Προς το περιεχόμενο

Μη αναγνωριση sata 2 δίσκου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

 

Αντιμετοπιζω ενα προβλημα με την αναγνωριση του σκληρου μου δισκου απο την καινουργια μητρικη. Αγορασα προσφατα μια asrock p4i945gc, την εβαλα στο κουτι, συνεδεσα ολα τα καλωδια, εβαλα εναν IDE σκληρο, εγκατεστησα τα windows vista και ολα λειτουργουσαν καλα.. Μετα εβγαλα τον σκληρο και εβαλα εναν western digital sata 2 σε μια απο τις 4 σατα υποδοχες την μυτρικης αλλα οταν ανοιξα τα bios δεν την εβλεπε καθολου. Δοκιμασα να βαλω και τους δυο σκληρους αλλα εκει ο υπολογιστης δεν ανοιγε καθολου ο υπολογιστης.Εκανα ενα update στα bios απο version 1.10 σε ver. 1.30 .  Κανονικα και μετα το update επρεπε να αναγνωριζει και τους σατα 2. Τι ακριβως γινεται? Εχει τυχει σε κανέναν αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να παίξεις από το bios με τις επιλογές που σου δίνει ως προς τους σκληρούς σχετικά με το πως θα βλέπει τον SATA στον onboard controller. Το καλύτερο είναι να τον βλέπει as IDE καθώς επίσης απενεργοποίησε οποιαδήποτε επιλογή RAID σου δίνει.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, ειναι συνδεδεμενος στην sata1. Επιλογες RAID δεν  βλεπω για να πειράξω.Σε ολες τις θυρες γραφει not detected, το μονο που βλεπει ειναι το οπτικο μεσο-dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το slot στο οποίο είναι συνδεδεμένος δεν παίζει ρόλο στην παρούσα φάση (εννοώ το ΣΑΤΑ1 που λες - και στο SATA4 να το έβαζες, το ίδιο θα ήταν).

Από εκεί και πέρα βρες στο bios την επιλογή για τον δίσκο όπου ανφέρει κάτι σαν "configure SATA as" και βάλτο IDE.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο κοντα σε αυτο που μου λες και βρισκω ειναι το sata 2/IDE1 Donfiguration και οι επιλογες μου ειναι.. enhanced,compatible & disabled. Κατι αλλο κοντα σε αυτο δεν βρισκω..Μηπως μπορω να βαλω καποιο jumper στον σκληρο για να αλλαξω κατι. Ο σκληρος ο σατα εχει απο πισω πινακια αλλα δεν γραφει τι πρεπει για να τον κανει master ή slave.. Γινεται βασικα αυτο στους σατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sillyfromheaven,όταν αγοράζεις καινούρια μητρική,καλό είναι να διαβάζεις και το manual.

Στην περίπτωσή σου,το manual της p4i945gc:

http://europe.asrock.com/downloadsite/manual/P4i945GC.pdf

στη σελίδα 31 λέει:

SATAII/IDE1 Configuration

Please select [Compatible] when you install legacy OS (Windows® NT). If

native OS (Windows® 2000 / XP) is installed, please select [Enhanced].

When [Compatible] is selected

Combined Option

It allows you to select between [sATA 1, SATA 2, SATA 3, SATA 4], [sATA

1, SATA 3, IDE 1], and [iDE 1, SATA 2, SATA 4]. If it is set to [sATA 1, SATA

3, IDE 1], then SATAII_2, SATAII_4 will not work. Likewise, if it is set to [iDE

1, SATA 2, SATA 4], then SATAII_1, SATAII_3 will not work.

Στο Enhanced mode συμπεριλαμβάνονται και τα Vista/Windows 7,ασχέτως εαν δεν το αναφέρει το manual.

Επομένως,για να σου λειτουργήσουν και οι 2 δίσκοι,βάζεις το SATAII/IDE1 Configuration σε enhanced,και με τη βοήθεια της σελίδας 9 του manual βάζεις τον sata δίσκο σου σε μια από τις primary sata θέσεις (κόκκινες) και τον ide δίσκο σου στoν primary ide connector (μπλε)

Από εκεί και πέρα από την κατηγορία Boot του bios σου διαλέγεις από ποιον δίσκο θέλεις να ξεκινήσεις.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε φιλε ολα αυτα που μου γραφεις τα εχω κανει..... αλλα τον σατα2 δεν τον βλεπει καθολου ........ και επειδη εχω δοκιμασει και αλλο σατα2 σκληρο που σιγουρα δουλευει.... για να αποκλεισω οτι εχει κατι ο σκληρος..... το θεμα ειναι οτι δεν βλεπει τον σατα???/ εκτιμω παντως το ενδιαφερον σου!!!! ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jumperάκι σε SATA δίσκο δε χρειάζεται, στους IDE χρειαζόταν.

Από εκεί και πέρα, βάλτο enchanced όπως σου είπε κι ο roybatty και πες μας το αποτέλεσμα.

 

Τέλος, για παν ενδεχόμενο, πάνε κάνε και ένα "Load Setup Defaults" μπας κι έχει απενεργοποιημένο κάνα  bus, αν και δύσκολα - πότε δε ξέρεις.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω κανει ολα αυτα.. Το θεμα δεν αλλαζει..Δεν βλεπει καθολου τον σκληρο σατα.. Υπαρχει καποια αλλη λυση? Σε ποιο συμπερασμα οδηγουμεθα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου