Προς το περιεχόμενο

Με βγάζουν οι 20W ενισχυτές σε club live;


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 22w πάντως στην ιστορία έχουν αποδειχτεί αρκετά για club οπως το Half Note.

 

Και για κλαμπ οπως το...ΟΑΚΑ.. ;D..(φωτο απο τον μοναδικο ενισχυτη του ενος κιθαριστα της Σακιρα (FENDER DLX RV) απο τη συναυλια που εδωσε στο ΟΑΚΑ & ναι και αυτος στο "3" τον ειχε... ;D)

 

770945254122ed09523f86d31e7b10d4d8aea579152ea9ae041ee075.jpg

 

 

Με τα σημερινα τερατωδη ΡΑ,τα monitoring systems ,τα in ear (που πλεον ειναι σχεδον κανονας στα μεγαλα live) & τις πολιτισμενες εντασεις που απαιτουνται για καλη ηχοληψια πανω στη σκηνη,ο καιρος των κτηνωδων ενισχυτων και των σειρων απο  half stacks εχει περασει ανεπιστρεπτι,οντως στον καιρο του...60 & του 70 που ο κοσμος δεν ειχε...πονηρια και τα PA/Monitoring systems ηταν της πλακας επαιζαν καποιο ρολο,τωρα πια ειναι μονο διακοσμητικοι  (με καποιες εξαιρεσεις ισως σε πιο σκληρα ειδη μουσικης αλλα και παλι στις περισσοτερες περιπτωσεις dummy cabs ειναι για μουρη)

 

τωρα πια συνηθως  οσοι επιμενουν σε τεραστια στακ & 100αρικα κεφαλια...απλα εξοριζουν τους ενισχυτες τους ...στο πισω μερος της σκηνης..για να μην ενοχλουν με τη βαβουρα τους τους υπολοιπους... (φωτο του στακ του αλλου κιθαριστα το οποιο βεβαια κοιταζει τις αδειες θεσεις πισω απο τη σκηνη .... ;D) ή απλα τους χρησιμοποιουν σε λογικες εντασεις (ή αν θελουν να τους παιζουν δυνατα με καποιο προστατευτικο καλυμμα για να μην ενοχλουν)

 

45890928f8e81001f9674136986e186b24c49cb19db8d313ef7ae188.jpg

 

φυσικα και απο ...παλια οι παιχτες που ηθελαν να παιζουν πολυ δυνατα στη σκηνη  εκαναν ...θυσιες..(δειτε το 1.26 και που κοιταει ο 40αρης Vibrolux με τα δυο δεκαρακια...)

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πέρα απ την πλάκα ο ελαφρύς ενισχυτής είναι μονόδρομος. υπάρχει κάποιος σαν τον studiotone που να αξίζει και το drive του?? (μη βαρέσετε!! γούστα είναι αυτά!) ;D και είμαστε σίγουροι ότι ο studiotone θα με βγάλει από μεριάς headroom? ???

Tι εννοείς σαν τον Studiotone? Όσον αφορά στο headroom, αν έχεις (α) δεύτερο κιθαρίστα, (β) μπασίστα που παίζει δυνατά, (γ) ντράμερ που κοπανάει, υπάρχει πιθανότητα να μη σου φτάσει. Αυτό δεν μπορεί κανείς να στο πει εκ των προτέρων χωρίς να γνωρίζει τη μπάντα σου, το στυλ σας, το χώρο που θα παίξετε, τις ισορροπίες στο mix, το αν μπορείτε να έχετε δυναμικές χωρίς να ποδοπατάτε ηχητικά ο ένας τον άλλο κλπ. Εμένα προσωπικά δεν μου είχε φτάσει (με το μοντέλο των 20W και σε κόμπο), και δεν παίζoυμε τίποτε κάφρικο αλλά κάτι-σαν-ίντι-ποπ μεταξύ Belle & Sebastian και Sonic Youth που τα δυνατά καθαρά (πεντακάθαρα) μου ήταν απολύτως απαραίτητα, και όλα τα υπόλοιπα από πετάλια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εννοείς σαν τον Studiotone? Όσον αφορά στο headroom, αν έχεις (α) δεύτερο κιθαρίστα, (β) μπασίστα που παίζει δυνατά, (γ) ντράμερ που κοπανάει, υπάρχει πιθανότητα να μη σου φτάσει. Αυτό δεν μπορεί κανείς να στο πει εκ των προτέρων χωρίς να γνωρίζει τη μπάντα σου, το στυλ σας, το χώρο που θα παίξετε, τις ισορροπίες στο mix, το αν μπορείτε να έχετε δυναμικές χωρίς να ποδοπατάτε ηχητικά ο ένας τον άλλο κλπ.΄Εμένα προσωπικά δεν μου είχε φτάσει, και δεν παίζoυμε τίποτε κάφρικο αλλά κάτι-σαν-ίντι-ποπ μεταξύ Belle & Sebastian και Sonic Youth που τα δυνατά καθαρά (πεντακάθαρα) μου ήταν απολύτως απαραίτητα, και όλα τα υπόλοιπα από πετάλια.

 

Εκλιπαρώ να διαφέρω

(i beg to differ ;D)

 

Παίζω σε μπάντα με άλλον ένα κιθαρίστα, ντραμμερ που πραγματικά κοπανάει και παίζουμε brit rock/pop, αμφότεροι με studiotone (o δικός μου είναι 20w). Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί ποτέ να τον ανοίξω πάνω από το 3 (και στο 3 ήδη ήταν υπερβολικά δυνατά), και θα λεγα πως παραμένει πεντακάθαρος τουλάχιστον μέχρι το 6 του volume (για το ελάχιστο χρονικό διάστημα που τον άνοιξα σε αυτήν την ένταση). Επίσης, παρότι χρησιμοποιώ πεταλάκια για drive, δεν βρίσκω καθόλου άσχημο το δικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω σε μπάντα με άλλον ένα κιθαρίστα, ντραμμερ που πραγματικά κοπανάει και παίζουμε brit rock/pop, αμφότεροι με studiotone (o δικός μου είναι 20w). Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί ποτέ να τον ανοίξω πάνω από το 3 (και στο 3 ήδη ήταν υπερβολικά δυνατά), και θα λεγα πως παραμένει πεντακάθαρος τουλάχιστον μέχρι το 6 του volume (για το ελάχιστο χρονικό διάστημα που τον άνοιξα σε αυτήν την ένταση). Επίσης, παρότι χρησιμοποιώ πεταλάκια για drive, δεν βρίσκω καθόλου άσχημο το δικό του.

 

Ακριβως.Πανω απο το 3 ο Studiotone ειναι σχεδον  ...ενοχλητικος....(για καποιον που....εχει την ακοη του και τον εχει βεβαια σε αποσταση & θεση  που να τον ακουει,οχι στο πατωμα να κοιταει τα ποδια του)  

 

Βεβαια να πω εδω οτι τεραστια σημασια εχει και η εξοδος των ΜΑΓΝΗΤΩΝ της κιθαρας ,αν ειναι κλασσικοι vintage μονοι (strat,tele,jazzmaster) κανενας μικρος ενισχυτης μεχρι 20 βαττ δεν εχει προβλημα headroom ,αν ειναι διπλοι και μαλιστα hot σαφως και αλλαζουν τα πραγματα (βεβαια ετσι κι αλλοιως αν εχεις hot διπλους μαλλον δεν σκας και πολυ για τα καθαρα... ;D) αλλα και παλι μιλαμε για δυο μοντερνους ενισχυτες με ss rectifiers και αρκετα μεγαλα μεγαφωνα για τα 22 βαττ τους (60 βαττ ειναι νομιζω) οποτε και με vintage style διπλους ή  Ρ90 δεν θα εχεις ελειψη headroom.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νdnikola δεν αντιλέγω αλλά:

 

Πέραν αυτού η ένταση και το headroom από τη στιγμή που το συζητάμε και δεν το μετράμε, είναι υποκειμενική αντίληψη.

 

Αυτό δεν μπορεί κανείς να στο πει εκ των προτέρων χωρίς να γνωρίζει τη μπάντα σου, το στυλ σας, το χώρο που θα παίξετε, τις ισορροπίες στο mix, το αν μπορείτε να έχετε δυναμικές χωρίς να ποδοπατάτε ηχητικά ο ένας τον άλλο κλπ.

 

...απλά διηγούμαι μια υπαρκτή πιθανότητα η οποία δεν είναι τόσο εξτρίμ όσο παρουσιάζεται. Όσον αφορά στο drive του, κι εμένα μου άρεσε πολύ, ειδικά όσο παρέμενε στο crunch και δεν πήγαινε στα πολύ άγρια. Ο συνφορουμίτης αν παίζει τζαζ και είναι μόνος του σαν κιθαρίστας εννοείται πως δεν θα έχει πρόβλημα με τον μικρό Supersonic (εμείς έχουμε και αρκετά όργανα ταυτόχρονα - εκτός από μένα έχουμε έναν κιθαρίστα με Quad Reverb που θέλει κι αυτός να παίζει δυνατά και καθαρά, μπασίστα, ντράμερ, φωνητικά, πλήκτρα τραγουδίστριας, πλήκτρα δικά μου, φλάουτο και stylophone - τα τρία τελευταία προφανώς όχι ταυτόχρονα με την κιθάρα μου)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε έναν κιθαρίστα με Quad Reverb που θέλει κι αυτός να παίζει δυνατά και καθαρά

 

κατι  μου λεει οτι μαλλον...ΕΚΕΙ ειναι το προβλημα της βαβουρας....(ετσι κι αλλοιως ΠΑΝΤΑ στον κιθαριστα ειναι το προβλημα της βαβουρας... &  βεβαια  στον ατεχνο και βαβουριαρη ντραμμερ ,βεβαια ο συνδιασμος και των δυο ειναι...θανατηφορος...και στην Ελλαδα συμβαινει συχνα δυστυχως)   ,ωραια επιλογη ενισχυτη πες του,οτι πρεπει για να παιζεις χωρις μικροφωνο στο Μαρακανα.... ;D..φανταζομαι στα κλαμπακια οι ηχοληπτες τον λατρευουν τον τυπο.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα της βαβούρας, αν και έχουν σχεδόν 15 χρόνια σαν συγκρότημα (εγώ σε αυτούς δυο-τρια) οφείλεται σε έναν ολόκληρο κατάλογο αιτιών...

(α) δεν έχουν μάθει να ελέγχουν τις δυναμικές τους μέσα στο κομμάτι - σιγά όταν πρέπει και δυνατά όταν πρέπει, με default το "πολιτισμένα για όλους",

(β) δεν προσέχουν το μέρος τους στο busy mix, συχνοτικά και από πλευράς έντασης, με έλλειψη της απαραίτητης oξείας αντίληψης ανά πάσα στιγμή για το αν έχουν πρόβλημα οι άλλοι,

(γ) στον μπασίστα ο οποίος αν τυχόν δυναμώσει έστω και λίγο με το 15ρι μεγάφωνό του στο πάτωμα παίρνει αμπάριζα τα πάντα,

(δ) στον κιθαρίστα ο οποίος θέλει να παίζει δυνατά και καθαρά (αν και με τέτοιο... ουράνιο ενισχυτή τον καταλαβαίνω) κλπ.

 

Βέβαια όλα αυτά φαίνονται πολύ πιο εξτρίμ από όσο είναι στην πραγματικότητα που θα διαπίστωνε κάποιος πχ. σε μια πρόβα μας. Και είναι σπάνιο να βρεις καλούς ανθρώπους που είναι αγαπητοί φίλοι και με τους οποίους επίσης έχεις μια υπέροχη και σχεδόν υπερφυσική επικοινωνία σε μουσικό επίπεδο, οπότε δεν τους παρατάς παρά τα όποια ελαττώματα. Αν και τα περισσότερα προβλήματα έχουν πια λυθεί, αλλά γενικά δεν θέλω με τίποτα να ακούω οποιοδήποτε "σπάσιμο" από τον ενισχυτή μου ποτέ και πουθενά, μιας και ας πούμε πως είμαι της "πεντακάθαρης" σχολής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εμείς έχουμε και αρκετά όργανα ταυτόχρονα - εκτός από μένα έχουμε έναν κιθαρίστα με Quad Reverb που θέλει κι αυτός να παίζει δυνατά και καθαρά, μπασίστα, ντράμερ, φωνητικά, πλήκτρα τραγουδίστριας, πλήκτρα δικά μου, φλάουτο και stylophone - τα τρία τελευταία προφανώς όχι ταυτόχρονα με την κιθάρα μου)

 

Με εχει ιντριγκαρει η μπαντα σας! Υπαρχει καπου στα δικτυα υλικο προς ακροαση?

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει ένα Myspace αλλά (α) μερικές ηχογραφήσεις είναι χάλια και έχουν αλλάξει και ενορχηστρωτικά, (β) μερικά καλά κομμάτια που έχουμε απουσιάζουν, (γ) είναι παραμελημένο μιας και είμαστε σε μια μεγάλη παύση λόγω άλλων υποχρεώσεων και διαφωνιών (το όνομά μου έχει αφαιρεθεί). Υπάρχουν και αρκετά βίντεο από διάφορες εμφανίσεις αλλά δεν έχει κάτσει να τις ανεβάσει κανείς. Θα ανοίξω ένα θεματάκι κάποια στιγμή...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου