Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης που να μπορει να "σηκωσει" EMG αξιοπρεπως.


BGkakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vrass ευχαριστω και παλι!Απλο ενισχυτη εννοουσα να μην ειναι κεφαλη με καμπινα.Fenderiari εννοουσα να τους "σηκωνει" οσον αφορα τα μπασα επειδη αυτος που εχω ψιλοζοριζεται εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello  :)

 

Προτείνω μια υλοποίηση με closed-back καμπίνα 2x12. Συνήθως εκεί είναι που χαλάει η μανέστρα, ο ενισχυτής δεν έχει πρόβλημα να αποδώσει τις συχνότητες αλλά το μεγάφωνο σε συνδυασμό με την καμπίνα που το φιλοξενεί δε φτουράνε...

 

Κλασσική λύση είναι κάποιος ενισχυτής με Celestion Vintage 30 μεγάφωνα.

 

Επίσης, προτείνω να πάρεις και ενα πετάλι eq για να έχεις μεγαλύτερη ευχαίρια στο tone shaping.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, άρα λέγοντας απλός εννοείς τους combo (ενισχυτης ενσωματωμένος στην καμπίνα του μεγαφωνου). Η άλλη κατηγορία είναι ο ενισχυτής ξεχωριστα σαν κεφαλή και μία ή δύο καμπίνες ξεχωριστα που λέγονται half stack & full stack αντιστοίχως. ;)

 

Οσο για το θέμα των μπάσων, δε θα έχεις πρόβλημα με κάνέναν σοβαρό ενισχυτή με 12" μεγάφωνο. Μην το φοβάσαι αυτό.

Αν και η πρόταση του Jase θεωρω ότι είναι ακόμα προτιμότερη (αλλά και λίγο ακριβότερη... ::))

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

 

Φιλε Vrass καθε φορα που κανεις ποστ δυσκολευομαι να συγκεντρωθω ::).Νομιζω οτι εχω μυγακια στην οθονη μου.Εχω γεμισει το εργαλιο δαχτυλιες ;D

 

Και θα συμφωνησω οτι η λαμπα στην προενισχυση κατι κανει...αλλα μην φανταστειτε και πολλα.Εχω εναν Randall τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δύσκολο για τα λεφτά που διαθέτει ο φίλος μας και ειδικά με την απαίτηση για combo...αλλά αν θυμάμαι 2 απ'τους ενισχυτές που είχε προτείνει στην αρχή ήταν κεφαλή+καμπίνα.

 

Ο Randall είναι καλή περίπτωση, επίσης προτείνω σε 1x12 Engl Thunder 50.

 

Σε 2x12 θα δοκίμαζα και τον Line 2 Spider Valve 212, μιας και η 100άρα έκδοση σε κεφαλή+καμπίνα δε με άφησε παραπονεμένο όταν της έβαλα μια Dean VMNT στο Νάκα της Αγ. Παρασκευής  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Μπανανα Τζο: Υπήρξε και περίπτωση μέλους που εχωσε σφαλιάρα στην οθόνη, οπότε και πάλι οκ σε βρίσκω. Το μυγάκι είναι απομεινάρι που θυμίζει την εποχή του Βζζζζζζζζζζ παγκοσμίου πολέμου που είχε συγκλονίσει το Νοιζ κάποτε. Κάνε ένα search για βζζζζζζζζζζζζ αν έχεις περιέργεια, αλλά πρόσεξε μην ποσταρεις τίποτα και ανασύρεις κανένα αρχέγονο κακό. :o

 

 

@ Τζεσεμάιστερ: Καλα ρε, πάνω σε σπάιντερ πηγες και έπαιξες?!?!?!!? Δεν το περίμενα αυτό από εσένα... Ντροπής πράματα...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

@ Τζεσεμάιστερ: Καλα ρε, πάνω σε σπάιντερ πηγες και έπαιξες?!?!?!!? Δεν το περίμενα αυτό από εσένα... Ντροπής πράματα...

 

Νυυυυυχτεριδες και αραααααχνες γλυκιαααααα μουυυυυ 8) ;D :P

 

Το αροξολ να δουμε ποτε θα μπει στην κουβεντα ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Τζεσεμάιστερ: Καλα ρε, πάνω σε σπάιντερ πηγες και έπαιξες?!?!?!!? Δεν το περίμενα αυτό από εσένα... Ντροπής πράματα...

 

;D

 

Δεν ήταν σκέτος spider ντε, ήταν ο spider valve! Ήμουν και περίεργος να τον ακούσω, δεν άντεξα τον πειρασμό!  :P :D

 

Ωραίος ήταν πάντως, αξίζει να τον ακούσετε. Ίσως να ήταν και η κιθάρα... ίσως και να ήταν τα δάχτυλά μου... ;D ;D ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου