Προς το περιεχόμενο

Ωραίοι οι εξοπλισμοί και τα όργανα αλλά...


sonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίοι οι εξοπλισμοί και τα όργανα αλλά αν δεν έχεις τι να παίξεις...

 

Η γνώμη μου είναι σαφής: Καλά είναι τα σωστά, ακριβά και εξεζητημένα όργανα, εξοπλισμοί, κονσόλες, ηχογραφήσεις κλπ κλπ αλλά το βασικότερο είναι να έχεις τι να παίξεις και να ξέρεις τη μουσική και το όργανο σε βαθμό να υποστηρίξεις αυτά που έχεις να πείς.

 

Ξέρω ένα σωρό κόσμο που αναλώνεται στα προαναφερθέντα σε βαθμό πονοκεφάλου ως και εμετού, προκειμένου να πετύχουν το εφέ του τάδε κιθαρίστα της τάδε μπάντας στο τάδε κομμάτι με τελικό σκοπό να το παίξουν κι αυτοί το ίδιο. Ωραία. Μπράβο. Και; ¶ντε και κατάφερες να τον αντιγράψεις. Αυτό είναι το νόημα; Τι να τα κάνεις τα παραπάνω αν είναι να παίζεις διασκευές ή είσαι κουλός στο όργανό σου;

 

Δεν απαξιώνω την σημασία των παραπάνω σε καμία περίπτωση. Είναι μείζωνος σημασίας. Αλλά δεν είναι αυτό το βασικό. Σπάσε το κεφάλι σου για την μελοποίησή σου, την σύνθεσή σου, τον στίχο σου κλπ. Όχι για τον μαγνήτη, το καλώδιο και ξέρω εγώ τι άλλο. Δεν λέω να παίζεις με μπρίκια, άλλωστε και ο καλός ήχος σου ανεβάζει ψυχολογία, διάθεση και ευρηματικότητα.

 

Συνοψίζω: Καλά τα παρεκλκόμενα αλλά η ενασχόληση με αυτά στον βαθμό που θα υποστηρίζουν και θα αναδεικνύουν τις ιδέες και τις ικανότητες του μουσικού-συνθέτη και όχι την διασκευή ή αντιγραφή κάποιου κομματιού. Γράψε εσύ την κομματάρα από άποψη στίχου, σύνθεσης, ατμόσφαιρας κλπ και ας κάνει λίγο θόρυβο το ένα ή το άλλο. Δεν πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000 από μένα αλλά μάλλον όλοι συμφωνούν στα λεγόμενα του sonap, δεν είναι κάτι που πρώτη φορά συζητιέται άλλωστε.

 

Πάντως να μην απαξιώνουμε τελείως και τον εξοπλισμό. Χαρακτηριστικά θυμάμαι την πρώτη φορά που έπαιξα με Korg M1, παραγκωνίζοντας το ταπεινό μου Casio αρμονιάκι. Χαοτική διαφορά στον ήχο αλλά και στο παίξιμό μου! Ό,τι και να λέμε, ένα καλύτερο όργανο σε ανεβάζει ένα σκαλοπάτι...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Οταν πηρα το Kawai MP8(σε σχεση με το nord stage 88 ) ηταν τοσο ωραιος ο ηχος και τοσο real thing το πληκτρο του, που επαθα over use syndrome και εχω να παιξω δυο μηνες. :cry:

Σιγουρα ενα special οργανο ανεβαζει την δημιουργικοτητα και την διαθεση σου,αλλα εαν εισαι καλος παικτης σου φτανει και ενα απλο πιανο για να ευχαριστηθεις και να ευχαριστησεις και τους γυρω σου. :lol:

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δεν με απασχολει...ο καθενας οτι θελει κανει...οσο για τον αν ξερει να παιζει η οχι αυτο ειναι στη δικη του ιδιοσυγκρασια...μπορει να ειναι ευχαριστημενος να παιζει μονο ακορντα και μονο πανκ..αλλος να παιζει παπαδες...αναλογα τα κεφια...

 

 

παντως δεν ειμαι της αποψης οτι για να παρεις φεραρι πρεπει να ξερεις να πηγαινεις κομματια και να εχεις διπλωμα αγωνιστικης οδηγησης....

 

αν τα εχεις το παιρνεις γιατι σε σ αρεσει και το πας αργα...οποτε μπορεσεις το πας και γρηγορα αμα θες...

 

ασε που το να εχεις φραγκα και να παιρνεις ακριβο εξοπλισμο σε βαζει σε τρυπακι να γινεις καλυτερος..σου ανοιγει την ορεξη...

 

οταν παιζεις με μια κιθαρα της πλακας 5 χρονια και με ενισχυτη 15 βαττ που δεν τον ξερει ουτε η μανα του ε καποια στιγμη θα τα παρεις βρε αδερφε!!σε ολους τους τομεις της ζωης ειναι καλη η ανανεωση αν εχεις την δυνατοτητα...κι ας ειναι και καθε μερα και καθε ωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ με μέτρο...

Τα ράσα δεν κάνουν το παπά, αλλά αν φοράει καινούργια, καθαρά και "όμορφα" έχει καλύτερη διάθεση-ψυχολογία και συνεπώς αποδίδει καλύτερα, πως να το κάνουμε...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry gia ta english alla ...grafw apo internet cafe.... :oops:

 

olo to ''zoumi'' einai oti h texnoligia den prepei na einai aytoskopos (g.a.s.) alla ena dynato ergaleio stis ''diatages'' toy moysikoy/dhmiourgou klp.

 

my 2 cents :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου