Προς το περιεχόμενο

Τα δικά μου "κάλαντα"


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα στις γιορτές είπα να ταξινομήσω και να καθαρίσω παλιά αρχεία και wavia και έπεσα πάνω σε ένα cd με γρηγοριανούς ψαλμούς (που είχα μαζέψει αλλά δεν είχα ακούσει). Έτσι βρήκα ευκαιρία να δοκιμάσω και την Hohner σε "συνθήκες μάχης" (γενικά είναι μια καλούτσικη κιθαρίτσα-όχι κάτι το εξαιρετικό- αλλά το Steinberger tremolo που έχει δεν παίζεται). Έτσι βγήκε αυτό το κομματάκι, κάτι σαν εναλλακτικά κάλαντα! Το κομάτι είναι γύρω στα 6 min...εύκολα θα το έκανα 10-μήπως είμαι φλύαρος?

Τα περισσότερα σύνθια-πιάνα είναι γραμμένα με την Peavy με το  Roland gr20 (αφου δεν ξέρω πιάνο) και φυσικά όλο στο Garageband...

http://soundclick.com/share?songid=7218527

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κατηγορία "experimental" δεν μας καθιστά εμμέσως πλην σαφώς πειραματόζωα?  ::)

 

Τέλος πάντων δεν είμαι φαν του είδους απο το 2.00 περίπου άρχισε να στρώνει, αλλά με τίποτα δεν θα επέλεγα να ακούσω τέτοια μουσική, Πολύ θα ήθελα να δω πως φτιάχνεται πάντως. Υπάρχει κάποιο σκεπτικό ή ό,τι κάτσει? Στο σημείο που μπαίνουν τα ντραμς το έκλεισα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θα ήθελα να δω πως φτιάχνεται πάντως. Υπάρχει κάποιο σκεπτικό ή ό,τι κάτσει?

Δεν έχεις και πολύ άδικο για το ότι κάτσει...προφανώς και υπάρχει μια βασική μελωδία και μια δομή σύνθεσης (νομίζω τουλάχιστον) αλλά το όλο θέμα το οδηγούν οι ήχοι. Μεταξύ μας και εγώ δεν είμαι σίγουρος εάν μου αρέσει, απλά ήθελα να δώ τις αντιδράσεις σας εάν αξίζει να το δουλέψω παραπάνω.

Το πως φτιάχνεται...όπως όλα τα υπόλοιπα, απλά τα πλήκτρα παίζονται με κιθάρα, τίποτα το μαγικό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon εχει παρα πολυ καλες ιδεες το κοματι!

πιστευω οτι εαν δομηθει καλυτερα δλδ κρατησεις καποιες φρασεις κ ιδεες κ τις επαναλαβεις θα μπορεσει να κρατησει το ενδιαφερων κ να τραβιξει κ καποιον που δεν ακουει αυτο το ειδος

επισης στο μερος που μπαινουν Drums θα ηταν ωραια να μπουνε καποια synth απο πισω κ κανας αερας, θαλασσα, γλαροι ετσι να το κανουν πιο ατμοσφαιρικο

κ ενοητε να κρατησει κανα 5λεπτο παραπανω παιζοντας σολο!

 

μου αρεσαν κ τα σολο σου ειληκρινα! ;)

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου