Προς το περιεχόμενο

Real time vocal effects άνευ DAW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

 

Υπάρχουν plug ins/vst-i που να λειτουργούν αυτόνομα ώστε να έχω reverb/delay εφφέ στη φωνή και να ηχογραφώ κατευθείαν στο cool edit ή adobe audition χωρίς να μπλέκω με πιο σύνθετα DAW;

 

Στις απλές soundblaster αυτό γινόταν απο το μίκτη και έβγαζε ωραίο reverb οχι σαν τις αηδίες που έχουν οι on board. Ξέρω οτι οι καινούριες tascam us 322/366 έχουν κάτι αντίστοιχο. Επίσης η σειρα της lexicon (omega/lamda/alpha) έχουν το pantheon reverb αν και αυτό νομίζω χρειάζεται το cubase για να ανοίξει.

 

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το άρθρο.

Κατατοπιστικό αλλά στη πράξη δεν μπόρεσα να το καταφέρω.

Βέβαια ψάχνοντας βρήκα το waves GTR που έχει real time reverb και παίζει χωρίς vst host.

Το παράξενο είναι οτι δεν μπορώ να έχω ταυτόχρονα σήμα από το wavesGTR και απο ενα mp3 instrumental π.χ. που θα τρέχει στο cool edit.

Κάτι γίνεται με τα asio (μάλλον) και η κάρτα ( τόσο η onboard όσο και η creative x-fi) δεν μπορούν να χειριστούν ταυτόχρονα και το vst και το σήμα από το mp3 ή wav που είναι τα instrumental αρχεία στα οποία θέλω να μιξάρω τη φωνή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η προσέγγιση, με τα 15 ανοιγμένα προγράμματα ταυτόχρονα και να προσπαθείς να βγάλεις άκρη με τις συνδέσεις μεταξύ τους, με κάτι virtual καλώδια και κάτι τέτοιες μ***κίες, ανήκει ΟΡΙΣΤΙΚΑ στο παρελθόν, σε εποχές προ- xp, με κάτι win 98 και κάτι τέτοια, τότε που κολυμπάγαμε στα ρακ και δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα  ;D  ;D  ;D

 

 

Wake up and smell the coffee, ξεκόλλα με την προϊστορία, DAW και κσερώ πσομή, όχι τίποτα άλλο αλλά με τα win7 δεν έχεις ΚΑΜΙΑ ελπίδα για φτηνοπαραλληλοπατέντες. Για βάλε π.χ. αυτό:

 

https://shop.presonus.com/products/studio-one-prods/Studio-One-Free

 

 

Είναι ότι πιο εύχρηστο υπάρχει και δωρεάν, απλά αν στο μέλλον θέλεις 3rd party plug in θα πρέπει να δώσεις κάποια χρήματα. Προς το παρόν όμως θα κάνεις αυτό που θες.

 

 

Αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη ούτε με αυτό, ξέχνα τα (σύγχρονα) PC, δεν σου κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τα παραπανω για τα οποια συμφωνω,το adobe audition που δουλευεις υποστηριζει και plugins (μη σου πω ισως και το παλιο cool edit)και δε βρισκω το λογω να μη χρησιμοποιησεις το soft reverb που χρειαζεσαι μεσα απο το προγραμμα που δουλευεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η προσέγγιση, με τα 15 ανοιγμένα προγράμματα ταυτόχρονα και να προσπαθείς να βγάλεις άκρη με τις συνδέσεις μεταξύ τους, με κάτι virtual καλώδια και κάτι τέτοιες μ***κίες, ανήκει ΟΡΙΣΤΙΚΑ στο παρελθόν, σε εποχές προ- xp, με κάτι win 98 και κάτι τέτοια, τότε που κολυμπάγαμε στα ρακ και δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα  ;D  ;D  ;D

 

 

Wake up and smell the coffee, ξεκόλλα με την προϊστορία, DAW και κσερώ πσομή, όχι τίποτα άλλο αλλά με τα win7 δεν έχεις ΚΑΜΙΑ ελπίδα για φτηνοπαραλληλοπατέντες. Για βάλε π.χ. αυτό:

 

https://shop.presonus.com/products/studio-one-prods/Studio-One-Free

 

 

Είναι ότι πιο εύχρηστο υπάρχει και δωρεάν, απλά αν στο μέλλον θέλεις 3rd party plug in θα πρέπει να δώσεις κάποια χρήματα. Προς το παρόν όμως θα κάνεις αυτό που θες.

 

 

Αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη ούτε με αυτό, ξέχνα τα (σύγχρονα) PC, δεν σου κάνουν. 

Κοίτα , το pc μου windows 8 τρέχει. Εγώ να απλοποιήσω τα πράγματα θέλω οχι το ανάποδο.Το Cool Edit (άντε και το adobe audition έως ενός σημείου)είναι ένα πρόγραμμα που ξέρω "στα δάχτυλα", γι αυτό θέλω να μείνω σε αυτό στην εγγραφή φωνής.

Το cubase μια δεν αναγνωρίζει το mp3 που του πετάω, μία δεν αναγνωρίζει το wav...βλακείες γενικά που με το άλλο το "ελαφρύ" δεν είχα ποτέ.

 

Αυτό που ξέρω είναι οτι απο windows7 και μετά αφαιρέθηκε/περιορίστηκε η δυνατότητα "record what you hear" (ή και stereo mix νομίζω λέγεται) που εγώ το χρησιμοποιούσα για on the move μίξεις φωνής-instumental track και άρχισαν οι βλακείες.

 

Ωστόσο θα κοιτάξω αυτό που μου επισύναψες να δω μήπως βγάλω καμία άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τα παραπανω για τα οποια συμφωνω,το adobe audition που δουλευεις υποστηριζει και plugins (μη σου πω ισως και το παλιο cool edit)και δε βρισκω το λογω να μη χρησιμοποιησεις το soft reverb που χρειαζεσαι μεσα απο το προγραμμα που δουλευεις.

 

 

Αυτό που λές το έχω δοκιμάσει και στα 2 αμφότερα. Αποτέλεσμα μηδέν. Η εγώ κάνω κάτι λάθος ή το οτι τα προγράμματα δεν είναι και τόσο "όπως θα έπρεπε" στη διάθεση μου δημιουργεί κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν ηχογραφεις κατευθιαν στο cool edit και επειτα βαζεις τα εφε που θελεις?

 

με λιγο ψαξιμο βρηκα και αυτα

http://www.pcadvisor.co.uk/how-to/windows/3400328/how-record-windows-audio-on-your-pc-or-laptop/

 

http://manual.audacityteam.org/o/man/tutorial_recording_computer_playback_on_windows.html

 

http://forums.techguy.org/windows-7/1054998-recording-what-you-hear.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aenimal ευχαριστώ για τα links. Θα τα κοιτάξω.

 

Σχετικά με αυτό που ρωτάς,  είναι οτι χωρίς έστω ενα soft reverb στα vocals η φωνή ακούγεται ξερή και τελείως αποκομμένη από το intrumental track.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου