Προς το περιεχόμενο

Ωραίοι οι εξοπλισμοί και τα όργανα αλλά...


sonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μένα πιάνει λίγο το χέρι μου αλλά αν πάρω telecaster(λέμε τώρα) λες να παίξω καλύτερα;

 

Ισως οχι "καλύτερα"' date=' αλλά υπάρχει πιθανότατα να είσαι πιο πολύ "εσύ" [img']http://deephousepage.com/smilies/music049.gif[/img]

 

Ενώ με LP ας πούμε θα είναι κάποιος άλλος ε;; :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι θα κατσω να παιζω με telecaster και dual rectifier :lol: :lol:(οχ αποκαλυψα το μυστικο για τον τελειο ηχο :oops: )

 

Γιατί ρε οι Guano Apes παίζουν με τέτοιο gear :wink: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα διαφωνήσω.Ο Satriani μωρέ πιάνει λίγο το χέρι του αλλά αν δεν έιχε την κιθάρα που είχε δε θα έγραφε το cool#9.Και μένα πιάνει λίγο το χέρι μου αλλά αν πάρω telecaster(λέμε τώρα) λες να παίξω καλύτερα; :lol: :lol: :lol:

 

Εκτός αν θες να πεις κάτι άλλο και δε σε πιάνω :)

 

Είναι αρκετά αστείο να αναφέρεται ο Satriani, ένας μουσικός που, στις πρώτες του ηχογραφήσεις, είχε ΜΙΑ κιθάρα και τις άλλαζε... pickguard με διαφορετικούς μαγνήτες ανάμεσα στα τραγούδια για να δώσει ποικιλία στον ήχο του. :wink:

 

Συμφωνώ με τον σύντροφο Silot στην μικρή φιλοσοφική του ανάλυση. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά αστείο να αναφέρεται ο Satriani' date=' ένας μουσικός που, στις πρώτες του ηχογραφήσεις, είχε ΜΙΑ κιθάρα και τις άλλαζε... pickguard με διαφορετικούς μαγνήτες ανάμεσα στα τραγούδια για να δώσει ποικιλία στον ήχο του. :wink:

 

Συμφωνώ με τον σύντροφο Silot στην μικρή φιλοσοφική του ανάλυση. :wink:[/quote']

 

 

Ενα παράδειγμα έφερα.Δεν είναι αυτό που τον κάνει παιχταρά όμως.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θα κατσω να παιζω με telecaster και dual rectifier :lol: :lol:(οχ αποκαλυψα το μυστικο για τον τελειο ηχο :oops: )

 

 

τι σας φταιει ο dual ρε παιδια??δηλαδη εγω ειμαι ηλιθιος που παιζω με αυτον και με τελεκαστερ αμα λαχει??

 

εγω διαβασει αρκετα σχολια στο φορουμ και οι πιο πολλοι εχω καταλαβει οτι ειστε vintage κατασταση στα οργανα και στον ηχο αλλα μην το αδικειτε τον ενισχυτακο...πιστεψτε με με σωστες ρυθμισεις(που ειναι απειρες) βγαζει και αρκετα vintage ωστε να παιξεις και με τελε...δεν ειναι τυχαιο μηχανημα ουτε γεννημενο μονο για μεταλ και καφριλες...

 

και για του λογου το αληθες οποιος θελει ας ερθει μια βολτα να τον δοκιμασει...

 

πριν τον παρω ακουγα οτι ειχε τραγικα καθαρα και μονο βρωμα...ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...μπορει να μην ειναι πιο καλα απο φεντερ αλλα σιγουρα ειναι απο μαρσαλλ που θεωρουνται και πιο μπλουζατοι ενισχυτες απ τον dual...

 

 

αυτο σας ακουγεται χαλια ηχος??

 

http://www.youtube.com/watch?v=E3CpPCvTeak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω πως κάποιος ο οποίος έχει παίξει με high end ενισχυτές...θα έπερνε εύκολα ένα dual ...αλλά κακά τα ψέμματα.... εί

ναι ένας καλός ενισχυτής...αρκετά ως πολύ recorded....

αλλά αν θέλεις ήχο σαν αυτό που παίζει το παιδάκι στο tube ...δεν νομίζω πως είναι και η καλύτερη λύση....

βέβαια αν σαρέσει εσένα...εγώ μέσα είμαι :lol: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω πως κάποιος ο οποίος έχει παίξει με high end ενισχυτές...θα έπερνε εύκολα ένα dual ...αλλά κακά τα ψέμματα.... εί

ναι ένας καλός ενισχυτής...αρκετά ως πολύ recorded....

αλλά αν θέλεις ήχο σαν αυτό που παίζει το παιδάκι στο tube ...δεν νομίζω πως είναι και η καλύτερη λύση....

βέβαια αν σαρέσει εσένα...εγώ μέσα είμαι :lol: 8)

 

δεν ειπα οτι ειναι ο καλυτερος blues ηχος που μπορεις να βρεις αλλα δεν ειναι οτι ο ενισχυτης αυτος ειναι αποκλειστικα για καφριλες...αυτο παω να εξηγησω...βγαζει ηχο και με αρκετα vintage οργανα...ισως οχι οπως ενας fender deluxe αλλα καλυτερα απο πολλους αλλους που θεωρουνται πιο vintage ενισχυτες απο αυτον...πιστεψε με ο συγκεκριμενος ενισχυτης εχει παρα πολλες παραμετρους για να τον ψαξεις...πρεπει να αφιερωσεις παρα πολυ χρονο...

 

μιλαμε για ενα καθαρο καναλι με 2 επιλογες clean και κατι πιο crunch

 

και για αλλα 2 καναλια βρωμικα με επιπλεον 3 επιλογες το καθενα

 

vintage,raw,modern...συν επιλογη λαμπων απο πισω,συν αλλους 2 διακοπτες απο πισω για vintage η higain ηχο....

 

μιλαμε δηλαδη για 8 καναλια συν επιλογες 4 συνδιασμους διακοπτων απο πισω συν 2 συνδιασμους λαμπων...

 

λετε ολα αυτα να ειναι καφριλες??δεν ειναι τυχαιο μηχανημα...

 

και ειναι ιδιαιτερα ευαισθητο,και μονο μισο εκατοστο να γυρισεις ενα κουμπι αμεσως αλλαζει παρα πολυ ο ηχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είται όχι ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ αρκεί βέβαια να πιάνουν λίγο και τα χέρια του.

 

Εδώ θα διαφωνήσω.Ο Satriani μωρέ πιάνει λίγο το χέρι του αλλά αν δεν έιχε την κιθάρα που είχε δε θα έγραφε το cool#9.Και μένα πιάνει λίγο το χέρι μου αλλά αν πάρω telecaster(λέμε τώρα) λες να παίξω καλύτερα; :lol: :lol: :lol:

 

Εκτός αν θες να πεις κάτι άλλο και δε σε πιάνω :)

 

Ίσως εάν ασχοληθούμε με τις ώρες μελέτης και practice που έχει στα δαχτυλά του ο Joe ότι και να πάρουμε ακόμα και μία τάβλα με χορδές σίγουρα θα παίξουμε καλύτερα...Κάθε κιθάρα έχει τον ήχο της και τους fun της γιατί τους κάθεται καλύτερα στο χέρι και τους αγγίζει η χροιά του ήχου της δεν είναι ομάδες για να γινόμαστε οπαδοί σαν να λέμε Κιθαροχούλιγκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως εάν ασχοληθούμε με τις ώρες μελέτης και practice που έχει στα δαχτυλά του ο Joe ότι και να πάρουμε ακόμα και μία τάβλα με χορδές σίγουρα θα παίξουμε καλύτερα...Κάθε κιθάρα έχει τον ήχο της και τους fun της γιατί τους κάθεται καλύτερα στο χέρι και τους αγγίζει η χροιά του ήχου της δεν είναι ομάδες για να γινόμαστε οπαδοί σαν να λέμε Κιθαροχούλιγκαν.

 

Συμφωνώ 101% και μάλιστα ο ¶γιος Τζο είναι κλασσικό παράδειγμα κιθαρίστα που 'έλιωσε' στη μελέτη... Συμφωνώ 1001% με τη δεύτερη παρατήρηση περί 'κιθαριστικής αλητείας' η οποία είναι παραπάνω από εμφανής και σ'αυτό το φόρουμ.

 

Αυτό που νομίζω όμως ότι δεν καταλάβατε από το ποστ του Τόλη, και το οποίο εμένα με εκφράζει, είναι η διαφοροποίηση μεταξύ του 'είμαι κιθαρίστας' και του 'είμαι μουσικός που παίζει κιθάρα'. Σωστά λέει ότι ακόμα δεν έχουμε ωριμάσει αρκετά (συλλογικά) για τη δεύτερη επιλογή. Και βέβαια δεν ισχύει μόνο για την κιθάρα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου