Προς το περιεχόμενο

χρήση monitors αντί ενισχυτή κιθάρας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια! Μια απ τις επομενες βδομαδες προκειται να παρω την line 6 hd 500 και σκοπευω να την συνδεσω σε καρτα ηχου και να παιζω στο pc. Για καρτα σκεφτομαι αυτην http://www.thomann.de/gr/lexicon_alpha_studio.htm και για monitors αυτα http://www.thomann.de/gr/maudio_av30_studiophile.htm . Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν τα συγκεκριμενα monitors θα με καλυψουν απο αποψη εντασης και ποιοτητας! Δεν τα θελω για mix-mastering αλλα κυριως για να παιζω , αντε κανενα recording τις πλακας, και φυσικα για μουσικη, ταινιες κλπ. Αν εχετε να προτηνετε κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα περιμενω προτασεις  :)

Ευχαριστω!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η HD 500 είναι κάρτα ήχου από μόνη της. Ένωσε λοιπόν τα δύο ποσά, και πάρε π.χ. αυτά.

 

http://www.thomann.de/gr/esi_near05_aktive_nahfeldmonitore.htm

 

Σε καμία περίπτωση μην πάρεις ηχεία κάτω από 5 ίντσες, και οι τέσσερις λίγες είναι. Όσο για τις τρεις, πλέον μιλάμε για τα όρια της γελοιότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνώμη είναι να μην πάρεις καν την HD 500.Ξεκίνα από την HD 300 και την HD400 και ψάξε καλά τις διαφορές τους στο site της Line6.Η ποιότητα και ο αριθμός των ενισχυτών που προσομοιώνουν είναι ακριβώς ίδια+είναι η καλύτερη έκδοση POD που έχει βγει ποτέ!(έχω το HD400).Έτσι θα γλιτώσεις από 100 έως 200 ευρώ παραπάνω.Κάνε λοιπόν άλλη μία πρόσθεση (αφού γλυτώνεις και κάρτα ήχου) και δώσε όσο πιο πολλά χρήματα μπορείς στα ηχεία μια που αυτά σε συνδιασμό με τον χώρο είναι το Α και το Ω της ακρόασης και της ηχογράφησης.Προτείνω αυτό διότι είμαι κάτοχος των Genelec 8030 και τα χαίρομαι κάθε ώρα που περνάει και δεν πρόκειται να μετανοιώσω ποτέ για αυτήν την αγορά.

  Πιστεύω ότι από τα M-audio θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος.Από κει και πέρα όμως υπάρχουν και άλλα πάρα πολύ καλα ηχεία.Ψάξε!!!

Υ.Γ.Θεωρώ απαραίτητες και 2 βάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ μαλιστα.. Το φοβομουν οτι τα m audio θα ηταν μικρα. Θα ξανατσεκαρω και πιο pod 8α παρω.. Απ την στιγμη που το pod ειναι καρτα ηχου πως γινονται ακριβως οι συνδεσεις pc-monitors?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν απάντησα τελικά στη ερώτηση σου γράψε:

Adam,Dynaudio,Emes,Esi,Genelec,Jbl,KRK,M-audio,Tannoy.Οι περισσότερες από αυτές τις εταιρίες βγάζουν μικρά και μεγαλύτερα ηχεία.Budget:όσο αντέχεις!Νομίζω με 5-7 ίντσες είσαι άρχοντας για ένα τυπικό δωμάτιο.(π.χ 4mx3m) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την δουλειά που θες τα M-Audio θα σε καλύψουν πιστεύω μπορείς να δεις και KRK. 6 - 7 inches είναι οκ.

 

Τα Adam είναι πολυ καλά κατα την άποψη μου και για κάτι πολύ καλό δες Dynaudio.

www.greekmacuser.gr - www.logicstudio.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δεν θελω-μπορω να δωσω πανω απο 150€ για monitors , εκτος αν δεν χρειαστει να παρω καρτα ηχου, τοτε θα δωσω μεχρι 180! Στο κατω κατω, οπως προανεφερα τα θελω κυριως για να παιζω και οχι για μηξη και μαστερ... Τα m audio των 4 ιντσον θα κανουν δουλεια η μπα? Και ρωτησα και παραπανω πως χρησιμοποιεις την pod σαν καρτα ηχου..πως κανεις τις συνδεσεις κλπ? Ευχαριστω αι παλι για τις απαντησεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις για να παίζεις, ξέχνα τα monitor και πάρε ενισχυτή. As a matter of fact, ξέχνα και την πεταλιέρα, πάρε έναν καλό λαμπάτο και 2-3 πεταλάκια και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

 

ΟΥΤΕ ΤΟ 5% της κ***λας δε θα έχεις με monitor- πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεκτο.. αλλα γιατι απλα δεν απαντουνται τα ερωτηματα που θετει καποιος?! Προφανως για καποιο λογο κατεληξα σε πεταλιερα και οχι σε ενισχυτη, ειτε αυτος ο λογος ειναι θεμα χωρου, ειτε οικονομικος, ειτε για διευκολυνση στα λαιβ, ειτε για να πειραματιστω με ηχους :) ... καλα κανεις και λες την γνωμη σου φιλε μου , αλλα αυτο το πραμα το βλεπω να γινετε συχνα πυκνα σε πολλα αρθρα και πολλες φορες ξεφευγει το θεμα απο το αρχικο ερωτημα... anyway ευχαριστω για τις απαντησεις σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου