Προς το περιεχόμενο

Απομονώνοντας τον Pre και τον Power Amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ, και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα,

 

Τι έχω:

 

έναν JTM30 ο οποίος διαθέτει FXloop, και είναι κεφαλή - καμπίνα

έναν κόμπο TSL602 ο οποίος διαθέτει FXloop, και έχει ξεχωριστή έξοδο για το ηχείο του με το οποίο ενώνεται με ένα κανονικό p2p 1/4'' καλώδιο.

 

Τι θέλω να κάνω:

 

Να έχω ΚΑΙ ultra-super-duper-high-gain σε στυλ είτε boogie είτε 5150 (δεν το έχω αποφασίσει ακόμα αυτό, αν και boogie στυλ lead gain πλησιάζω και με τον JCM2000 με ένα eq και ένα bbe sonic maximizer) αγοράζωντας μόνο έναν προενισχυτή ή μια κεφαλή ΜΟΝΟ.

 

Τι σκέφτομαι αλλα δεν ξέρω αν δουλεύει:

 

Να πάρω ένα TriAxis ή ένα Rectifier PreAmp ή έναν 6505+, και να έχω διαδρομή σήματος Κιθάρα-> BoogiePreAmp ή κεφαλή 6505 -> Fx Return Marshall ή 6505 Fx Send σε Fx Return Marshall,  και απο κει και πέρα ενώνω την έξοδο του TSL602 με τα ηχεία του και με την καμπίνα του JTM (για να έχω ένα full stack), ή απλώς την έξοδο του JTM με την καμπίνα του αν θέλω να αφήσω τον TSL602 stand alone.

 

Έτσι θα έχω marshall high gain, το γλυκό μπλουζ gain του JTM, και την υπερβρώμα του προενισχυτή ή κεφαλής που θα επιλέξω. Κάνω κάπου κάποιο μεγάλο λάθος? Γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου γέμιζε το μάτι ο συνδυασμός προενισχυτη και τελικού σε ξεχωριστά κομμάτια. Δεν ξέρεις αν η προενίσχυση που θα πάρεις θα "κατσει" καλά με τον ενισχυτή σου. Αν θυμάμαι καλά το triaxis έχει κοντά στα 2 χιλιάρικα οπότε μπορείς να πάρεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ hi-end ενισχυτή για γκάζια σε αυτά τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου γέμιζε το μάτι ο συνδυασμός προενισχυτη και τελικού σε ξεχωριστά κομμάτια. Δεν ξέρεις αν η προενίσχυση που θα πάρεις θα "κατσει" καλά με τον ενισχυτή σου. Αν θυμάμαι καλά το triaxis έχει κοντά στα 2 χιλιάρικα οπότε μπορείς να πάρεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ hi-end ενισχυτή για γκάζια σε αυτά τα λεφτα.

 

 

+1 για Knucklehead μου αρέσει και εμένα. Βεβαια είχα ακούσει τον απλό Knucklehead και οχι τους σουπερ γκαζωμενους που βγαινουν τώρα οπως KTre η KR7 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο triaxis παίζει καλά μονο με το 2/90.Κάποια στιγμή ψαχνόμουν με άλλους τελικούς,sta fx loop return apo JCM 900,Bruneti Maranello,Fender Bassman(modarismeno me fx loop),

Roland Jazz Chorus 160 και όλα ήταν metria ws χαλια.Κάποια στιγμή δανειστικa και τον 20/20 τον τελικό της μέσα boogie αλλα ούτε αυτός έβγαλε καλο ήχο.Όσοι λένε ότι ο 20άρης της Boogie παίζει γαμώ με τον Triaxis(το χω διαβάσει σε forum για mesa boogie άπειρες φορες αυτό),απλά δεν έχει ακούσει το 2/90 για να γνωρίζει πως ακούγεται ο triaxis.Αντιθέτως το record out που έχει αν το βάλεις καρφί στα monitor σου (αν έχεις) θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα από τους συνδυασμούς που σου προανέφερα.

Το ίδιο βεβαια ισχύει και για το Recto Pre.

S'auτα τα λεφτά πάντως που παίζεις(αν εννοούσες για καινούργιο το triaxis)θεωρώ το roadster καλύτερη κι εννοείται ολοκληρωμένη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει το Triaxis,με διαφορους τελικους και παιζει καλα με ολους.

Ο συνδυασμος με τον 290 ειχει ποιο καλο αποτελεσμα.

Την πρωτη φορα που ειχα παρει το  Triaxis με σκοπο να κανω direct ηχογραφηση  (δεν ειχα τελικο) το αποτελεσμα ειτανε χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και συνεχίζω μάλλον το ψάξιμο για φουλ ενισχυτικό σύστημα...

 

Ήθελα κάτι compact, γι αυτό σκεφτόμουνα για ένα καλό Preamp και τη χρήση του τελικού των marshall (η ιστορία με το FX Return τεχνικά παίζει έτσι?), γιατί απλώς δεν χωράω πια στο σπίτι, και 3 ενισχυτές πάει πολύ... Απ'ότι μου λέτε θα ψάχνω για τον κατάλληλο τελικό ενισχυτή μετά, και δεν θέλω να μπλεξω έτσι... Μάλλον θα κυνηγήσω πιο πολύ την πώληση κάποιου απο τους ήδη υπάρχοντες αλλα δεν ξέρω ποιον να αποχωριστώ...

 

Εχω δοκιμασει το Triaxis,με διαφορους τελικους και παιζει καλα με ολους.

Ο συνδυασμος με τον 290 ειχει ποιο καλο αποτελεσμα.

Την πρωτη φορα που ειχα παρει το  Triaxis με σκοπο να κανω direct ηχογραφηση  (δεν ειχα τελικο) το αποτελεσμα ειτανε χαλια.

 

Πάντως η επιλογή τελικού φαίνεται να κάνει πολύ μεγαλύτερη διαφορα στον ήχο απ'ότι νόμιζα, δεν έχω παίξει με τέτοια σεταπ ακόμα, και πίστευα οτι ο τελικός άντε να δίνει ένα ελαφρύ χρωμάτισμα στον ήχο του PreAmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ffmakis με ποιους τελικους δοκιμασες το triaxis?

Egw παντως που εχω zhsei 3 χρονια με το triaxis και το 2/90(τα αγορασα μαζι κι εκανα αρκετα μετα τους πειραματισμους με αλλους τελικους) δεν μπορω να τον ακουσω με αλλον τελικο.

πασχαλη η ιστορια με το fx return paizei.τωρα οσον αφορα το συνδιασμο ενος pre με εναν power amp einai μεγαλη ιστορια.

Oi marshall διαφερουν ηχιτικα αρκετα απο τους boogie.μαλιστα πολλοι λενε(οχι egw παντως) οτι αν s'αρεσουν oi marshall δυσκολα να s'αρεσουν oi boogie και το αντιθετο.ετσι αν δοκιμασεις τον triaxis m"εναν marshall τελικο θα apgohteyteis ακουγοντας τον μετα με το 2/90.προσεχε τι λεω για να μην παρεξηγχθω.Mporei να s'αρεσει(και σε σενα και σε αλλους) ο συνδιασμος marshall με triaxis.αλλα einai γεγονος οτι μολις τον ακουσεις με τον 2/90 θα καταλαβεις τεραστια diafora.

Ekei που θα επαιρνες πολυ καλο αποτελεσμα με τον triaxis θα ηταν στο fx return ενος mesa boogie mark 3 η mark 4(ισως και mark 2) μιας και oi τελικοι τους einai πολυ κοντα sth σχεδιαση του 2/90(βλεπε simul-class).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+1 για Knucklehead μου αρέσει και εμένα. Βεβαια είχα ακούσει τον απλό Knucklehead και οχι τους σουπερ γκαζωμενους που βγαινουν τώρα οπως KTre η KR7 κλπ.

 

Μα για αυτόν μιλάω και εγώ.Μια χαρά γκαζωμένη είναι η κεφαλή του.Απλώς οι άλλοι που αναφέρεις είναι μόνο γκάζια ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ειναι η λυση (κατα τη γνωμη μου) και θα σου μεινουνε και λεφτα αρκετα... παρε ενα τηλεφωνο τον telegun και πες του ακριβως τι θελεις... ακριβως ομως...ποσα καναλια, τι ηχο σε καθε καναλι, ποσες λουπες, midi κλπ μην ξεχασεις το χρωμα βεβαια... θα ακουσεις μια λογικοτατη τιμη. και οταν ακουσεις και τον ενισχυτη θα πουλησεις οτι αλλο ενισχυτη εχεις και θα ηρεμησεις απο αυτο το κεφαλιαο... και λεφτα θα μεινουνε και χωρος στο σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου