Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για Fender Super 60


pkole

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ήδη θα καταλάβατε σήμερα έπεσε στα χέρια μου ο παραπάνω ενισχυτής και μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες (μη βαράτε όλοι μαζί γιατί είμαι νέος στα κιθαριστικά και μπορεί να πω και βλακίες).

 

1. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω λάμπες σαν αυτές που φοράει;

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τους τύπους αλλά είναι σίγουρα 5. 2 6L6GC αν θυμάμαι καλά, 2 12AX7A (ίσως;) και άλλη μια που δε θυμάμαι (θα κοιτάξω αύριο για να επιβεβαιώσω).

 

2. Έχει από πίσω 2 εξόδους. 1 preamp out και 1 line out. Κανονικά βάζοντας καλώδιο σε όποια από τις 2 εξόδους δεν θα έπρεπε να κόβεται ο ήχος του μεγαφώνου;

 

3. Υπάρχει επίσης μια είσοδος power amp in (αν θυμάμαι καλά). Πως μπορεί να αξιοποιηθεί αυτή η είσοδος; Δηλαδή τι μπορώ να βάλω εκεί;

 

4. Ποιός είναι κατά τη γνώμη σας ο καλύτερος τρόπος να συνδέσω πάνω στον ενισχυτή τη vox tonelab LE; Εγώ δοκίμασα την κιθάρα στην πεταλιέρα, την έξοδο της πεταλιέρας στην είσοδο του ενισχυτή και την έξοδο του ενισχυτή στην κονσόλα. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής το αποτέλεσμα σεν μου άρεσε. Μου φάνηκε πως "χάλασε" η ποιότητα του ήχου. Any comments?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους τους φίλους που θα ασχοληθούν.

Φιλικά.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.Η 3η είναι 12ΑΤ7, από καταστήματα που πουλάνε μουσικά όργανα???

Σε όλα θα έχει λάμπες πιστεύω.

 

2.Όχι, δεν είναι phones καμία από τις δύο.Η line οut είναι για καρφι σήμα.

 

3.Αυτή μαζί με την preamp out πρέπει να είναι το fx loop.

 

4.Πιστεύω απενεργοποιώντας  τις εξομοιώσεις ενισχυτών καμπινών κλπ στο Input του ενισχυτή σαν πολυεφε μια χαρά θα ήταν. ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

1. Δηλαδή θα βρω π.χ. στο Νάκα ή στον όποιο Νάκα fender λάμπες αμερικάνικες;;; (μακάρι)

 

2. Οκ

 

3. Θα το δοκιμάσω

 

4. Τις απενεργοποίησα αλλά κάτι δεν μου πήγαινε καλά. Μπορεί να ήμουν και κουρασμένος από το κουβάλημα του ενισχυτή και να μην έβγαλα σωστά συμπεράσματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τον είχα, χρησιμοποιούσα πετάλια , και ο ήχος μου φαινότανε παρα πολύ ωραίος, ίσως ήσουν απλά κουρασμένος και ίσως θέλουν και αλλαγή οι λάμπες. ;)

Ο Νάκας νομίζω,χωρίς να ξέρω, πως λάμπες δεν φέρνει αλλά όλα τα άλλα καταστήματα σχεδόν σίγουρα! ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το ψάξω για τις λάμπες.

Γενικά ο ενισχυτής σκέτος είναι εξαιρετικός (ειδικά σε σχέση τιμής απόδοσης).

Απλά βάζοντας την πεταλιέρα φάνηκε να έχει διαφορά.

Θα το ελέγξω αύριο πρωί.

Να 'σαι καλά για το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό βράδυ.

Αν σου ακούστηκε καλά χωρίς πεταλιέρα με λίγο ψάξιμο θα σου ακουστεί πολύ καλά και με αυτή! :)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μια άλλη απορία.

Βάζοντας την έξοδο του ενισχυτή στην κονσόλα, μου έδινε πολύ χαμηλό σήμα. Θα μπορούσα κατά τη γνώμη σας να το περάσω πρώτα από ένα di ή έναν προενισχυτή πριν πάει στην κονσόλα ή μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα η έξοδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

1. Δηλαδή θα βρω π.χ. στο Νάκα ή στον όποιο Νάκα fender λάμπες αμερικάνικες;;; (μακάρι)

 

Fender δεν νομίζω... Θα βρεις το μοντέλο που θες σίγουρα από άλλη εταιρία... Προτείνω JJ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω λάμπες σαν αυτές που φοράει;

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τους τύπους αλλά είναι σίγουρα 5. 2 6L6GC αν θυμάμαι καλά, 2 12AX7A (ίσως;) και άλλη μια που δε θυμάμαι (θα κοιτάξω αύριο για να επιβεβαιώσω).

 

θα χρειαστεις 2 12ΑΧ7 & 1 12ΑΤ7 (ειναι οι προενισχυτικες & το inverter) αλλα ΓΙΑΤΙ θες να τις αλλαξεις?εχει προβλημα στον ηχο?) & 2 6L6 για τον τελικο.

 

Λυχνιες θα βρεις ευκολα σε ολα τα σοβαρα μουσικομαγαζα στο κεντρο (φυσικα ΟΧΙ στο Νακα).

 

Επισης μπορεις να παραγγειλης και απο εδω www.guitars.gr  η να πας στον Πειραια σε αυτο το καταστημα  http://www.diyaudio.gr/jj_tesla.htm

 

 

 

 

 

2. Έχει από πίσω 2 εξόδους. 1 preamp out και 1 line out. Κανονικά βάζοντας καλώδιο σε όποια από τις 2 εξόδους δεν θα έπρεπε να κόβεται ο ήχος του μεγαφώνου;

 

οχι.

 

3. Υπάρχει επίσης μια είσοδος power amp in (αν θυμάμαι καλά). Πως μπορεί να αξιοποιηθεί αυτή η είσοδος; Δηλαδή τι μπορώ να βάλω εκεί;

 

μπορεις να βαλεις εναν οποιονδηποτε προενισχυτη ή πεταλιερα με προσομοιωσεις.

 

4. Ποιός είναι κατά τη γνώμη σας ο καλύτερος τρόπος να συνδέσω πάνω στον ενισχυτή τη vox tonelab LE; Εγώ δοκίμασα την κιθάρα στην πεταλιέρα, την έξοδο της πεταλιέρας στην είσοδο του ενισχυτή και την έξοδο του ενισχυτή στην κονσόλα. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής το αποτέλεσμα σεν μου άρεσε. Μου φάνηκε πως "χάλασε" η ποιότητα του ήχου. Any comments?

 

θα απενεργοποιησεις τις καμπινες και τους ενισχυτες της (στον καθαρο ηχο) και θα την βαλεις ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον ενισχυτη σου,θελει ξανα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟ προγραμματισμο και καθορισμο των levels.Mπορεις να χρησιμοποιησεις τους "βρωμικους" ενισχυτες της για γκαζια (ξανα με προσεκτικο προγραμματισμο).Τα preset της απλα δεν λειτουργουν με λαμπατους ενισχυτες.(επισης βαλτην στο ΑΡ και οχι στο LN) 

 

Βάζοντας την έξοδο του ενισχυτή στην κονσόλα, μου έδινε πολύ χαμηλό σήμα.

 

γιατι να το κανεις αυτο,καταστρεφεις τελειως τον ηχο σου,παρε ενα ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ  και γραφε τον ενισχυτη σου με αυτο θα εχεις τραγικα καλυτερο ηχο.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Super 60 στα καθαρά είναι πολύ καλός & δυνατός.

Στα βρώμικα είναι αρκετά άγριος και θέλει προσοχή γιατί δαγκώνει εύκολα  ;D

Γενικά για τα χρήματα που εχει γύρω στα 500 ευρώ είναι πολύ καλός.

Τον είχα πριν κατι χρόνια, και τον αγόρασα πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου