Προς το περιεχόμενο

χρήση monitors αντί ενισχυτή κιθάρας?


Melkor_367

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως προείπαν, η HD είναι και κάρτα ήχου, οπότε μη ξοδεύεσαι για κάρτα.

Αν θέλεις όμως να την ευχαριστηθείς με μόνιτορ, θα σου πρότεινα να πας σε 8".

Μία καλή λύση είναι αυτή:

http://www.thomann.de/gr/esi_near_08_classic.htm

Κάτι 3", 4", 5" μπουκώνουν.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ οτι φαινετε δεν θα παρω καρτα! Φιλε "WilliamSats" μηπως ξερεις πως θα συνδεσω την pod ως καρτα ηχου?  usb στο pc και τα monitors στα line out ητς pod?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι φαινετε δεν θα παρω καρτα! Φιλε "WilliamSats" μηπως ξερεις πως θα συνδεσω την pod ως καρτα ηχου?  usb στο pc και τα monitors στα line out ητς pod?

Ακριβώς!

Δεν έχει καμία διαφορά με ένα οποιοδήποτε περιφεριακό για PC, συνδεείς το USB, κάνεις εγκατάσταση τους drivers και τα monitors στο output της πεταλιέρας.

Αν μάλιστα πας στα μόνιτορ που σου πρότεινα έχουν και Balanced XLR Inputs, οπότε αξιοποιείς και τα XLR της HD.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς τα παιδιά που μίλησαν ,ξέρουν περισσότερα από μένα

Εγώ πριν κανά μήνα έψαξα στο στοκ του πλαίσιου και είχα βρει κάτι καλά μόνιτορ κοψοχρονιά ,αλλά δυστυχώς πηγαίνωντας υπήρχε μόνο το ένα ηχείο . Πάνω στη @αύλα λοιπόν είδα και ένα ζευγάρι m audio av30 και τα πήρα για 60 ευρά . Δε ξέρω από μόνιτορ ,δεν είχα ξανά ποτέ μου και γενικά δε βαράω δυνατές εντάσεις . Τα βρίσκω υπέροχα και συγχρόνως για το χώρο μου είναι και δυνατά αν χρειαστεί . Από τη στιγμή που τα θες για περιστασιακές ηχογραφήσεις ,να ακούς μουσικούλα και να βλέπεις ταινιούλες και πάντα με σύμβουλο το χαμηλό κόστος ,είναι μια χαρά τα ηχειάκια .

Σου ξαναλέω βέβαια ότι εγώ δεν είμαι ειδήμων ,απλά περιέγραψα την εμπειρία μου

 

ΥΓ τσέκαρε πάντως το στοκ του πλαισίου ,γιατί παρολίγο να είχα βρεθεί με κορυφαία -σύμφωνα με τους ειδικούς- ηχειάκια για ένα κομμάτι ψωμί και φυσικά δε μετάνοιωσα που πήρα και αυτά ,εξάλλου αμφιβάλω αν θα είχα τη δυνατότητα να αντιληφθώ κάποια τραγική διαφορά στις εντάσεις που δουλεύω ή ακούω

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω ιδεα για το τι μιλατε για να πω την αληθεια καθως ειμαι noobάς, ξερω μονο οτι ο καθενας ευλογει τα γενια του (οπου γενια=ο εξοπλισμος του) και εχει γελιο. Melkor πανε παρε κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακριβώς!

Δεν έχει καμία διαφορά με ένα οποιοδήποτε περιφεριακό για PC, συνδεείς το USB, κάνεις εγκατάσταση τους drivers και τα monitors στο output της πεταλιέρας.

Αν μάλιστα πας στα μόνιτορ που σου πρότεινα έχουν και Balanced XLR Inputs, οπότε αξιοποιείς και τα XLR της HD.

[/quo

 

Καλο ακουγετε αυτο ;D

 

 

 

ΥΓ τσέκαρε πάντως το στοκ του πλαισίου ,γιατί παρολίγο να είχα βρεθεί με κορυφαία -σύμφωνα με τους ειδικούς- ηχειάκια για ένα κομμάτι ψωμί και φυσικά δε μετάνοιωσα που πήρα και αυτά ,εξάλλου αμφιβάλω αν θα είχα τη δυνατότητα να αντιληφθώ κάποια τραγική διαφορά στις εντάσεις που δουλεύω ή ακούω

 

 

Ο ναι.. πρεπει να κανω μια επισκεψη στο πλαισιο! ;D

 

 

 

Εγω δεν εχω ιδεα για το τι μιλατε για να πω την αληθεια καθως ειμαι noobάς, ξερω μονο οτι ο καθενας ευλογει τα γενια του (οπου γενια=ο εξοπλισμος του) και εχει γελιο. Melkor πανε παρε κιθαρα.

 

 

Ε, αμα ειναι θα παρω κιθαρα... ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γίνομαι σε μερικούς βαρετός, σε μερικούς απλός να τους το υπενθυμίζω και σε μερικούς να τους λέω κάτι που είναι πολύ σωστό.

 

Με τα αυτιά μας ποτέ δεν παίζουμε και το θεωρώ ζημιά σε πακροπρόθεσμο πλαίσιο το να είναι μουσικός κάποιος ή να θέλει να ασχοληθεί με την μουσική και να μην αφιερώνει χρήματα τουλάχιστο για καλά monitors.

 

Στους μαθητές μου στο ΙΕΚ τους το "χτυπάω" συνέχεια γιατι πραγματικά το θεωρώ την χείριστη επένδυση που μπορεί να κάνει κάποιος μουσικός οσον αφορά την εκπαίδευση του στον θέμα της ακοής.

 

 

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Leaf, το μόνο χειρότερο από το να παίρνεις φτηνά Monitor, είναι το να παίρνεις Monitor για λάθος λόγο.

 

Μουσική, ταινίες, κιθάρα... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

 

Δυστυχώς δεν πρόκειται να βγει σωστός μουσικός από αυτή τη γενιά. Όλοι έχουν παρατήσει τα όργανα, και την έχουν δει ηχολήπτες.

 

 

Φτιάξε τον ήχο σου σα κιθαρίστας, και μετά φτιάχνεις και home studio.

 

 

Αλλά ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Σάμπως και σωστοί μουσικοί να γίνονταν, θα κάνανε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου