Προς το περιεχόμενο

Drums Triggers... Αξίζουν τελικά?


klimis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

Έχω παραγγείλει πρόσφατα το TD-3 Drum Module της Roland μαζί με τo

TR-10K για trigger (μόνο κάσσα). Έχω μερικές ερωτήσεις να κανω:

 

-Τί είναι αυτό το πρόβλημα που αναφέρεται μετά από τα 200 bmp στην δίκασι?

-Πόσο καλά πρέπει να μαφλάρω την κάσσα μου? (Έχω Pearl Masterworks 20x20)

-Σε ένα live είναι πρακτικά τα triggers στην κάσσα? Συνήθως ο ηχολήπτης μου

δεν ξέρει να μου φτιάξει click sound και μου κάνει την κάσσα να ακούγεται σαν ντουβάρι.

Θα μπορώ δηλαδή να κάνω line out από το drum module στην κονσόλα και να έχω τον ήχο

μου στην κάσσα?

 

Ευχαριστώ.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα αν κάποιος απαντούσε διότι

έχω μεγάλη ανάγκη απο αυτές τις απαντήσεις.

 

Ευχαριστώ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου,

ΔΕΝ ειμαι drummer αλλα εχω μεγαλη εμπειρια απο live.

Για τα 200bpm δεν εχω ιδεα αν υπαρχει προβλημα αλλα υποθετω αυτο εξαρταται απο το ποσο "καθαρα" τα παιζεις τα 200bpm στην κασα και απο τη ρυθμιση του sensitivity στο trigger.

Οσο για τον ηχο εξαρταται για ΤΙ μουσικη το θελεις. Υποθετω οτι για jazz ας πουμε τα trigger ΔΕΝ ειναι και το καλλιτερο ΑΛΛΑ αν θελεις για ROCK καταστασεις εμενα προσωπικα μου αρεσουν ΠΑΡΑ πολυ, εχουν αυτη την "ομορφη ψευτιλα" της επεξεργασμενης κασας υπερπαραγωγη. Εξαρταται βεβαια κι απο το module.

Oσο για το πως θα συνδεσεις με την κονσολα μπορεις να κανεις παπαδες. Απο το να στειλεις οπως λές line out, μεχρι να εχεις ΔΙΚΗ ΣΟΥ κονσολα διπλα σου και να στελνεις γενικο στον ηχοληπτη εχοντας εσυ το κοντρολ του ηχου σου

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να παίξει κανείς jazz δίκαση έστω και κοντά στα 200 bpm  ???

 

Νομίζω φαίνεται ότι ο άνθρωπος παίζει βαριά πράγματα  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυνατοτητες ενος μηχανηματος στην ευαισθησια δεν εχουν να κανουν με το ειδος που παιζει ο συγκεκριμενος φιλος. Αλλος μπορει να ηθελε να παιξει jazz.

Το σχολιο μου για την jazz ειχε να κανει με τον ηχο που θα επαιρνε απο το module, αν και πιστευω οτι σημερα μαλλον ΚΑΙ jazz θα μπορουσε να παιξει καποιος αν το σεταρε καλα.

Εδω μπορουμε με το easy drummer ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζεις  πολύ γρήγορα 200+ το δέρμα σε μονή κάσα και διπέταλο δεν προλαβαίνει να ηρεμήσει από τις ταλαντώσεις ανάμεσα σε δύο χτύπους(L-R).Αποτέλεσμα είναι να τριγκάρει κατά λάθος η  μπότα και ναμην ακούγεται όπως θα πρεπε. Μαφλάρωντας το δέρμα μειώνεται η τάση του για ταλάντωση μετά από κάθε χτύπημα και μειώνεται το πρόβλημα. Άλλη λύση είναι η μέιωση της ευαισθησίας μέσω του module. Αυτό δεν υφίσταται σε δίκασο όπου έχεις ένα κόπανο και φυσιολογικά το διπλάσιο χρόνο για ηρεμία. Και πάλι όμως πολύ πιθανό και εκεί να χρειαστεί έστω και λίγο μαφλάρισμα του δέρματος. Δοκίμασε μαφλάρισμα με διάφορους τρόπους(μαξιλάρι,πετσέτα,κουβέρτα...) αρκεί να ακουμπά καλά το batter δέρμα. Για το Live βρές ένα σετάρισμα απροβλημάτιστο στο σπίτι και στο πρώτο live δοκίμασε. Απλά έχε και και ένα μικρόφωνο σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Συνήθως μιξάρουν το ήχο του μικροφώνου 30% και το trigger 70% και βγάζουν τον τελικό ήχο της μπότας σχεδόν ποτέ μεγάλα συγκροτήματα δεν χρησιμοποιούν αποκλειστικά trigger.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Καλά τι πάθατε όλοι και νομίζετε ότι παίζω jazz??

Metal παίζω..  :)

Δεν παράγγειλα και κανένα ακριβό module. το roland td-3, για trigger το roland RT-10K

και για Monitor το roland PM-01.

Δεν ξέρω αν είναι καλά αλλά δεν είχα και περισσότερα χρήματα για να κοιτάξω στα

δοκιμασμένα. Δεν ξέρω αν έχει αυτές τις ρυθμίσεις που αναφέρετε. Μάλλον θα μπει

πολλή μπουγάδα!

 

Σε ένα live αν χρησιμοποιήσω και μικρόφωνο για να αναμείξω τον ήχο με το trigger

θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα live αν χρησιμοποιήσω και μικρόφωνο για να αναμείξω τον ήχο με το trigger

θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα?

 

Συνήθως μιξάρουν το ήχο του μικροφώνου 30% και το trigger 70% και βγάζουν τον τελικό ήχο της μπότας σχεδόν ποτέ μεγάλα συγκροτήματα δεν χρησιμοποιούν αποκλειστικά trigger.  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας και πάλι,

 

μετά από μεγάλη καθυστέρηση ήρθαν επιτέλους τα triggers....

 

2 προβλήματα:

 

1)το monitor Roland PM-01 αδυνατεί να ξεπεράσει την ένταση του υπόλοιπου drum set όσο δυνατά και αν

το έχω.

2)Παρόλο το πολύ μαφάρισμα που έχω κάνει, στις υψηλές ταχύτητες χάνει λίγο, δηλαδή διαβάζει

λάθος, απο την άλλη έχω πειράξει την ευαισθησία ώστε να είναι τέρμα γιατί αλλιώς στα σιγανά

χτυπήματα δεν καταλαβαίνει τίποτα.

 

Τι να κάνω?

Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αν σας χαλαω τοσο πολυ την συζητηση,αλλα θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το trigger? ???

Ειμαι ασχετος απο drums και λεω οτι παιζω μπασο

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου