Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση demo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου, ο εξοπλισμός δεν πρόκειται να βγάλει demo από μόνος του. Καταλαβαίνω την κατάσταση στην οποία βρίσκεστε και ότι προφανώς θέλετε να γράψετε τη μουσική σας αλλά για να γίνει αυτό, χρειάζεστε και κάποιες βασικές γνώσεις πέραν του εξοπλισμού.

 

Ο βασικός εξοπλισμός είναι:

1) Ένα ζευγάρι ηχείων, κατά προτίμηση monitors.

2) Ένα μέσο εγγραφής (υπολογιστή ή hard disk recorder).

 

Τα υπόλοιπα καθορίζονται από τη λύση του μέσου εγγραφής που θα επιλέξεις, αν επιλέξεις ένα hard disk recorder δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο (τίποτα που να είναι απολύτως απαραίτητο βασικά), αν επιλέξεις υπολογιστή θα χρειαστείς μια καλή κάρτα ήχου και ίσως μια κονσόλα.

Πιθανότατα να χρειαστείς και ένα ζευγάρι ακουστικά για αυτόν που θα παίζει.

 

Αλλά σου ξαναλέω, είναι απαραίτητο να διαβάσεις και να αποκτήσεις κάποιες βασικές γνώσεις σχετικά με το τί κάνει ένας ηχολήπτης. Δεν χρειάζονται υπερβολές, απλά να ξέρεις τα 5-6 στοιχειώδη βήματα για να φτιάξεις τη μουσική σου. Πίστεψέ με, δεν θα βγει το demo διαφορετικά. ;)

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις κάποιο link

για να μάθω αυτά τα 5-6 στοιχειώδη πράγματα? Θα προτιμούσα αν ήταν ελληνικό.

thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ωραία τώρα θα διατυπώσω καλύτερα αυτό που θέλω.

 

Είμαι σε ένα metal συγρότημα και θέλουμε με τα παιδιά να ηχογραφήσουμε κάποιο demo

με δικά μας κομμάτια. Το ταμείο δεν αφήνει να υπερβούμε τα 1000 ευρώ. Αυτό που θέλουμε

είναι να μην μπλέξουμε με χίλιες-δυό κονσόλες, γιατί είμαστε τελείως άσχετοι απο ηχοληψία.

 

Θα ήθελα να μου πείτε τα ελάχιστα μηχανήματα που χρειάζεται κάποιος για να μπορεί να ηχογραφήσει

2 κιθάρες, μπάσο, drums, keyboards και φωνή.

 

Εδώ που μένουμε δεν υπάρχει κάποιο studio για να πάμε να ηχογραφήσουμε, γι'αυτό και πρέπει

να το φτιάξουμε εμείς.

 

Σας παρακαλώ μην χρησιμοποιήτε όρους ηχοληψίας διότι δεν γνωρίζω απο ηχοληψία,

όσο ποιό απλά μπορείτε. Οδηγίες & Προτάσεις,

 

Ευχαριστώ. :)

 

Αφου ειστε ασχετοι απο ηχοληψια πληρωστε εναν ηχοληπτη να σας κανει την δουλεια... και θα βγει καλυτερο το αποτελεσμα και δεν θα πανε χαμενα τα λεφτα σε μηχανιματα που ισως δεν τα ξαναχρησημοποιησετε ποτε (μιας που οι δυσκολιες που θα συναντισετε μαλλον θα ειναι απογοητευτικες..)

 

αντε μπας και ξεφυγουμε απο την κλασικη ελληνικη νοοτροποια τα κανω ολα μονος μου...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου κατακριτέο το να έχει κάποιος όρεξη να κάνει κάτι μόνος του, όσο τραβάνε οι δυνατότητές του και να αποκομίσει και εμπειρίες/γνώση. Απ'την άλλη αν κάποιος έχει την ψευδαίσθηση ότι μπορεί να φτάσει σε επαγγελματικό επίπεδο απ'τις πρώτες επαφές σαν ερασιτέχνης...ε μάλλον το πρόβλημα είναι προσωπικής αντίληψης και όχι "εθνικής" νοοτροπίας.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του περισευουν τα λεφτα τοτε γιατι οχι, ας ξοδεψει ενα 1000αρικο και ας μαθει... καλυτερο βεβαια θα ηταν αυτο το 1000αρικο να το ξοδεψει σε καμια σχολη και οχι σε μηχανηματα... εκει θα μαθαινε κατι παραπανω παρολα αυτα...

 

οσο για το θεμα αντιληψης και εθνικης νοοτροποιας ειναι το ιδιο και το αυτο... πανε μαζι δυστυχως... αν αντιληψη διαφοροποιουνταν σε εθνικο επιπεδο τοτε και η νοοτροποια θα ηταν διαφορετικη...

 

σκεψου... στην ελλαδα εχουμε τους ηχοληπτες και τους δηθεν παραγωγους (με εξερεση ελαχιστους)

 

ενω στο εξωτερικο εχουν:

 

εναν

recording engineer αλλον mixing engineer αλλον editing engineer αλλον mastering engineer και για να μην μιλισω για ενορχηστροτες, συνθετες, παραγωγους κλπ

 

και για να μην βγαινουμε offtopic ρε gatekeeper

 

λες και εδω μεσα δεν εχεις βρει κανενα που να ειναι συνθετης-μουσικος-ηχοληπτης-masterας-παραγωγος...

 

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να ψάξω ρε member, είμαι ο ίδιος (ερασιτέχνης) "συνθετης-μουσικος-ηχοληπτης-masterας-παραγωγος..."

 

ή μήπως mpoyrdes?

 

ή μήπως το DYI είναι αποκλειστικά "ελληνικόν" γνώρισμα;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου συγχιζεσαι... απευθυνομαι στο "φορουμ" με αφορμη εσενα και οχι σε σενα...

 

DYI?

 

Εννοεις το DIY (ακρονημιο του Do It Yourself) η κανω λαθος?

 

Ναι πιστευω οτι ειναι αποροια ερασιτεχνισμου... δεν το κατακρινω.. ο ερασιτεχνισμος δεν εχει εθνικοτητα... αρα οχι, δεν ειναι ελληνικο απαρετιτα...

 

φαντασου να πας για σκολικοειδιτη (spelling?) και να σε εγχειρισει καποιος της ψυχιατρικης η καποιος οδοντιατρος... μονο και μονο επειδη και οι δυο τους εχουν κανει ιατρικη... εγω θα κωλονα... θα προτιμουσα καποιον που να εχει ειδικοτιτα στην προκειμενη περιπτωση..

 

ενταξει στην μουσικη δεν θα πεθανει η θα παθει κακο κανεις αλλα ελπιζω να καταλαβαινεις την παρομοιωση

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου