Προς το περιεχόμενο

Αγορά 2ης & 3ης ηλεκτρ. κιθάρας : ανάγκη ή καθαρό GAS;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα αγορασα την 7η ηλεκτρικη κιθαρα μου. Ξερω οτι δεν υπαρχει κιθαρα που μπορει να τα κανει ολα. Η καθε μια εχει τα δικα της χαρακτηριστικα και τον δικο της ηχο. Γιαυτο και θελω πολλες, αναλογα με το τι μουσικη παιζω και το τι ηχο θελω να παραξω. Ολες, βεβαια, τις παιζω και τις περιποιουμαι το ιδιο.

Μου αρεσει αυτη η ποικιλια στον ηχο και μου αρεσει το καθε τι διαφορετικο που μου διδει η καθε κιθαρα. Εχω ψωνιο σιγουρα, αλλα τις αγοραζω με συγκεκριμενο σκεπτικο και στοχο. Ηδη ξερω την επομενη...

 

Το ιδιο ισχυει και με ενισχυτες και πεταλια.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

- Υπάρχει πραγματική ανάγκη για 2η και 3η ηλεκτρική κιθάρα από κάποιον σοβαρό κιθαρίστα ή απλά είναι και λίγο (ανθρώπινη) αγοραστική μανία;

 

 

  Αν κάποιος ασχολείται επαγγελματικά με την μουσική, 2-3 και παραπάνω κιθάρες δεν είναι gas αλλά αναγκαίο κακό. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τις κιθάρες αλλά και για ενισχυτές κ.τ.λ.

 

  Εξάλλου αυτός που ασχολείται επαγγελματικά, υποτίθεται πως ό,τι αγορά έχει κάνει σε εξοπλισμό, λογικά έχει πάρει τα λεφτά του πίσω (και αν στην συνέχεια πουλήσει και τμήμα του εξοπλισμού του που δεν χρειάζεται πλέον για τον Α/Β λόγο, βγάζει και έξτρα κέρδος).

 

  Αλλά ακόμα και εαν η μουσική δεν σου αποφέρει κάποια ιδιαίτερα έσοδα, η αγάπη για το όργανο δικαιολογεί την ύπαρξη περισσότερης από μιας κιθαρών και εξοπλισμού... βέβαια το θέμα είναι να υπάρχει μέτρο και ισορροπία και να μην καταλήξεις να έχεις εμμονές...  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Υπάρχει πραγματική ανάγκη για 2η και 3η ηλεκτρική κιθάρα από κάποιον σοβαρό κιθαρίστα ή απλά είναι και λίγο (ανθρώπινη) αγοραστική μανία;

 

???

 

Καταρχήν define το "σοβαρός κιθαρίστας". Tι εννοείς με αυτόν τον όρο; Επαγγελματία, οποιοσδήποτε είναι από ένα επίπεδο και πάνω, rock star?  ;D

 

Υποθέτω οτί εννοείς επαγγελματίες, οπότε με αυτό το δεδομένο και γνωρίζοντας πολλούς επαγγελματίες ('Eλληνες και ξένους) σε διαβεβαιώ οτί όλοι τους -ανεξαιρέτως- είχαν το λιγότερο 5-6 κιθάρες και ήταν καθαρά λόγω ανάγκης.

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ να παίρνει στα σοβαρά αυτό που κάνει (από άποψη ενδιαφέροντος, ωρών εξάσκησης, σοβαρότητας και ... ζήλου - εννοείται βέβαια ότι οι επαγγελματίες ανήκουν στην κατηγορία!)

Αλήθεια, γιατί τόσες πολλές κιθάρες; Ποιά είναι η ανάγκη;

Την άποψή σου ρωτώ, γιατί έχουν γράψει κι άλλοι...

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, γιατί τόσες πολλές κιθάρες; Ποιά είναι η ανάγκη;

Σκέψου ότι υπάρχουν πολλοί (όχι επαγγελματίες) που έχουν πάνω από δύο Fender Strat ή Tele, ή Gibson Les Paul, ή ... κλπ.

 

ΥΓ, Τα έκανα 6667 τα post. Αλλά πάλι τα τρία εξάρια είναι εδώ. >:D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους...

Αν για παράδειγμα είσαι ο Albert Collins η ο Snowy White μπορείς να "βολευτείς" και με μία...αυτοί όμως -και αμέτρητοι άλλοι- κάνουν "ένα πράγμα" με τον ήχο και το παίξιμο τους.

Κάποιοι -όπως ήδη αναφέρθηκε- είναι "αναγκασμένοι" να έχουν αρκετές η και πληθώρα κιθαρών προκειμένου ν'αντεπεξέλθουν στις ανάγκες/απαιτήσεις του υλικού τους (σέσσιον μουσικοί, ανοιχτά κουρδίσματα κλπ.).

Προσωπικά έχω αγοράσει και παίξει με αμέτρητες κιθάρες, ποτέ δεν έχω όμως στην κατοχή μου πολλές γιατί μου αρέσει να παίζω με τα όργανα που έχω και όχι απλά να ομορφαίνουν τον χώρο μου...

Για ελάχιστα όργανα έχω -ας πούμε- μετανοιώσει που τα έδωσα, στεναχωριέμαι όμως να τα έχω να κάθονται.

Εκείνα που ζητάω κυρίως απο μία κιθάρα είναι δύο πράγματα.

Πρώτον, να μπορεί να με "εμπνεύσει" να παίξω και δεύτερον -και σημαντικότερο για μένα- να "έχει τραγούδια" για μένα...

Εκείνες που με ταξιδεύουν στη μαγεία της μουσικής τις λατρεύω...

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Περιπου το ιδιο πραγμα με τα πληκτρα ειναι, Οπως παιρνεις δευτερο συνθ επειδη σου αρεσει η οικογενεια των ηχων, η τα πληκτρα του, η η εργονομια/ευχρηστια, η επειδη εχει γινει οροσημο στον χωρο κτλ. Σκεψου οτι στις κιθαρες δεν φορτωνεις ηχους απο αλλες, η καθεμια εχει μονο αυτο που ειναι και κατα βαση δεν αλλαζει. Οποτε υπαρχουν μερικοι βασικοι "κοσμοι" οργανων, strat, tele, les paul, sg, rickenbacken, superstrat, metal κιθαρες, jazzmaster, κτλ, εξαρταται ποσο ασχολεισαι.

 

Επισης, σε αντιθεση με τα συνθ, καμμια κιθαρα ομοιας μαρκας και μοντελου δεν ακουγεται ακριβως ιδια με την αλλη. Οποτε μπορεις να ψαχνεις/πουλας/αγοραζεις μια ζωη κυνηγωντας το καλυτερο οργανο. 

 

Ειναι καπως σαν να επρεπε να παιρνεις αλλο συνθ για καθε ειδος ηχων, τουλαχιστον απο ενα επιπεδο ακριβειας αναπαραγωγης και πανω.  Σαν να ρωτας ντραμμερ γιατι εχει πολλα πιατινια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους...

Αν για παράδειγμα είσαι ο Albert Collins η ο Snowy White μπορείς να "βολευτείς" και με μία...αυτοί όμως -και αμέτρητοι άλλοι- κάνουν "ένα πράγμα" με τον ήχο και το παίξιμο τους.

 

συμφωνώ απόλυτα (πχ Roy Buchanan) αλλά μετά από πολλά χρόνια πιάνω τον εαυτό μου να ακούγεται το ίδιο με όλες τις κιθάρες (χωρίς να θέλω να υπονοήσω τίποτα  ;) )

Συμβαίνει σε όλους νομίζω.

Απλά αλλάζει μόνο αυτό που εισπράττω εγώ στο παίξιμο, στο πως τη νιώθω.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θαρρω πως ανεξαρτητα με το ποσες κιθαρες μπορει να εχει ο καθενας , ποσες χρησιμοποιει σαν εργαλεια δουλειας κλπ, πως στο τελος τελος υπαρχει ενα οργανο το οποιο ειναι "αυτο".

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ απόλυτα (πχ Roy Buchanan) αλλά μετά από πολλά χρόνια πιάνω τον εαυτό μου να ακούγεται το ίδιο με όλες τις κιθάρες (χωρίς να θέλω να υπονοήσω τίποτα  ;) )

Συμβαίνει σε όλους νομίζω.

Απλά αλλάζει μόνο αυτό που εισπράττω εγώ στο παίξιμο, στο πως τη νιώθω.

 

Το ότι το χέρι μας βάζει την υπογραφή στον ήχο το πιστεύω, το έχω διαπιστώσει πολλές φορές. Δεν είναι όμως το 100% του ήχου, δεν ακούγομαι το ίδιο με την tele και την SG (τυχαίο παράδειγμα). Αν ακουγόμουν το ίδιο πάλι δεν θα είχα μία αλλά θα είχα λιγότερες κιθάρες. Επίσης το ηχόχρωμα της κάθε κιθάρας σε κατευθύνει σε ποιον ενισχυτή να τη βάλεις...πόσο γκάζι...ποια εφέ...κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου