Προς το περιεχόμενο

Κάρτα firewire και sleep mode στο PC


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Τα Δεδομένα.

1. PC τετραπήρυνο με νέα εγκατάσταση Windows 7 32bit με όλες τις ενημερώσεις και που δουλεύει άψογα.

2. Tascam FW-1804 κάρτα ήχου με σύνδεση firewire και τελευταίους οδηγούς 1.80 για Win 7.

 

Το πρόβλημα.

Οταν ο υπολογιστής πάει αυτόματα ή κατ' επιλογή σε Sleep mode η κάρτα φυσικά αποσυγχρονίζεται. Οταν επανέρχεται ο υπολογιστής σε λειτουργία, η κάρτα δεν συγχρονίζει.

Τότε αναγκάζομαι να κάνω reset στην κάρτα με αποτέλεσμα 70% επιτυχίας. Κάποιες φορές μου έβγαλε... ΜΠΛΕ οθόνη! :o ;D και έκανε αυτόματο restart ο υπολογιστής.

 

Για την ώρα η λύση που έδωσα είναι να μην πηγαίνει ποτέ σε Sleep mode. Αλλά βρε παιδί μου εξυπηρετεί πολύ στην οικονομία (τέτοιες εποχές) και την καταπόνηση των κινητών μερών (σκληρών δίσκων, κλπ).

 

Μηπως αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα με κάρτες firewire;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To το αντιμετωπιζα κ εγω με μια profire 610 και αναγκαζομουν να κανω επανεκκινμηση του pc.Νομιζω διορθονοταν και με αποσυνδεση και επανασυνδεση του χρηστη. Επανεκινηση της καρτας νομιζω δεν επιανε.Επρεπε να ξαναγινει εκκινηση του driver των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Γεια σου yameth!! σου θυμιζω κατι απο παλια..

 

Οσον αφορά την εγκατάσταση σπασμένου λειτουργικού, δεν νομίζω πως υπάρχει πιό επιπόλαιη σκέψη. Στήνεις ένα σύστημα σε σαθρό πάτωμα. Αποκτάς προβλήματα όπως αποφυγή αναβαθμίσεων, μπλε οθόνες, κολλήματα και δημιουργείς μια σφηκοφωλιά που δεν ξέρεις απο που να ξεκινήσεις να διορθώνεις. Το λειτουργικό ή τα σπασμένα προγράμματα; Αν είσαι πιτσιρικάς ή έχεις το χρόνο και την όρεξη να ασχολείσαι, έχει καλώς. Ετσι κι αλλιώς στη δοκιμή θα είσαι. Ομως ανάλογο θα είναι και το αποτέλεσμα των προσπαθειών σου.  Wink

 

χαχαχχαχαχα 

 

να σημειωσω πως δεν εχω καμια μπλε οθονη εκτος απο οταν κανω διαφορες βλακειες οπως να πειραζω τα clocks της καρτας γραφικων, να κλεινω τελειως το paging file των windows...

 

και sleep mode καθε 20 λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρεις δεδομενα στο προβλημα σου το αοριστο "τετραπυρηνο με windows 7 κλπ...."

 

πες μας το hardware..  μητρικη και καρτα firewire.. ειναι εξωτερικη η καρτα ή ενσωματωμενη στη μητρικη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα σου δώσω όλα τα στοιχεία να μας πεις και τον καφέ.  ;D

 

Να σου υπενθυμίσω:

 

Προς συζητητές:

Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν.

Δεν μιλάμε στην ίδια τάξη στο σχολείο και δεν είμαστε συνομήλικοι, ούτε ζούμε στον ίδιο τόπο με παρόμοιες εμπειρίες. Οταν γράφεις κάτι στο Noiz, μπορεί να το διαβάσει ο δάσκαλος σου, το είδωλο σου ή ο μαθητής σου.

 

Ευχαριστώ για την προσφορά βοήθειας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την οποια δε καταδεχεσαι.. δεν πειραζει

 

ψαξε για cpu power management.. μπορει να θελει καποια λειτουργια ενεργοποιηση/απενεργοποιηση μεσα απ το bios.. πχ τα C-states

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου