Προς το περιεχόμενο

Drums Triggers... Αξίζουν τελικά?


klimis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.  :)

 

Η ιδέα του να φτιάξω DIY triggers είναι πολύ καλή διότι με τόση μπουγάδα που έριξα

μέσα στην κάσσα πνίγηκε κυριολεκτικά ο ήχος, κρίμα τα χρήματα δηλαδή (pearl masterworks)

και έιχα στεναχωρηθεί γι' αυτό. Έχω βρεί ένα θέμα στο noiz που γράφει αναλυτικά πώς να φτιάξεις

DIY triggers και θα το κάνω. Όσο για το monitor, τί να κάνω θα κλάψω τα λεφτά μου...

Και γενικά επειδή τα pearl μου είναι πάρα πολύ δυνατά σε ένταση αν αγοράσω κάποιο monitor

που να ξεπερνάει τον ήχο της νομίζω πως θα είναι υπερβολή μιάς και θα γκρεμίσει το κτήριο

απο την ένταση!  ;D

Οπότε απλά θα φτιάξω τα triggers να υπάρχουν και στο Live θα τα χρησιμοποιώ!

 

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με triggers για να σε βοηθήσω σε θέματα ευαισθησίας, δυναμικών κ.λπ., αλλά πριν μπεις σε νέες (οικονομικές και τεχνικές) περιπέτειες, σκέψου αυτό που είπες ότι για να καλύπτει η ένταση των μόνιτορς αυτή του σετ, θα πρέπει να γκρεμίσει το κτήριο.

 

Έχεις ένα εκπληκτικό, πανάκριβο σετ και το έχεις κάνει γεμιστό για να ακούγονται τα triggers. Δεν καταλαβαίνω ακριβώς γιατί, ειδικά για μέσα στο σπίτι (ή το στούντιο).

Να τριγκάρεις την κάσα μόνο για τα live το καταλαβαίνω, κι εκεί ενδεχομένως δεν θα χρειαστεί να τη γεμίσεις μπουγάδα, αφού έχεις όση ένταση χρειάζεσαι απ' τα P.A. Για ένα μικρό έως μέτριο χώρο εξάσκησης/προβών όμως, το θεωρώ υπερβολή που περιπλέκει πράγματα.

 

Και αν θέλεις οπωσδήποτε να έχεις κάποιους ήχους ηλεκτρονικού σετ στο στούντιο, μήπως είναι καλύτερα να πάρεις ένα-δυο καλά pads;

 

Edit: Σόρυ, μόλις είδα ότι αποφάσισες να χρησιμοποιείς τα triggers μόνο στα live. Πάλι, βεβαιώσου πρώτα ότι αυτά που πήρες δεν κάνουν δουλειά και ότι αυτά που θα φτιάξεις θα κάνουν.      

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Την ''μπουγαδα'' δν την εβαζε για να χαμηλωσει την κασα αλλα για να μην διπλοτριγκαρει το τριγκερ

τωρα οσο για το γιατι να τριγκαρει σπιτι , ειναι απαραιτητο αν θες να παιζεις γρηγορα καθως πανω απο τα 210-220 bpm δν ακους τπτ...επισης το να βαλεις τριγκερ ανεξαρτητος ταχυτητων κ στυλ μουσικης που παιζεις κανει παρα πολυ καλο καθως βελτιωνει παρα πολυ την τεχνικη σου , καθαριζει τα χτυπηματα κ σε κανει πιο ακριβη...

παρα πολλα ατομα που παιζουν δικαση κτλ χωρις τριγκερ κ νομιζουν οτι παιζουν καλα , αν τους βαλεις σε σετ με τριγκερ ακουγονται σαν ποπ-κορν...οποτε για μενα ειναι ενα must για ολους τους παιχτες...

 

George ^^

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα στυλ που δεν απαιτούν υπερφυσικές ταχύτητες, θα διαφωνήσω κάθετα. Τα τύμπανα είναι ακουστικό όργανο και πρέπει να αναπτύξεις την τεχνική που χρειάζεται για να βγάλεις τον φυσικό τους ήχο.

 

Επειδή η προσωπική μου "δίκαση" εμπειρία είναι ελάχιστη, δεν έχω εμπεριστατωμένη γνώμη. Ο Κόλλιας όμως, που νομίζω ότι δικαιούται να έχει άποψη ;), λέει ότι ναι μεν χρησιμοποιείς τρίγκερς για να ακούγεσαι μέσα στο γκρουπ, αλλά αν βολευτείς στην ευκολία τους να βγάλουν ήχο και δεν παίζεις κανονικά, μάλλον κακό θα κάνεις στην τεχνική σου. Και από ότι φαίνεται στο βίντεο, αυτός μια χαρά καθαρά ακούγεται χωρίς τρίγκερς...

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειπα για ταχυτητες πανω απο 210-220...

ο κολλιας σε αυτο το βιντεο 1ον δν παιζει πανω απο 210 κ 2ον δν εχει ταμπουρο τομ πιατινια κτλ...οταν παιζεις σε ολο το σετ με χαι-χατ κ ταμπουρο δν ακους...οταν παιζεις μονο μποτα εννοειται πως ακους πολυ καλυτερα αλλα δν νομιζω να παιζει κανενας μονο μποτα...

ταχυτητες πανω απο 210-220 θεωρουνται υπερφυσικες...θελει πολυ δουλια για να φτασεις σε τετοιο επιπεδο...ποσο ακομη για 240-250...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω πάσο, γιατί όπως είπα η εμπειρία μου με δίκαση είναι ελάχιστη και σίγουρα δεν περιλαμβάνει τίποτα που να πλησιάζει έστω τα 200 bpm. Η βασική μου διαφωνία, στην οποία θα επιμείνω, ήταν στη χρήση των τρίγκερς γενικότερα (σε οποιοδήποτε στυλ και ταχύτητα) ως μέσο βελτίωσης της τεχνικής.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω με τα triggers τι παίζει ακριβώς αλλά αν παίζεις πολύ γρήγορο διπέταλο τότε η μπουγάδα και ενα δερμα σαν το powersonic της remo θα ήταν ότι πρέπει. Δε φαντάζομαι να υπάρχει τρόπος να αποφύγεις το μουφλάρισμα ακόμα και με triggers. Το ακούς άλλωστε και στους διάφορους μεταλάδες οτι η κάσα είναι τερμα μουφλαρισμένη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μεταλ μουσικη, τα triggers ειναι μονοδρομος. Αν ο ντραμερ νοιαζεται για τον ηχο του (ποσο μαλλον στην ελληνικη πραγματικοτητα) θα τριγγαρει ειτε παιζει στα 210 ειτε στα 150.  Αναλογα παντα και με το στυλ της μουσικης. Οι λογοι για να τριγγαρεις σε γρηγορα παιξιματα ειναι επιπροσθετοι. Πχ και Κολλιας να σαι παλι τριγγαρεις (οπως κανει και αυτος αλλωστε) γιατι η κασα εξορισμου ειναι ενα οργανο που εχει φτιαχτει για αλλο λογο και οχι για αυτον που χρησιμοποιειται στο black h death metal. Το δερμα δεν προλαβαινει καν να ταλαντωθει σε τετοιες ταχυτητες. Αν παλι το παιξιμο ειναι πιο αργο τοτε το τριγγεριν εξασφαλιζει στακατο διαυγη ηχο που δεν θα χαθει στη διαρκεια του live (αν παντα η αισθητικη της μπαντας το σηκωνει).

 

Τριγγερς εχουν χρησιμοποιησει σε Live επι ελληνικου εδαφους απο τους Accept και τους Saxon ως τους Dimmu Borgir και τους Slipknot. Και μαλλον ειναι απ τα live που τα τυμπανα εχουν βγει μπομπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου