Προς το περιεχόμενο

Με καλυπτει ενας 15αρης λαμπατος για small gigs?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοειται οτι θα τον χρησημοποιησω για προσωπικο μου monitor και θα μπει mic για να παει pa.Ευχαριστω εκ των προτερων....(Το ειδος που παιζω ειναι classic rock)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188803.0

 

Με mic είσαι κομπλέ ακόμα και με 5W. τώρα το χωρίς mic είναι κεφάλαιο που συζητιέται ακόμα! Για διαφορετικούς ενισχυτές με ίδια Watt, ανάλογα με τη μάρκα, το είδος της μουσικής που θα χρησιμοποιηθούν και το χώρο, αλλάζουν τα πράγματα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M' έναν harley benton ga15 που παίζω τελευταία, παρότι είναι ο πιο φθηνός 15W λαμπάτος(ότι πρέπει για να βάλει χέρι ο τεχνικός!) είναι απίστευτα δυνατός για σπίτι και καλύπτει για πρόβα και gig χωρίς κανένα μικρόφωνο κλπ μπροστά.

Με καμπίνα 1Χ12" κι άνω(μέχρι σε 2Χ15" μπάσου το βάλαμε!) είναι ακόμη πιο δυνατός!

 

Με καμιά 2Χ12 ή 4Χ12 κι έναs 5W λαμπάτος καλύπτει για gigs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M' έναν harley benton ga15 που παίζω τελευταία, παρότι είναι ο πιο φθηνός 15W λαμπάτος(ότι πρέπει για να βάλει χέρι ο τεχνικός!) είναι απίστευτα δυνατός για σπίτι και καλύπτει για πρόβα και gig χωρίς κανένα μικρόφωνο κλπ μπροστά.

Με καμπίνα 1Χ12" κι άνω(μέχρι σε 2Χ15" μπάσου το βάλαμε!) είναι ακόμη πιο δυνατός!

 

Με καμιά 2Χ12 ή 4Χ12 κι έναs 5W λαμπάτος καλύπτει για gigs

warning off topic

μιας και τον ανεφερες και τον εχεις.....εχεις περιπου ιδεα αυτος ο HB στο ποσο volume αρχιζει και κομπρεσαρει ?

 

και παλι συγνωμη για το off topic

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τώρα τελευταία στο στουντιο (με ντραμς μπασο 2η κιθαρα) μπαινω στην υποδοχη 0.75 watt του laney cub12 μου, και αν και δεν εχω πεντακαθαρο ήχο, ωστόσο έχω καθαρό κομπρεσσαρισμένο σε ένταση μια χαρά.

 

Αν κουμπώσω στα 15 βατ, θα έχω 2πλάσια ένταση+3db μπονους, οπότε μιλάμε για πολύ δυνατά.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ: Με καλυπτει ενας 15αρης λαμπατος για small gigs?

Ουουουουο, άνετα και μην παρασέρνεσαι από κάτι pshycho gazάκιδες (σαν και του λόγο μου)που κουβαλάμε γουρούνια των 30+ κιλών, είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα παρά πρακτικό ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ερώτημα έχει καταντήσει τόσο βαρετό που θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει sticky, με 5-6 σοβαρές απαντήσεις, και να κλειδώνεται κάθε σχετικό θέμα που ανοίγεται...  ::) :P :P ;D

 

Πολύ περιληπτικά, στον OP:

 

1) Δεν επιλέγουμε ενισχυτή με γνώμονα τα βατ, αλλά με βάση τον ήχο και τις προδιαγραφές που επιθυμούμε.

2) Τεράστιο ρόλο τόσο στην ένταση όσο και στο χαρακτήρα του ήχου (και τη μετάδοσή του στο χώρο) παίζει η καμπίνα.

3) Δεν έχει κανένα νόημα η ερώτηση "είναι αρκετά δυνατός" αν δεν αναφερθεί το στυλ της μουσικής που θα παίζει κάποιος, ο τόνος που αποζητά και τα περιφερειακά (πεταλάκια, κλπ) που θα χρησιμοποιήσει. Π.χ. αν παίζει καθαρά, αν θέλει gain από τον ενισχυτή, κλπ.

4) Κάθε φορά που διπλασιάζεται η ισχύς ενός ενισχυτή (στις ίδιες καμπίνες) παίρνουμε 3db περίπου αύξηση της αντιληπτής έντασης. 1db είναι η οριακή διαφορά που μπορεί να αντιληφθεί το ανθρώπινο αυτί. Εδώ φαίνεται και η σημασία του να έχεις efficient ηχεία στις καμπίνες σου.

5) Σε χαμηλότερες εντάσεις γίνονται αντιληπτά περισσότερο τα μεσαία. Γι'αυτό θα πρέπει κάποιος να παίξει με το eq του ενισχυτή του καθώς οι εντάσεις μεταβάλλονται, κάτι που το "ξεχνάνε" πολλοί και αναρωτιούνται γιατί ο ενισχυτής τους δεν "κόβει" μέσα στο mix της μπάντας.

 

Αυτά τα ολίγα...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν επιλέγουμε ενισχυτή με γνώμονα τα βατ, αλλά με βάση τον ήχο και τις προδιαγραφές που επιθυμούμε.

 

+10000000000

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου