Προς το περιεχόμενο

Πως μιξάρουμε την κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως θέλω να ρωτήσω και εγώ πως μιξάρουμε την κιθάρα μέσα σε ένα κομμάτι

 

έχω ακούσει κάτι για τοίχος όπου γράφεις 2 κιθάρες και κάνεις pan τη μία 75% αριστερά και την άλλη 75% δεξιά

και κάτι τέτοια

 

αλλά πείτε μου εσείς πως βάζετε τις κιθάρες μέσα στο κομμάτι

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά πείτε μου εσείς πως βάζετε τις κιθάρες μέσα στο κομμάτι

 

Όπως καταλαβαίνεις κι εσύ, δεν υπάρχει μόνο μία απάντηση.

Εξαρτάται από πολλά πράγματα:

-τη θέση της κιθάρας στην ενορχήστρωση

-το ρόλο που παίζει κατά τη διάρκεια του κομματιού

-το είδος της μουσικής

-το χαρακτήρα/χρώμα κλπ που εσύ θες να δώσεις

 

πχ μια lead κιθάρα (αν κι εγώ πλέον δεν έχω τέτοιους διαχωρισμούς) είθισται να μην τη "θάβεις" full left ή right. Πάνω σε αυτό κάποιοι θα σου πουν "ΟΚ, αλλά ντουμπλάρισέ τη για όγκο κι έχε τις δύο (πλέον) κιθάρες σχετικά παναρισμένες με ένα ελάχιστο delay (τη μία με την άλλη)".

Κάποιοι επίσης θα πούνε ότι αν έχεις δύο κιθάρες και θες να τις έχεις R-L, ποτέ να μην είναι φουλ παναρισμένες, αλλά όπως έγραψες κι εσύ, 80-80, 70-70 κλπ...

Η ρυθμική κιθάρα που ακούς μπορεί να είναι 3 κιθάρες που παίζουν (σχεδόν) τα ίδια, περασμένες από διαφορετικούς ενισχυτές/καμπίνες/πετάλια...

 

Εν τέλει:

Αν και υπάρχουν τεχνικές-κονσέρβα που μπορεί να σου φτάνουν, θα σου έλεγα να πειραματιστείς με ό,τι και όπως τραβάει η ψυχή σου.

Απ' όσα έχω διαβάσει/ακούσει/δοκιμάσει, τις κιθάρες στα κομμάτια μου τις ηχογραφώ με τους πλέον παράδοξους τρόπους...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ την βάζω όπως μπαίνει πάνω στο stage αν έχουμε να κάνουμε με ροκ κομμάτι. Π.Χ. άν έχουμε 2 κιθάρες θέλει η μια 65%δεξα κι η αλλη 65%ριστρα. ¶ν έχω κιθάρες κ πλήκτρα προσπαθώ να περιορίσω λίγο την στερεοφωνική εικόνα των πλήκτρων προς μια κατεύθυνση και την κιθάρα απ' την άλλη. Όλα αυτά για ρυθμικά μέρη. Τα lead τα βάζω στο κέντρο κυρίως για να μπορώ να τα κουνάω άν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα πολύ καλό thread επί του θέματος

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6000&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Και ένα πολύ καλό άρθρο

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=331

 

 

Αλλά ο νούμερο ένα κανόνας είναι ότι δεν υπάρχουν κανόνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στα ρυθμικα συνηθιζω να εχω hard pan 100% L τη μια - και 100% R την αλλη

και κεντρο μια ακομα με διαφορετικο eq και χαμηλοτερη ενταση

και lead συνηθως κεντρο εκτος κ αν παιζουν ερωταπαντησεις με πληκτρα η αλλη κιθαρα οπου καθε οργανο παιρνει ''θεση'' :wink:

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα καλύτερα στην περίπτωση που κάνεις pan σε δύο ρυθμικές είναι να είναι παιγμένες δύο φορές. Μια η δεξιά και μια η αριστερή. Να μήν είναι το left αντίγραφο right από τον υπολόγιστή ούτε γραμμένο με splitter. Ετσι δημιουργείται φυσικό chorus στο ηχογραφημένο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, δοκιμασα 2 ρυθμικες(καλο το αρχικο σημα)με 80% L και R και ο ηχος λασπωνε παρα πολυ. Μπουκωνε χωρις λογο. Οταν τις εβαλα, την μια φουλ αριστερα και την αλλη φουλ δεξια, ο ηχος εφτιαξε απιστευτα.

Οπως ειπε και ο plusyear, το lead προς κεντρο μερια οταν ειναι μονο του(χωρις "απαντηση").

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά παιδιά βρήκα ένα site που λέει τα πάντα ρίξτε τη ματιά σας

 

http://bugjet.com/recording/low_budget_recording_tips/bugjet_guide_to_metal_guitar_recording/0.html

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου