Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για epiphone les paul custom?


BGkakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια epiphone les paul custom ebony και καποια στιγμη σκεφτομαι να τις αλλαξω τους μαγνητες.Αυτοι που εχει ηδη (απ'τη μανα της) ειναι πολυ καλοι αλλα ειναι σε πιο ροκ υφος.Εγω θελω κατι μεταξυ ροκ και μεταλ με μια καπως μεγαλυτερη κλιση προς το μεταλ.Εχει κανεις κατι υποψιν του?Καποια γνωμη?Εχω τσεκαρει απο βιντεο καποιους μαγνητες οπως EMG 81/85 αλλα ηταν λιγο πιο βαρυς ο ηχος απ'αυτον που θα ηθελα.Εχω ηδη και μια bc rich που πιανει απιστευτα βαρυ ηχο γι'αυτο δεν θελω μια απ'τα ιδια.Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον ασχοληθει με το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οκ σ'ευχαριστω.Θα τους τσεκαρω να δω τον ηχο τους.Οποιος αλλος εχει καποια γνωμη παρακαλω να την παραθεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bare Knuckle αν και αρκετα ακριβοι(τα αξιζουν ομως μεχρι τελευταιας δεκαρας)

 

http://www.bareknucklepickups.co.uk/

 

Μπορεις να ακουσεις και sound clips αλλα αν θες κατι λιγοτερο βαρυ απο EMG81/85 κοιτα τους Miracle Man.Αναλογα βεβαια και τι ακριβως θες να παιξεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό βαρύς ήχος από EMG 85 ο FatAss της Rockfield πίο ελαφρύς ο Mafia, πάλι της rockfield.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bare Knuckle αν και αρκετα ακριβοι(τα αξιζουν ομως μεχρι τελευταιας δεκαρας)

 

http://www.bareknucklepickups.co.uk/

 

 

Σύμφωνοι, πράγματι αξίζουν (κι εγώ έχω) αλλά για να καταλάβει κάποιος την διαφορά πρέπει να περάσει από τις κλασσικές λύσεις, αλλιώς δεν θα του κάνει καμιά εντύπωση...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντος.Απλα το θεμα με τους Bare Knuckle ειναι οτι γλυτωνεις το, παρε εναν μαγνητη και μετα παρε εναν αλλο γιατι ο πρωτος δεν θα σου κανει........και παει λεγοντας. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, βλεπω οτι υπερ των bare Knuckle σταθηκε και ο bloody_sunday αρα εχουμε 2 ατομα υπερ της συγκεκριμενης μαρκας μαγνητων.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω καποιο βιντεο για να μπορεσω να ακουσω λιγο πως ηχουν,οπως εκανα με τους seymour duncan για τους οποιους υπαρχουν αρκετα βιντεο.Κι οταν λεω βιντεο εννοω βιντεο με τους μαγνητες φορεμενους σε epiphone ή εστω σε gibson les paul custom.Μεσω του site των bare knuckle υπαρχει κανα βιντεο?Επειδη δεν το εψαξα ιδιαιτερα απο κει.Ευχαριστω για τη συμμετοχη στη συζητηση παιδες!Η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να ακούσεις δείγματα στο διαδίκτυο, να προσπαθείς σε καμία περίπτωση να μην καταφεύγεις (ή τουλάχιστον να εμπιστεύεσαι) βιντεάκια, για τον απλούστατο λόγο ότι τα μικροφωνάκια των ψηφιακών καμερών ή βιντεοκαμερών είναι της συμφοράς, και ακόμη και αν δεν ηταν, δεν θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να συγκριθούν με μια απλή ηχογράφηση με ένα συνηθισμένο SM57. Και βεβαίως, πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι οι παράγοντες που υπεισέρχονται είναι τόσοι πολλοί που το αποτέλεσμα δεν θα είναι ποτέ σημείο αναφοράς. Τουλάχιστον, θα γνωρίζεις ότι τα ηχητικά δείγματα θα είναι πιο αξιόπιστα.

 

Πχ. θες να ακούσεις τους Bare Knuckle Rebel Yell (υπεράριστοι και η νο.1 πρότασή μου για τις ανάγκες σου). Άλλο ήχο θα βγάλουν σε ένα βαρύ σώμα μιας Les Paul, άλλο σε μια ελαφριά SG, άλλο σε μια μυστήρια superstrat, άλλο σε έναν Marshall σε επίπεδα ψιθύρου, άλλο σε έναν Vox τσιταρισμένο, άλλο σε έναν Τwin, άλλο με Tonelab (θα βρεις πολλά κλιπάκια με αυτήν και τους Bare Knuckle), άλλο με πενιά αρχαρίου, άλλο με στυλ μεταλλά ή bluesman, άλλο αν το SM57 είναι on axis, άλλο αν είναι οff axis, άλλο αν δεν έχουμε καν SM57 κλπ κλπ.

 

Όπως και να'χει, το φόρουμ των Bare Knuckle (http://www.bareknucklepickups.co.uk/forum/index.php) είναι πολύ φιλικό και φιλοξενεί ομαδοποιημένα πολλά κλιπάκια, όπως και πιο "επίσημα" ηχητικά δείγματα. Επίσης, ο Tim που τους φτιάχνει είναι εξαίρετος άνθρωπος και παρά τον τεράστιο όγκο των email που δέχεται με ερωτήσεις για προτάσεις, τις πιο πολλές φορές απαντάει (αν όχι μπορείς να τον βρεις και στο τηλέφωνο). Όλες οι λεπτομέρειες στο σάιτ της Bare Knuckle.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου