου ένα αληθινό Moog Modular και το άκουσες από την ίδια κονσόλα με το Moog Modular της Arturia; Και το Korg Legacy με τι το άκουσες δίπλα-δίπλα;[/quote']

 

Παιδια οταν λεω διπλα-διπλα εννοω τα va με τα plug ins.Eιπαμε οτι τα κανονικα αναλογικα ειναι εκτος συναγωνισμου.Απλα ειχα τη δυνατοτητα να συγκρινω το nord lead 3 και το virus με το legacy,modular,fm7 στα ιδια ηχεια.Οσο για το φιλο που αναφερε το ion της alesis εχει δικιο.Το alesis μπορει να συγκριθει με plug ins, εξου και η τιμη του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξεχνάμε ένα τεράστιο θέμα που έχει να κάνει με τη διαφορά ήχου αναλογικών ψηφιακών... τον ήχο στα κλαμπ και λαιβάδικα που παίζουμε.

Παλιά είχα ένα Moog και το είχα κουβαλήσει σε κάποια λάιβ. Το ίδιο είχα κάνει και με το hammond και το leslie. Η διαφορά τους με τα VA's δεν ακουγόταν σχεδόν καθόλου από το δικό μου αφτί (και σίγουρα καθόλου από το κοινό) επειδή, πολύ απλά, τα ηχοσυστήματα είναι παντού μέτρια και οι ηχολήπτες καλαμπόρτζηδες σε μεγάλο ποσοστό! Επίσης είχα δεχτεί και σχόλια του τύπου "τι την κουβαλάς την ντιβανοκασέλα και δεν χωράει στη σκηνή" από ιδιοκτήτη, του οποίου το όνομα δεν παραθέτω για να τον σώσω από τη ρίψη τομάτας (και έπειτα γαμ....ιζα που είχα κοντέψει να πάθω κοίλη για να φέρω τα "αυθεντικά" όργανα μαζί μου)!

Στο μόνο που μπορείς να ξεχωρίσεις τα αυθεντικά αναλογικά όργανα είναι στην ηχογράφηση και εκεί μόνο αν ο παραγωγός και ο μηχανικός ξέρουν να βγάζουν το καλύτερο αποτέλεσμα από αυτά και είναι μάστορες του αναλογικού ήχου. Αλλιώς και εκεί μάλλον δύσκολα μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά. Ετσι λοιπόν τα VA είναι εκ των πραγμάτων βασιλιάδες του λάιβ αλλά, συχνά, και του στούντιο.

Αυτά και χαιρετώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξεχνάμε ένα τεράστιο θέμα που έχει να κάνει με τη διαφορά ήχου αναλογικών ψηφιακών... τον ήχο στα κλαμπ και λαιβάδικα που παίζουμε.

Παλιά είχα ένα Moog και το είχα κουβαλήσει σε κάποια λάιβ. Το ίδιο είχα κάνει και με το hammond και το leslie. Η διαφορά τους με τα VA's δεν ακουγόταν σχεδόν καθόλου από το δικό μου αφτί (και σίγουρα καθόλου από το κοινό) επειδή' date=' πολύ απλά, τα ηχοσυστήματα είναι παντού μέτρια και οι ηχολήπτες καλαμπόρτζηδες σε μεγάλο ποσοστό! Επίσης είχα δεχτεί και σχόλια του τύπου "τι την κουβαλάς την ντιβανοκασέλα και δεν χωράει στη σκηνή" από ιδιοκτήτη, του οποίου το όνομα δεν παραθέτω για να τον σώσω από τη ρίψη τομάτας (και έπειτα γαμ....ιζα που είχα κοντέψει να πάθω κοίλη για να φέρω τα "αυθεντικά" όργανα μαζί μου)!

Στο μόνο που μπορείς να ξεχωρίσεις τα αυθεντικά αναλογικά όργανα είναι στην ηχογράφηση και εκεί μόνο αν ο παραγωγός και ο μηχανικός ξέρουν να βγάζουν το καλύτερο αποτέλεσμα από αυτά και είναι μάστορες του αναλογικού ήχου. Αλλιώς και εκεί μάλλον δύσκολα μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά. Ετσι λοιπόν τα VA είναι εκ των πραγμάτων βασιλιάδες του λάιβ αλλά, συχνά, και του στούντιο.

Αυτά και χαιρετώ

[/quote']

 

YANNI σωστα αυτα που λες,και εγω VA xρησιμοποιω στα live εμεις ομως δεν συζηταμε για την διαφορα με analog and virtual analog αλλα με va kαι plug ins.Οσο για το ντιβανοκασελα αυτος που το ειπε ηταν ΒΛΑΣΦΗΜΟΣ!!!

Επισης το κοινο ποτε δεν καταλαβαινει διαφορες,ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν σχεση με το αθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε... αλλά... από περιέργεια' date=' τι εννοείς όταν λες ότι τα άκουσες δίπλα-δίπλα? Είχες στην διάθεσή σου ένα αληθινό Moog Modular και το άκουσες από την ίδια κονσόλα με το Moog Modular της Arturia; Και το Korg Legacy με τι το άκουσες δίπλα-δίπλα;[/quote']

 

Παιδια οταν λεω διπλα-διπλα εννοω τα va με τα plug ins.Eιπαμε οτι τα κανονικα αναλογικα ειναι εκτος συναγωνισμου.Απλα ειχα τη δυνατοτητα να συγκρινω το nord lead 3 και το virus με το legacy,modular,fm7 στα ιδια ηχεια.Οσο για το φιλο που αναφερε το ion της alesis εχει δικιο.Το alesis μπορει να συγκριθει με plug ins, εξου και η τιμη του!

Sugkrineis diaforetika pragmata, sumfwna me auta pou anafereis. An sugkrines px:

 

Virus B me Virus Powercore

FM7 me DX7

Wavestation software vs hardware

M1 software vs hardware etc.

 

h sugkrish 8a htan dokimh. Epishs ki an sugkrines ie B3 vs B4 kai genikotera analogika me VA etc.

 

To na sugkrineis to Virus me to Legacy, FM etc. de nomizw pws eusta8ei.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι σωστο οτι πρεπει να συγκρινω τα ιδια πραγματα.Τη συγκριση ομως την εκανα στην αναζητηση ενος καλου va γενικα, οχι για να δω αν ειναι καλυτερα απο τα plug ins.Και κατεληξα σε δυο πραγματα virus c,nord lead3.Δεν πιστευω οτι μπορω να τα συγκρινω με καποιο plug in οπως επισης τα θεωρω πολυ καλυτερα απο alesis ion,ms 2000,oberheim ob12.Ειλικρινα ακουσα και το power core.Δεν λεω οτι δεν μου αρεσαν η οτι δεν εχουν φτασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο απλα τα hardware μου ακουγοντουσαν καλυτερα.Εξαλλου ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι σε δυο χρονια τουλαχιστον δεν θα υπαρχει λογος για hardware synth.Midi keyboard και ολα απο laptop(εξαιρουντα τα αναλογικα).Τελος παντων,ο ηχος του καθενος ειναι προσωπικος.

Να στε ολοι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FRapas egfrace

YANNI σωστα αυτα που λες,και εγω VA xρησιμοποιω στα live εμεις ομως δεν συζηταμε για την διαφορα με analog and virtual analog αλλα με va kαι plug ins.Οσο για το ντιβανοκασελα αυτος που το ειπε ηταν ΒΛΑΣΦΗΜΟΣ!!!
Επισης το κοινο ποτε δεν καταλαβαινει διαφορες,ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν σχεση με το αθλημα

---------------------------------------------------------

Aγαπητέ Frapa, σε ό,τι αφορά VA's με VST... λοιπόν το hard είναι πολύ πιο σταθερό (και σε αυτό δε νομίζω να διαφωνεί κανείς) πιο εύχρηστο (δεκάδες knobs κτλ) και ελαφρώς κάλύτερο σε ήχο μου φαίνεται, καθώς κάθε VS Synth κάνει αποκλειστικά αυτό που κάνει και κοστίζει πενταπλά από ένα VST... Ωστόσο ένα καλά σεταρισμένο λάπτοπ μπορεί να έχει πολλά VA's εντός του. Και αυτό είναι πολύ πρακτικό. Ετσι έχω καταλήξει πως είναι σωστό να παίρνω μαζί μου τόσο το Νορντ Λιντ 2 όσο και το λάπτοπ και να τρέχω το λάπτοπ από ένα κανάλι του Νορντ. Λίγη παραπάνω κουβάλα, αλλά είμαι απολύτως ήσυχος και σίγουρος για τους ήχους μου... Αν ήταν στο χέρι μου θα κουβαλούσα απολύτως αναλογικά όργανα μαζί μου, αλλά καραδοκεί η... δισκοπάθειεα ! Οσο για τον τύπο με τη ντιβανοκασέλα, ναι ήταν βλάσφημος... τι να πω

Χαιρετώ

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου