Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ακουστικής κιθάρας


Desguitar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είμαι σχετικά νέα στον κόσμο της κιθάρας (αν και σε επαφή με τη μουσική μέσω πιάνου). Προς το παρόν έχω αυτή την ακουστική: https://www.andertons.co.uk/acoustic-dept/acoustic-guitars/dreadnought-acoustic-guitars/squier-sa105-acoustic-guitar-in-natural

 

Και έχω αρχίσει να ψάχνω για μια νέα, μέχρι 400€. Στη λίστα εχω αυτές: 


https://www.musicland.gr/akoustikes-kithares/alvarez-artist-ad30-natural?skr_prm=WyJmZTZhNThmMC1mZTg0LTRiZTUtOTUxNi01N2Q0Y2YwNDBkOTIiLDE2Mzk0ODgyMTk4NjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0


https://www.kagmakisguitars.com/όργανα/κιθαρες/ακουστικες-κιθαρες/lag-gla-t118d-blk-ακουστικη-κιθαρα-dreadnought-black.html?skr_prm=WyJmZTZhNThmMC1mZTg0LTRiZTUtOTUxNi01N2Q0Y2YwNDBkOTIiLDE2Mzk0ODgwODg4NDQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0


https://www.kagmakisguitars.com/όργανα/κιθαρες/ηλεκτροακουστικες-κιθαρες-/lag-gla-w-gold-d-ακουστικη-κιθαρα-tram-dread-wings.html?skr_prm=WyJmZTZhNThmMC1mZTg0LTRiZTUtOTUxNi01N2Q0Y2YwNDBkOTIiLDE2Mzk0ODgwOTU4OTYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0


https://www.djshop.gr/moysika-orgna/kithares/akoystikes-kithares/lag-gla-t118d-brs-akoystiki-kithara-dreadnought?skr_prm=WyJmZTZhNThmMC1mZTg0LTRiZTUtOTUxNi01N2Q0Y2YwNDBkOTIiLDE2Mzk0ODc5OTU0MDgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0


https://www.nakas.gr/el/proionta/mousika-organa/kithares/akoustikes-kithares/yamaha-yamaha-fs-830-akoustiki-kithara-dusk-sun-red_549452/?=4&skr_prm=WyJmZTZhNThmMC1mZTg0LTRiZTUtOTUxNi01N2Q0Y2YwNDBkOTIiLDE2Mzk0ODc5MjA1ODQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Ποια θα μου προτείνατε; Για καλύτερη σχέση ποιότητας - τιμής. Οποία άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επεξεργασμένο από Desguitar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε στο νου σου και τις αγγελίες. Κατά καιρούς βρίσκεις εξαιρετικές κιθάρες, υψηλότερης ποιότητας από αυτή που επιτρέπει το budget σου για καινούργια

  • Ευχαριστώ 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Superfunk said:

Καλώς ήρθες .

Τη Yamaha.

 

1 hour ago, Giorgos Spanos said:

YAMAHA ... 

 

5 minutes ago, stamkosk said:

Έχε στο νου σου και τις αγγελίες. Κατά καιρούς βρίσκεις εξαιρετικές κιθάρες, υψηλότερης ποιότητας από αυτή που επιτρέπει το budget σου για καινούργια

 

42 minutes ago, Spyros Delta said:

Δοκιμασε και τις sigma

 

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

Αυτό με τις αγγελίες είναι καλή ιδέα, μιας και προς το παρόν, απλά κοιτάζω περισσότερο και προσπαθώ να καταλάβω τι κάνει μια κιθάρα "καλύτερη" από την άλλη. Έχω καταλάβει πως πρέπει μια ακουστική (καθαρά) κιθαρα να έχει μασίφ καπάκι, όχι cutaway, και truss rod. Μου ξεφεύγει κάτι; Παίζει ρόλο και το ξύλο; πχ έλατο, μαονι κτλ; (για αυτό και πιο πάνω η yamaha είναι καλύτερη από τη Lag;) 

Γενικά, στο εύρος τιμών 400-500€ είχα στη λίστα τις yamaha, lag, guild (πρέπει να έχουν και δύο τρεις οι seagull και taylor), Takamine, Cort, ovation και Alvarez. Θα προσθέσω και τις sigma, ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε. 

Λοιπόν εκτός από το οτι παίζω πολυ ακουστικη κιθαρα εχω επισης δοκιμασει παρα πολλες.

Γενικα πηγαινω σε μαγαζια δοκιμαζω τις περισοτερες παιρνω κανα σετ χορδες, πενες κλπ και φευγω. Πιο πολυ στον νακα ειδικα δεν μαρεσει να ενοχλω μικρα μαγαζια. Τελος παντων δεν εχει τοσο σημασια. 

Λοιπον που λες εχω παιξει με κιθαρες απο 150 μεχρι 3000 ευρω και εχω βγαλει καποια συμπερασματα.

Το μονο που μετραει στις ακουστικες κιθαρες ειναι η ενταση, η ποιοτητα του ηχου και η ευκολια στο παιξιμο. Αυτα. Και τα τρια μετα την αγορα μπορουν να βελτιωθουν αλλα ελαχιστα. 

Το αλλο συμπερασμα ειναι οτι δεν θα επαιρνα ποτε ακουστικη κιθαρα χωρις να την δοκιμασω, για κανεναν λογο φιλε πραγματικα. Το τονιζω γιατι το θεωρω παρα πολυ σημαντικο. 

Εχω παιξει σε κιθαρες των 1000+ ευρω που ηταν αδιαφορες και σε 300 που μου φανηκαν αριστες. Βεβαια εχει να κανει με τις πιθανοτητες, μια ακριβη κιθαρα ειναι πολυ πιο πιθανο να ειναι καλυτερη. Το σιγουρο συνηθως ειναι οτι οι ακριβες ειναι πιο ευκολες στο παιξιμο. 

Η ευκολια στο παιξιμο ειναι επισης παρα πολυ σημαντικη. Γιατι η διαφορα συνηθως δεν ειναι μικρη και μια κιθαρα που εχει πολυ ψηλες χορδες πχ μπορει να σε εμποδιζει τελειως απο το να παιζεις καποια πραγματα. Αμα παρεις μια τετοια κιθαρα αυτο που μπορεις να κανεις εκτος απο το να την στειλεις σε τεχνικο μηπως την σωσει ειναι να βαλεις πιο λεπτες χορδες, πραγμα που συνεπαγεται με πολυ χειροτερο ηχο. 

Ακομα ειναι διαφορετικο μια κιθαρα να ακουγεται δυνατα και διαφορετικο να ακουγεται καθαρα ή καλα. Η πιο δυνατη κιθαρα που εχω παιξει ηταν μια τακαμινε αλλα θυμαμαι οτι η εντυπωση που μου ειχε δωσει τοτε ηταν σαν οι νοτες να μπερδευονται μεταξυ τους λες και ειχα overdrive. Για καποιον που μπορει να την ηθελε για strumming μπορει να μην τον ενοιαζε αλλα για μενα που παιζω κυριως fingerstyle δεν εκανε. 

Δεν ξερω αμα εχω ξεχασει κατι οποτε συνεχιζω με βιοματα μου. Προχθες περασα απο νακα αιγαλεω και δοκιμασα μερικες. Η πιο ακριβη εκει (600, νομιζω sigma) δεν ειχε καμια διαφορα με την fender των 200, και οι δυο κακες κιθαρες. Γενικα ολες οι ακουστικες κιθαρες εκει ηταν αρκετα κακες θα ελεγα και δεν βοηθουσε οτι οι χορδες ηταν αρχαιες. 

Για να καταλαβεις τι εννοω, η κιθαρα που χρησιμοποιω τωρα κυριως ειναι μια κινεζικη μαρκας που δεν υπαρχει πραγματικα και εκανε γυρω στα 300. Ο ηχος της ειναι ομως τρομερος, και καλος και δυνατος, και καλυτερος απο καποιες taylor και martin κιθαρες που εχω παιξει. Η αληθεια ειναι ομως οτι οταν την ειχα πρωτοπαρει ηταν λιγο δυσκολη στο παιξιμο, οχι οτι δεν παιζοταν απλα δεν ηταν σε επιπεδο taylor. 

Για αυτα που εγραψες τωρα, το μασιφ καπακι ναι βοηθαει στην ενταση αλλα θα ελεγα οτι αρκετες φορες δεν ισχυει οποτε μην σε περιοριζει.

Το διαφορα ξυλα δεν ταξινομουνται σε καλα και κακα απλα αλλαζουν τον τονο του ηχου. Κιθαρες απο ελατο (κιτρινες) ειναι συνηθως πιο δυνατες και ειναι περισσοτερο προς τις υψηλες συχνοτητες (με πιο treble θα μπορουσες να πεις) ενω απο μαονι (καφε) ειναι συνηθως πιο σιγανες και εχουν ενα πιο γλυκο τονο αλλα δεν θα τις ελεγα μουντες. Ολα αυτα παιζονται αναλογα με την κιθαρα να ξερεις και μπορει να τυχει 2 κιθαρες διαφορετικου ξυλου να εχουν τα αντιθετα χαρακτηριστικα. 

Truss rod εχουν ολες οι ακουστικες κιθαρες, αλλιως θα εσπαγαν. Τωρα εχουν και μερικες κλασσικες σκεψου. 

Αυτο με το cutaway ειναι ο μεγαλυτερος μυθος θα ελεγα στις ακουστικες. Πραγματικα μου φαινεται αστειο που υπαρχει ακομα. Απλα βρες μια κιθαρα που να σου αρεσει, αμα εχει cutaway καλως. Εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα ξανα κιθαρα χωρις cutaway. 

Λοιπον, ελπιζω να μην κουρασα αν και εγραψα ολοκληρη εκθεση. Συγγνωμη για οποια ορθογραφικα εχει και που δεν εβαλα τονους αλλα θα ετρωγα ολο το βραδυ. Τονιζω ξανα ποσο σημαντικο ειναι να την δοκιμασεις πρωτα. Μπορει να παραγγελεις 2 απο την ιδια κιθαρα και να ειναι μερα με την νυχτα. 

Τελος, η καλυτερη κιθαρα που εχω παιξει και δυστυχως δεν μπορουσα τοτε να αγορασω ηταν μια epiphone ej 200 ce στα 500 ευρω. Ακομα την σκεφτομαι αν και εχουν περασει χρονια. 

Αμα εχεις αλλη απορια γραψε μου, ελπιζω να βοηθησα :)

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xristosv είπε

μονο που μετραει στις ακουστικες κιθαρες ειναι η ενταση, η ποιοτητα του ηχου και η ευκολια στο παιξιμο. Αυτα. Και τα τρια μετα την αγορα μπορουν να βελτιωθουν αλλα ελαχιστα. 

 

Και τα ΔΥΟ.

Το playability φυσικά και μπορεί να βελτιωθεί με ένα καλό σετ απ.

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος μια κιθάρα των 200 ευρώ  να μην "παίζει" το ίδιο καλά με μια των 2000 ευρώ. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xristosv είπε

Το μονο που μετραει στις ακουστικες κιθαρες ειναι η ενταση, η ποιοτητα του ηχου και η ευκολια στο παιξιμο. Αυτα. Και τα τρια μετα την αγορα μπορουν να βελτιωθουν αλλα ελαχιστα. 

 

Περίεργο. Από τη δική μου εμπειρία, έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές σε μια ακουστική κιθάρα, μετά από μερικά  χρόνια, αλλάζει συνήθως προς το καλύτερο έως το πολύ καλύτερο, ο ήχος της.

Και το action της, στα χέρια ενός καλου μάστορα, μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά.

  • Συμφωνώ 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/20/2021 at 8:24 AM, Superfunk said:

 

Και τα ΔΥΟ.

Το playability φυσικά και μπορεί να βελτιωθεί με ένα καλό σετ απ.

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος μια κιθάρα των 200 ευρώ  να μην "παίζει" το ίδιο καλά με μια των 2000 ευρώ. 

Ενω εχεις δικιο νομιζω οτι υπερβαλεις. Μια κιθαρα σιγουρα θα βελτιωθει απο ενα καλο σεταπ αλλα δεν γινονται και θαυματα. Υπαρχουν και καποια προβληματα που δεν φτιαχνονται εκτος και αν γινει ειδικη δουλεια οπως uneven frets, κατι που πολλες φτηνες κιθαρες εχουν ειδικα μετα το 12ο ταστο.

Θα ελεγα οτι η διαφορα μπορει να φτασει μερικα 100ρικα αναλογα τον μαστορα

On 12/20/2021 at 11:52 AM, Spyros Delta said:

Περίεργο. Από τη δική μου εμπειρία, έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές σε μια ακουστική κιθάρα, μετά από μερικά  χρόνια, αλλάζει συνήθως προς το καλύτερο έως το πολύ καλύτερο, ο ήχος της.

Και το action της, στα χέρια ενός καλου μάστορα, μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά.

Να σου πω την αληθεια το σκεφτομαι αυτο απο τοτε που το ακουσα. Δεν εχω παρατηρησει κατι στις δικες μου κιθαρες, μπορει μια μικρη διαφορα αλλα ισως να ειναι η ιδεα μου. 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω παιξει κιθαρες σε μαγαζι που φαινονταν πολυ παλιες και σε καποιες να το εγραφε στο χαρτακι απο μεσα κι ολας αλλα να ειχαν κακο ηχο. Ισως να φταινε και οι χορδες τους..? 

Απο οτι ξερω εχει να κανει με το ξυλο που χανει ολο και πιο πολυ υγρασια και δονειται πιο πολυ. Μπορει να ισχυει παραπανω σε unfinished κιθαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου