Προς το περιεχόμενο

Jean Michel Jarre, Live In Sochi (Full Concert)


foxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ωραίο... ωραίο... αλλά μια απορία βρε παιδί μου: Αυτό το κοινό που το είχανε; Κάποια στιγμή εκεί στα 52 λεπτά άκουσα κάτι απόμακρα χειροκροτήματα και ένα σφύριγμα  :D

 

 

ΥΓ: Καλός ο Jarre και μου αρέσει διαχρονικά, αλλά... πως να το πω τώρα... Εμ, ο Βαγγέλης θα τα έπαιζε μόνος του αυτά, χωρίς άλλους τρεις νοματαίους  ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Πλάκα κάνω.  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αλλά... πως να το πω τώρα... Εμ, ο Βαγγέλης θα τα έπαιζε μόνος του αυτά, χωρίς άλλους τρεις νοματαίους  ;D ;D ;D

Άλλο πουλάει ο ένας κι άλλο ο άλλος. Επίσης μην ξεχνάς πως ο Βαγγέλης εκτός από το διαφορετικό """ρεπερτόριο""" έχει και διαφορετικό "ρεπερτόριο" εξοπλισμού, νομίζω...

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πουλάει ο ένας κι άλλο ο άλλος. Επίσης μην ξεχνάς πως ο Βαγγέλης εκτός από το διαφορετικό """ρεπερτόριο""" έχει και διαφορετικό "ρεπερτόριο" εξοπλισμού, νομίζω...

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος :)

 

Σωστο  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκαστος στο είδος του που λένε. Θεωρώ ότι σε άλλο μουσικό είδος ανήκει ο ένας, σε άλλο ο άλλος. Προσωπικά προτιμώ το Βάγγο λίγο παραπάνω, για διάφορους λόγους, αλλά από τα πρώτα μου μουσικά ακούσματα στην ηλεκτρονική ήταν ο Μιχαλάκης. Άλλη φάση εντελώς. ;)

 

Και φυσικά όπως ανέφερε ο Μανώλης, άλλο τρόπο εκτέλεσης και ενορχήστρωσης χρησιμοποιεί ο ένας, άλλο ο άλλος. Ο Vangelis είναι κατά κάποιο τρόπο (σχεδόν) εντελώς αντόνομος. Ο JMJ για να παίξει μόνος του πρέπει να έχει sequencers ή backing tracks. Αν και κανένας δε μπορεί να με πείσει ότι τα concerts (του JMJ) των τελευταίων ετών δεν έχουν κάτι από τα δύο, ότι δηλαδή δεν υπάρχει και 4ος ή 5ος παίκτης στο παιχνίδι (είτε πραγματικός είτε εικονικός). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 'γω προτιμώ Vangelis. Είναι νομίζω ένα είδος από μόνος του.

Ακριβώς αυτό. 8)

 

Ο καθενας σιγουρα εχει τον δικο του τροπο δουλειας με τους δικους του ηχους  ;)

Όπως και να το κάνουμε, η επικούρα που χαρακτηρίζει το Βαγγέλη, και ο τρόπος που ενορχηστρώνει και εκτελεί, είναι one-of-a-kind. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, ούτε στη δουλειά που κάνει στο στούντιο, ούτε στα concerts που δίνει. Και μόνο που δε χρησιμοποιεί υπολογιστές σε κανένα μέρος της συνθετικής και παραγωγικής διαδικασίας (ούτε καν στην ηχογράφηση), αυτό και μόνο μιλάει από μόνο του. Εγώ δηλαδή δεν έχω δει ποτέ μου συνθέτη να κάνει scoring έχοντας μπροστά του την οθόνη που παίζει η ταινία την οποία έχει αναλάβει να "ντύσει", και σε κάποια λεπτά έχει συλλάβει το θέμα, το τι θα παίξει, τι ήχους θα χρησιμοποιήσει, να είναι τόσο έτοιμος και στο τσακ-μπαμ να έχει τα πάντα έτοιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό. 8)

Όπως και να το κάνουμε, η επικούρα που χαρακτηρίζει το Βαγγέλη, και ο τρόπος που ενορχηστρώνει και εκτελεί, είναι one-of-a-kind. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, ούτε στη δουλειά που κάνει στο στούντιο, ούτε στα concerts που δίνει. Και μόνο που δε χρησιμοποιεί υπολογιστές σε κανένα μέρος της συνθετικής και παραγωγικής διαδικασίας (ούτε καν στην ηχογράφηση), αυτό και μόνο μιλάει από μόνο του. Εγώ δηλαδή δεν έχω δει ποτέ μου συνθέτη να κάνει scoring έχοντας μπροστά του την οθόνη που παίζει η ταινία την οποία έχει αναλάβει να "ντύσει", και σε κάποια λεπτά έχει συλλάβει το θέμα, το τι θα παίξει, τι ήχους θα χρησιμοποιήσει, να είναι τόσο έτοιμος και στο τσακ-μπαμ να έχει τα πάντα έτοιμα.

 

Δεν με βρισκεις αντιθετο σε οσα λες συμφωνω απολυτα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου