Προς το περιεχόμενο

Muse Receptor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

α... ξέχασα... το ίδιο θέμα φαίνεται να καίει τους συναδέλφους στο forum του Keyboard Magazine

Τσεκάρετε το

http://www.musicplayer.com/ubb/ultimatebb.php?/ubb/get_topic/f/18/t/015228.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και όταν το φέρει εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος φαντάζομαι πως πολλοί θα μπούμε στο τριπάκι να το δούμε από (πολύ) κοντά

 

Βασικα και εγω αυτο περιμενω...

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ομως εισαι στη φαση virtual analog(nord lead' date='virus)τα plug ins θελουν δουλιτσα ακομα.[/quote'] Τα analog synths ακουγόντουσαν πολύ καλύτερα από τα ψηφιακά (τουλάχιστον όταν δεν ήταν ξεκούρδιστα), αλλά τα virtual analog synths, είτε έρχονται σε software είτε έρχονται σε hardware, παραμένουν "ψηφιακά". Σαν τέτοια, πρώτον δεν έχουν καμία σχέση (ηχητικά) με τα αναλογικά, δεύτερον είναι τα μόνα που πραγματικά διατίθενται σήμερα. Αν κάποιος θέλει να πάρει hardware synth, θα του πρότεινα να ψάξει μετά μανίας να βρει ένα αναλογικό. Αν όμως θέλει να πάρει κάτι ψηφιακό, τα software synths είναι μία χαρά, διότι απλούστατα όλα τα ψηφιακά synths είναι software synths επί της ουσίας.

πολυ πολυ πολυ σωστος ο eye...

πολλοι οταν λενε "καλυτερο ηχο εχουν τα hardware" τα μπερδευουν λιγο..

τα soft-synths (plug ins) δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απτα virtual analog hardware αδελφια τους(στην ουσια virtual analog δεν ειναι και τα plug ins?)

το πραγματικο analog synth ειναι αλλο πραγμα παιδια....

ογκος-ζεστη-ξερος ηχος-πορωση!!!! :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, σε ορισμένες περιπτώσεις (όχι σε όλες) ένα hardware ψηφιακό synth μπορεί να χρησιμοποιεί ειδικά chipsets ή μικροεπεξεργαστές που κατασκευάστηκαν επι-τούτου. Δηλαδή, μία εταιρεία (π.χ. Motorola) μπορεί να έφτιαξε έναν μικροεπεξεργαστή ο οποίος στα χέρια των κατάλληλων προγραμματιστών να οδήγησε στην κατασκευή ενός πολύ καλού μουσικού οργάνου. Τέτοια περίπτωση πρέπει να ήταν (στην εποχή του) το DX7.

 

Αλλά αυτή η αρχή δεν ισχύει για τα sample-playback synths (M1, Wavestation, Trinity π.χ.). Ακόμη και το JD-800 της Roland (εκείνο το κτήνος με τα άπειρα κουμπάκια και τα sliders) ήταν ένα sample-playback synth.

 

Επειδή ίσως κάποιοι φίλοι νομίσουν ότι εγώ και ο whitenoise είμαστε εκτός θέματος, να ενημερώσω ότι δεν είμαστε. Το Muse είναι ένα software synth (για την ακρίβεια, κάμποσα από δαύτα) τα οποία "τρέχουν" σε ένα υπολογιστή "αφιερωμένο" σε αυτόν τον σκοπό, άρα δυνάμει σταθερότερο. Αν το ηχητικό του υποσύστημα είναι πολύ καλύτερο από μία συνηθισμένη καλή κάρτα ήχου, τότε ΙΣΩΣ παίζει και καλύτερα - όχι καλύτερα από ότι θα έπαιζε ο υπολογιστής μου αν του έβαζα μία κάρτα των 1000 ευρώ και έναν ψηφιοαναλογικό μετατροπέα των 1000 ευρώ επίσης. Κατά τα άλλα, θέλω να πιστεύω ότι (σε αυτή τη τιμή) το έχουν φτιάξει να αντέχει πολύ... ξύλο, άρα θα είναι ανθεκτικότερο από ένα laptop.

 

Πιστεύω ότι οι κατασκευαστές τέτοιων συστημάτων ποντάρουν στην ιδέα ότι είναι αρκετοί ακόμη οι μουσικοί που ΔΕΝ έχουν εξοικειωθεί με τους υπολογιστές, και συνεπώς πολύ θα γουστάρουν ένα κουτί που το βάζεις στην μπρίζα και παίζει με τη μία. Αυτή η ιδέα δεν είναι κακή για όποιον την χρειάζεται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λ.χ' date=' το Virtual Β4 δεν ακούγεται τόσο καλό όσο το hammond από το Nord Electro μου&-&και είναι λογικό αν σκεφτεί κανείς πόσο κάνει το ένα και πόσο το άλλο. [/quote']

μαλλον δεν εχεις δοκιμασει αυτο...

http://www.ultimatesoundbank.com/usb/exec/charlie

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε whiteNoise το ξέρω ήδη το Charlie, αλλά είναι αρκετά ακρίβό - πόσο μάλλον που ήδη έχω το virtual Β4, το Nord Electro και ένα Hammond στημένο σε στούντιο για ηχογράγηση. Το ζήτημά μου είναι κυρίως ο&ήχος στο live, εξ ου και ψήνομαι για το Muse... Ωστόσο επιμένω πως όσο καλή και αν είναι η ποιότητα του Charlie (που είναι όντως εκπληκτική), ο κίνδυνος του crash ελλοχεύει ¨)

Χαιρετίσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ομως εισαι στη φαση virtual analog(nord lead' date='virus)τα plug ins θελουν δουλιτσα ακομα.[/quote'] Τα analog synths ακουγόντουσαν πολύ καλύτερα από τα ψηφιακά (τουλάχιστον όταν δεν ήταν ξεκούρδιστα), αλλά τα virtual analog synths, είτε έρχονται σε software είτε έρχονται σε hardware, παραμένουν "ψηφιακά". Σαν τέτοια, πρώτον δεν έχουν καμία σχέση (ηχητικά) με τα αναλογικά, δεύτερον είναι τα μόνα που πραγματικά διατίθενται σήμερα. Αν κάποιος θέλει να πάρει hardware synth, θα του πρότεινα να ψάξει μετά μανίας να βρει ένα αναλογικό. Αν όμως θέλει να πάρει κάτι ψηφιακό, τα software synths είναι μία χαρά, διότι απλούστατα όλα τα ψηφιακά synths είναι software synths επί της ουσίας.

 

Δεν θα τολμουσα ποτε να συγκρινω τα real analog με τα virtual analog.Επειδη ομως τα va τα εχω ψαξει παρα πολυ ακουγοντας τα διπλα διπλα στην ιδια κονσολα και στα ιδια monitor με plug ins οπως το modular της moog και το korg legacy και διαφορα αλλα τα hardware ειναι καλυτερα.Αρκει να σκεφτεις οτι τα hardware εχουν φτιαχτει συγκεκριμενα για αυτο το σκοπο ενω τα plug ins προσπαθουν να προσαρμοστουν στο ηδη υπαρχον συστημα του υπολογιστη!Τελος παντων ειναι και το ποσο τα ψαχνεις και ποσο ιδιαιτερος ειναι ο ηχος που θελεις.Καποιοι ειναι υπερευχαριστημενοι με τα plug ins(και καλα κανουν)εμενα απλα δεν με εχουν πεισει ακομα.Ο ηχος του καθενος ειναι προσωπικος εξαλλου,δεν χρειαζεται να συμφωνουν ολοι.

Αυτη ειναι απλα η δικη μου αποψη χωρις να ειναι απαραιτητα σωστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε... αλλά... από περιέργεια, τι εννοείς όταν λες ότι τα άκουσες δίπλα-δίπλα? Είχες στην διάθεσή σου ένα αληθινό Moog Modular και το άκουσες από την ίδια κονσόλα με το Moog Modular της Arturia; Και το Korg Legacy με τι το άκουσες δίπλα-δίπλα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως πριν λιγες μερες δοκιμασα το ion της alesis και δεν ειδα καμια διαφορα μετα plug ins (και το ακουσα σε μονιτορ ηχεια ενω τα plug ins σε hi-fi)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου