Προς το περιεχόμενο

Που μπορεις να μαθεις κατασκευη κιθαρας;


munchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα προτιμουσα μια ασχημη κιθαρα με γλυκο ηχο, παρα το αντιθετο. Φτιαξτε ηχο, οχι κιθαρες!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα μια ασχημη κιθαρα με γλυκο ηχο, παρα το αντιθετο. Φτιαξτε ηχο, οχι κιθαρες!

Μην μπερδεύεις τις ακουστικές με τις ηλεκτρικές. Στις ακουστικές πρέπει να φτιάξεις κιθάρες για να καταλάβεις τι σημαίνει ήχος. Εάν καταφέρεις να φτιάξεις ακουστικές...τις ηλεκτρικές τις έχεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια χιλια θενξ...εχω μια aria pro κιθαρα ετοιμη να της αλλαξω τα φωτα..μιλαμε για το υψιστο χρεπι......θ αρχισω να τη σουλουπωνω καπως με οσα βασικα εχω διαβασει κ θα τα εφαρμοσω για πρωτη φορα μεσα στο καλοκαιρι... αλλα θελω να μπω σε βαθεια νερα με καθοδηγηση...να μαθω να σεταρω κιθαρες με ανεση και σιγουρια και μετα να προχωρησω σε πιο "χαρντκορ" καταστασεις...φρετ ντρες κ δε συμαζευεται...πραγματικα σκεφτομαι εδω κ 1 χρονο ποτε θα ξεμπερδεψω με την γαμ*σχολη μου ( ναι ειμαι βρωμυλος φοιτητης ) ν αρχισω να ασχολουμαι πραγματικα μ αυτο που μ ενδιαφερει....εγω θα το τσεκαρω το  blog αμεσως και θενξ κ παλι...απλα αν καποιος απο σας κατεχει την τεχνη εστω κ πολυ βασικα πραγματα κ θελει να τα μεταδωσει με χρηματα προφανως ας μου στειλει ενα π.μ...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

ρε παιδια χιλια θενξ...εχω μια aria pro κιθαρα ετοιμη να της αλλαξω τα φωτα..μιλαμε για το υψιστο χρεπι......θ αρχισω να τη σουλουπωνω καπως με οσα βασικα εχω διαβασει κ θα τα εφαρμοσω για πρωτη φορα μεσα στο καλοκαιρι...

 

Φίλε μου και εγω το καλοκαιρι αρχισα να σκαλίζω μια Aria Pro II strat copy,

την πρωτη μου κιθαρα, την οποια εδω και 5-6 χρονια την εχω κανει βίδες και την εχω καρφωσει στον τοιχο για μοστρα. αυτη την στιγμη ειναι στο σκαψιμο για floydrose, ακολουθει το βαψιμο απο μενα, μετα ερχεται το περιμενε 3-4 μηνες να σκληρυνει η μπογια και μετα η συναρμολογηση και ρυθμιση. να ξερεις οτι αν ειναι να το κανεις θα ριξεις τρελο διαβασμα, αλλα θα μαθεις για το τι συμβαινει.. η βιβλιογραφια δεν ειναι χαωδης, τα καλα βιβλια ειναι λιγα και με πολλες πληροφοριες.

 

Εγω προσωπικα με αυτο εδω εχω καλυφθει πληρως. εξηγει τα παντα, απο τα διαφορετικα ειδη ξυλων μεχρι το πως να φτιαχνεις τους δικους σου μαγνητες. Πληρως ολοκληρωμενο βιβλιο.

http://www.amazon.com/Building-Electric-Guitars-Hollow-Body-Semi-Acoustic/dp/3901314075/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1253023164&sr=1-1

 

ενημερωσε μας λιγο για το τι εχεις κανει μεχρι τωρα πανω στην αρια.επεισης νομιζω οτι ολο το μανικι στις αρια θελει αλλαγη αμεσως γιατι ειναι σαν σιγμα τελικο. δεν ισιωνει με ΤΙΠΟΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα ερχεται το περιμενε 3-4 μηνες να σκληρυνει η μπογια

Καλά, με τι χρώματα θα τη βάψεις? Αυγόσκονες αγιογραφίας?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα ερχεται το περιμενε 3-4 μηνες να σκληρυνει η μπογια και μετα η συναρμολογηση και ρυθμιση.

 

Μετα απο 3-4 μηνες θα εχεις ξεχασει που την εχεις βαλει βρε :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θες ηπαρχει σχολη στο λιξουρι

εγω φετοσ μαλλον θα δηλωσω εκει για σχολη...

εχει τα παντα για κιθαρεσ,πιανα καθωσ και ηλεκτρολογικα

(amps,κονσολεσ κτλ)

ο πατερασ μου αυτην εβγαλε

αλλα δεν ασχολειται με οργανα παρα μονο με ηλεκτρικα

εκει εχει τα παντα ακομα και σχεδιαση. αλλα ειναι για σπουδες

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θες ηπαρχει σχολη στο λιξουρι

εγω φετοσ μαλλον θα δηλωσω εκει για σχολη...

εχει τα παντα για κιθαρεσ,πιανα καθωσ και ηλεκτρολογικα

(amps,κονσολεσ κτλ)

ο πατερασ μου αυτην εβγαλε

αλλα δεν ασχολειται με οργανα παρα μονο με ηλεκτρικα

εκει εχει τα παντα ακομα και σχεδιαση. αλλα ειναι για σπουδες

μπορεις να μου πεις πως ακριβως λεγεται η σχολη?θα ημουν πραγματικα ευγνωμον :D

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.formentera-guitars.com/

 

φοβερο αλλα το κοστος πρεπει να ξεπαιρναει τα 2500 (1900 ειναι για αυτους που πανε πρωτη φορα + οτι αλλο αεροπλανα φαγητα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου