Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο Pedalboard...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτησή μου είναι πως στήνεται ένα pedalboard. Έχω το pedaltrain 2, 7 πετάλια (volume, wah-wah, compressor, overdrive, distortion, clean booster και κουρδιστήρι)

 

Δοκιμές, πολλές δοκιμές. Συνεχώς βλέπω εξαιρέσεις σε κάθε "κανόνα" τοποθέτησης πεταλιών. Προσωπικά θα τα είχα ως εξής: wah -> compressor -> dist -> OD -> clean boost -> vol. pedal -> κουρδιστήρι. Το παν είναι όμως μέσω πειραματισμού να γνωρίζεις το γιατί θα μπορούσαν να πάνε έτσι.

 

Πχ. εγώ τι θα πετύχαινα με την ανωτέρω τοποθέτηση; To wah θα "άκουγε" το καθαρό σήμα αμέσως μετά από τους μαγνήτες χωρίς παρεμβολές από άλλα προηγούμενα πετάλια, το comp θα μάζευε λίγο τις δυναμικές και θα έδινε sustain, το ΟD αν το άνοιγες μαζί με το dist σε πολύ ήπια settings θα έκανε λιγότερο άγριο και πιο γλυκό το dist, το clean boost θα σήκωνε το vol. level όλου του τελικού αποτελέσματος κλπ.

 

Να προσέξεις όμως πολύ το θόρυβο που θα δημιουργείται όταν έχεις ανοιχτά πάνω από ένα από τα comp, dist, ΟD και clean boost. Αν πχ. ήθελες comp και OD μαζί, μπορεί να δεις ότι υπάρχει μικρότερο noise floor αν μπει το comp μετά από το OD (κι όχι πριν όπως λέω παραπάνω), ενώ θα εξακολουθήσει να σου επιτρέπει και έξτρα sustain στον ψιλοβρώμικο ήχο.

 

Κατά τα άλλα, όταν κατασταλάξεις κάπως, τακτοποίησέ τα όσο πιο κολλητά γίνεται (αρκεί να είναι εύκολα προσβάσιμα με το πόδι - πολύ σημαντικό και κάτι που πολλοί παραβλέπουν, ειδικά όταν βάζουν 367 πετάλια και χρειάζονται μόνο τα 5), υπολόγισε τις διαδρομές των George Ls, κόψε και φτιάξε τα (τοποθετώντας τα όμορφα έτσι ώστε να μην φαίνονται), βάλε και το κολλητικό 3Μ και έτοιμος... Υπόψιν βέβαια ότι θα γίνουν κι άλλες αλλαγές στην πορεία, οπότε να είσαι προετοιμασμένος και ευέλικτος.

 

Α, και ΜΗΝ αφήσεις ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο να την φτιάξει για λογαριασμό σου. Είναι ΓΕΛΟΙΩΔΩΣ εύκολη στην συναρμολόγηση και ΜΟΝΟ έτσι θα έχεις ιδία άποψη του τι και γιατί συμβαίνει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα το παρακτω...

και βεβαια οπως σε βολευει θα ηταν καλυτερα:

 

untitl10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην "συναντωνται" τα καλωδια ωστε να κανουν πεδια (αν δεν κανω λαθος). Αυτοι που ξερουν απο ηλεκτρονικα θα ξερουν καλυτερα. Εγω παντως στο "κτηνακι" ρακ που ειχα ειχα ολα τα καλωδια για πριζες να πηγαινουν απο την μια μερια και ολες τις συνδεσεις μεταξυ των μηχανηματων απο την αλλη. Στα πεταλια προφανως κατι αναλογο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ενα καλο με το pedaltrain ειναι οτι ειναι πολυ ευκολο να αλλαξεις για οποιοδηποτε λογο τη σειρα των πεταλιων (ειδικα με μονο 7 πεταλια στο pt2 - πολυς χωρος.) οποτε πειραματισου..

 

εξαρταται και απο τα πεταλια, αλλα εγω θα αρχιζα με

 

tuner

wah-wah (μερικοι το προτιμουν μετα τα drive)

compressor (δοκιμασε και μετα καποιο drive)

clean booster distortion overdrive (καθαρα θεμα γουστου & stacking)

volume (μετα τα drive ωστε να ελεγχεις την ενταση τους χωρις να αλλαζει η χροια)

 

μετα το volume καποιο μελλοντικο modulation-delay κ.τ.λ.

 

γενικα πριν στησεις το pedaltrain φαε λιγο χρονο με πειραματα, ωστε να μην καταληξεις σε μια σειρα πεταλιων προωρα, μονο και μονο για να ανακαλυψεις μετα απο μηνες(χρονια ?) οτι προτιμουσες αλλη ... ;D

 

οσον αφορα τα καλωδια, οπως και να συνδεσεις τα πεταλια θα χρειαστεις μαλλον μερικα πολυ μικρα, μερικα μετρια, και ενα η δυο λιγο μεγαλυτερα. πανω κατω σε ολες τις συνδεσμολογιες το ιδιο. τα καπακια για τις γωνιες george l μου αρεσουν γιατι δε γρατσουνας τα πεταλια, και δεν ξεβιδωνονται τα βυσματα (θεωρητικα μπορει να συμβει καμμια φορα). εχω βρει στο guitarstore στα εξερχεια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μάθει γενικά ότι όλη αυτή την δουλειά αν τη αναλάβει κάποιος σε ένα μαγαζί θα την πληρώσεις αρκετά.

 

Πλάκα με κάνεις φιλλλαράκι.............! υπάρχει δηλαδή μαγαζί που αναλαμβάνει να σου στήσει τα πετάλια στο pedal train....? μα, εκτός που είναι άσκοπο (μιας και είναι εύκολο να το κανεις μόνος σου) είναι και μια "δημιουργική" δουλειά που (λογικά) πρέπει να θέλεις να την κάνεις μόνος σου!

Και... συγγνώμη δηλαδή, αλλά τι σου λένε οι διάφοροι που εκτιμάς σχετικά με τις "δυσκολίες τοποθέτησης" των πεταλιών? Ρωταω γιατί έχω βαρεθεί να ακούω (και φυσικά να διαβάζω) διαφορα απίθανα (αν το backplate μπορεί να χαλάει τον ήχο, αν η τετάρτη απόγευμα δεν είναι καλή μέρα για τους 1500 κύκλους, αν τα καλώδια πρέπει να κοιτάνε ανατολή, αν οι πένες αγοράστηκαν απο γαλανομάτη σαβατογεννημένο) και επι της ουσίας τρία πουλάκια κάθονταν..... και όπου ουσία, βλέπε παίξιμο - ήχος - εμπειρία..... και ιδίως το να δίνεις σημασία στα βασικά (όχι άλλες φιλοσοφίες για ήχο ή ξύλα ή μαγνήτες απο τύπους που πχ αλλάζουν χορδές κάθε χριστούγεννα και περνάνε όλη την ημέρα στο ίντερνετ για να αποκτήσουν γνώμη για τον ήχο!!!)

Ένα απλό pedalboard στήνεις....!!! φτιάξε καφέ, και ξεκίνα να παιζεις με αυτό! έχει πλάκα και δεν είναι το πείραμα του Cern.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα με κάνεις φιλλλαράκι.............! υπάρχει δηλαδή μαγαζί που αναλαμβάνει να σου στήσει τα πετάλια στο pedal train....? μα, εκτός που είναι άσκοπο (μιας και είναι εύκολο να το κανεις μόνος σου) είναι και μια "δημιουργική" δουλειά που (λογικά) πρέπει να θέλεις να την κάνεις μόνος σου!

Και... συγγνώμη δηλαδή, αλλά τι σου λένε οι διάφοροι που εκτιμάς σχετικά με τις "δυσκολίες τοποθέτησης" των πεταλιών? Ρωταω γιατί έχω βαρεθεί να ακούω (και φυσικά να διαβάζω) διαφορα απίθανα (αν το backplate μπορεί να χαλάει τον ήχο, αν η τετάρτη απόγευμα δεν είναι καλή μέρα για τους 1500 κύκλους, αν τα καλώδια πρέπει να κοιτάνε ανατολή, αν οι πένες αγοράστηκαν απο γαλανομάτη σαβατογεννημένο) και επι της ουσίας τρία πουλάκια κάθονταν..... και όπου ουσία, βλέπε παίξιμο - ήχος - εμπειρία..... και ιδίως το να δίνεις σημασία στα βασικά (όχι άλλες φιλοσοφίες για ήχο ή ξύλα ή μαγνήτες απο τύπους που πχ αλλάζουν χορδές κάθε χριστούγεννα και περνάνε όλη την ημέρα στο ίντερνετ για να αποκτήσουν γνώμη για τον ήχο!!!)

Ένα απλό pedalboard στήνεις....!!! φτιάξε καφέ, και ξεκίνα να παιζεις με αυτό! έχει πλάκα και δεν είναι το πείραμα του Cern.

 

Τα ρέστα μου αρχηγέ!  ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απλό pedalboard στήνεις....!!! φτιάξε καφέ, και ξεκίνα να παιζεις με αυτό! έχει πλάκα και δεν είναι το πείραμα του Cern.

 

να προσθεσω οτι την στιγμη που κολας τοποθετης κ κοβεις καλωδια βαλε ενα ωραιο Cdaki να ακους!  ;)

 

frunobulax@ τα πες ολα  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά που έχετε ακριβώς την ίδια άποψη με την συνείδησή μου. ;D ;D Κ εγώ έτσι θέλω να πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται η δουλειά. Κ επί της ευκαιρίας, δύο ερωτησούλες ακόμα:

Κάνω καλά που θα βάλω george l's ή είναι καλύτερο το ακριβό evidence που πουλάει ο Κουρμπής??

Τις καλωδιώσεις να τις περάσω κάτω από το pedalboard ή από πάνω μαζί με τα πετάλια?? Τι είναι ποιό εύχρηστο?? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω καλά που θα βάλω george l's ή είναι καλύτερο το ακριβό evidence που πουλάει ο Κουρμπής??

Τις καλωδιώσεις να τις περάσω κάτω από το pedalboard ή από πάνω μαζί με τα πετάλια?? Τι είναι ποιό εύχρηστο?? ;D ;D

 

Μια χαρά είναι τα George L, πάρε και τα καπάκια που λέει ο Alter για να φαίνονται όμορφα και να μην γρατζουνάνε!

 

Αφού αποφασίσεις για την τοποθέτηση των πεταλιών, κάνε το εξής:

 

Βάλε την πεταλιέρα ανάμεσα σε δύο καρέκλες, ώστε να έχεις πρόσβαση από κάτω. Τοποθέτησε τα πετάλια. Μετά άρχισε να κόβεις GL καλώδιο στο "σωστό" μήκος (άσε λίγο περιθώριο στο μήκος) και πέρασέ τα από κάτω. Αν το κάνεις σωστά, στο τέλος δεν θα φαίνεται τίποτα, και τα καλώδια θα είναι και πιο σταθερά και προστατευμένα.

 

Το ίδιο ισχύει και για τυχόν τροφοδοτικό που θα χρησιμοποιήσεις. Απλώς πρόσεξε, αν είναι με transformer, να το έχεις καλού κακού μακριά από το wah.

 

Καλή επιτυχία!  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου