Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής με καλό bluesy ήχο


COSMIC22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μόνη περίπτωση να σπάσει-σκάσει λάμπα είναι να είναι καυτή και να την ακουμπήσεις με κάτι κρύο (μέταλλο κλπ)

Καλός ο VOX (τον 30άρη έχω ακούσει).

Εγώ είμαι "σκουπιδιάρης" βρίσκω κανέναν παλιοFender τον επισκευάζω, τον φέρνω στα μέτρα μου και κάνω δουλειά.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

offtopic_mode=ON;

{

Όταν έχουμε "καυτό" biasing ...τί άμεση επίδραση έχει στον ήχο?

Tον κάνει περισσότερο ζεστό , τρυφερό , παθιάρικο?  ::)

Του δίνει περισσότερη βρωμιά σε ίδια ένταση από ότι σε πιο ψυχρές ρυθμίσεις?

}

offtopic_mode=ΟFF;

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158467.0

 

Εξαιρετικός ο λευκός 15ρης Vox, ωραίος και πάμφθηνος ο Kustom. Στο ψαχτήρι αν θέλετε παλιότερες γνώμες, στο παρόν θρεντ ας αναμείνουμε καινούργιες.

 

Παρεπιπτόντως, βγαίνει και νέα σοδειά από μικρούληδες της Vox όπως ο πολύ ενδιαφέρων Vox Night Train (όπως είχε αναφερθεί σε παλιότερο θρεντ), αλλά με απόλυτο highlight τον κουκλίστικο και από προσωπικές πληροφορίες από φίλους που τον έχουν παίξει, πάρα πολύ ωραίος, Vox Heritage AC4:

 

lg_ac4tvh_angle.jpg

http://www.voxamps.com/us/modernclassic/ac4tvh-v112tv/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να προσθέσω ότι τόσα χρόνια με τις λάμπες, πεντοδικές, τριοδικές, διπλοτρίοδοι, κλπ κλπ audio & guitar amps με ότι μπούρδα και αν έγιναν επάνω τους, λάμπες δεν μου έσκασαν ούτε σε φίλους ούτε σε γνωστούς ούτε είχα ξαναδιαβάσει κάτι τέτοιο. Πυκνωτές, δόξα τω Θεώ, αρκετοί  ;D. Λάμπες ποτέ. Δεν αμφισβητώ τα ειωθέντα επ' ουδενί. Για αυτό ρώτησα από περιέργεια.

 

Τώρα για τον (ένα ενισχυτή που θα κουβαλάω παντού και όχι παρκαρισμένο στο prοva room) ενισχυτή, τα δικά μου κριτήρια (και ποιός σε ρωτάει) θα ήταν:

- 15άρης (αυτά τα Watt φτάνουν για ΟΛΕΣ τις δουλειές)

- λαμπάτος (χωρίς λαμπάτη ανόρθωση, βαβούρα είναι και με αμφίβολα πλεονεκτήματα αν και με μία slow start γλυτώνεις τα σταμπάι κουμπιά)

- σε τάξη ΑΒ (οικολογικές ανησυχίες και οικονομία σε λάμπα και ρεύμα)

- 12ιντσος (για το απαραίτητο headroom στις πρόβες γιατί στα live μάλλον από κονσόλα θα βγει) αλλά και 10ιντσος παίζει. Θέλω όμως οπωσδήποτε να ακούσω και τον 15ιντσο delta της Peavey. Πολύ.........

- με έξοδο για έξτρα μεγάφωνο (να βάλουμε και κανα stack να γουστάρουμε)

- να έχει και (λαμπάτο ει δυνατόν) reverb βέβαια μην κουβαλάμε πετάλια και για αυτό

- ένα attenuator σαν της Bimbo να παίζουμε λαμπάτα και χαμηλά

- ένα basic ακουαλάιζερ (μπάσα / μέσα / πρίμα) δεν θα με χάλαγε

- να μην ξεπερνάει τα 16-17 κιλά να μη μας πέφτει και η μέση. Τα λίγα κιλά σε βάζουν σε υποψίες για α)Το σίδερο που έχουν οι μετασχηματιστές που στις λάμπες είναι τα μισά λεφτά και β)για τον μαγνήτη του μεγαφώνου.

- καλό ήχο στα καθαρά του κι ας μην έχει βρωμιά

- κρυστάλλινο ήχο στα καθαρά του κι ας μην έχει βρωμιά

- τζάμι ήχο στα καθαρά του κι ας μην έχει βρωμιά

- και να μην βγάλουμε τα παιδιά μας στα φανάρια για να τον πάρουμε (στα 350-400 άντε ας είναι και 2ο χέρι)

 

Αλλά επειδή είμαι και κουλός και ασχολούμαι με το μπάσο σε αυτό που αυτάρεσκα αποκαλούμε γκρουπ, μη τα παίρνετε στα σοβαρά.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τωρα μετα απο το ευχαριστο αυτο..... ιστορικο break  ;D επιστροφη στις ανατιναξεις λαμπων... ;D ;D

 

θα μπορουσες να μου εξηγησεις ΠΟΙΟ ακριβως λαθος ενος μεσου "χρηστη" (οχι... κατσαβιδακια  :)δηλαδη)θα μπορουσε να ..ανατιναξει εναν HRD (που εχει ετσι κι αλλοιως fixed bias) ?Υπαρχει δηλ. περιπτωση  καποιος αλλαζοντας απλα λυχνιες και βαζοντας του νεες να τον...καταστρεψει? Δεν νομιζω....

 

Καταρχην, δεν ειπα τιποτα απολυτως για "ανατιναξη" κανενος ενισχυτη, η για καταστροφη του.

Ειπα απλα δυο παραδειγματα οπου ημουν μπροστα και ετυχε να σκασει λαμπα.

ΔΕΝ ειπα οτι μου τυχαινει καθε μερα, η οτι ειναι ευκολο να τυχει..

Μαλιστα για το δευτερο περιστατικο, ειπα και συγκεκριμενο μοντελο ενισχυτη και περιπου για ποιο λογο εγινε, το οποιο απανταει και στην ερωτηση σου.

Οποτε δυο τινα συμβαινουν…

Η εχεις 12 βαθμους μυωπια στο κάθε ματι και δεν ξερεις τι βλεπεις, η απλα δεν εχεις τελειωσει ακομα το δημοτικο και μπερδευεις τις λεξεις καταληγοντας σε ο,τι νοημα σου τυχει ενιοτε…

 

Επισης, οι σημερινες matched λαμπες, επιτρεπουν μια μικρη αποκλιση, συχνα της ταξης του +/-5%.

Σε παλιες πετυχαινω καποιες φορες (σπανια..), αποκλιση μια μοναδα επι 100%, και καποιες αλλες, τυχαινει η βελονα να πεφτει ακριβως στο ιδιο σημειο που εδειξε και η προηγουμενη λαμπα.

Εχει τυχει να ματσαρω ετσι, λαμπες που μου πουλησαν σε ποσοτητα, για μονες...

Οποτε τι unmatched αναφερεις και biased στο γαμο του καραγκιοζη για τα 50's και 60's..??

 

Επι του θεματος, δε θα εμπιστευομουν Vox τωρινο.

Μου φαινονται υπερτιμημενοι γι'αυτο που πουλανε ως ηχο.

Σε αλλες εταιρειες, εφοσον μιλαμε για bluesy ηχο, μπορεις να βρεις "καλυτερους".

Προσωπικη αποψη παντα...

 

- και να μην βγάλουμε τα παιδιά μας στα φανάρια για να τον πάρουμε (στα 350-400 άντε ας είναι και 2ο χέρι)

+1

Επισης καλο ειναι να δεις και εναλλακτικες σε μεταχειρισμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι του θεματος, δε θα εμπιστευομουν Vox τωρινο.

Μου φαινονται υπερτιμημενοι γι'αυτο που πουλανε ως ηχο.

Σε αλλες εταιρειες, εφοσον μιλαμε για bluesy ηχο, μπορεις να βρεις "καλυτερους".

Προσωπικη αποψη παντα...

 

Eμ χαίρω πολύ, αν μου δώσεις έναν πανάκριβο Μatchless, Bad Cat (σαν το άβατάρ σου), Victoria, Cornell κλπ κλπ. επόμενο είναι να τους βρω καλύτερους... αν και οι λευκοί Vox ηχητικά είναι έτη φωτός μπροστά από τους απλούς. Υπενθυμίζω ότι ο συνφορουμίτης που ξεκίνησε το θρεντ ήθελε bluesy ενισχυτή κάτω από 400-500 ευρώ, οπότε δεν μιλάμε καν για αυτήν την κατηγορία τιμής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εχεις 12 βαθμους μυωπια στο κάθε ματι και δεν ξερεις τι βλεπεις, η απλα δεν εχεις τελειωσει ακομα το δημοτικο και μπερδευεις τις λεξεις καταληγοντας σε ο,τι νοημα σου τυχει ενιοτε…

 

λες ε? ::)

 

Κατα δευτερον δεν υπονοησα οτι μπορει να σκασει απο το πουθενα, ΑΛΛΑ, απο λαθος χρηστη, οχι εργοστασιακο.

 

αρα μαλλον εσυ εχεις μυωπια 12 βαθμους...

 

ασε που αν καποιος διαβασει οτι..απο λαθος του...χρηστη (ο οποιος στην περιπτωση σου ηταν απλα ενας.....κατσαβιδακιας ;D και οχι ο ΜΕΣΟΣ χρηστης οπως το 99,9% των ανθρωπων που παιζουν με ενισχυτες λυχνιας) μπορει να σκασει η λυχνια μαλλον θα...τρομαξουν και θα πηγαινουν τους ενισχυτες τους στη...NASA για αλλαγες λυχνιων μηπως και καταλαθος προκαλεσουν το νεο Ναγκασακι... ;D 

 

 

Οποτε τι unmatched αναφερεις και biased στο γαμο του καραγκιοζη για τα 50's και 60's..??

 

ξαναδιαβασε τι εγραψα (η βαλε γυαλια μυωπιας ή τελειωσε το δημοτικο ;D ;D) στα 2 ποστ μου.

 

το γεγονος οτι οι παλιες λαμπες ειχαν μικροτερα tolerances (αλλα οχι παντα) δεν σημαινει οτι ο Φεντερ εκανε..λεπτομερες bias στους ενισχυτες του,αλλο πραγμα το bias του ενισχυτη και αλλο το ματσαρισμα των λυχνιων

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μου βαζεται ιδεες για πιο ακριβους ενισχυτες γιατι οι εποχες ειναι δυσκολες,τα 50w

λαμπα ειναι πολυ δυνατα για το σπιτι?δηλαδη αν παρω τον 50αρι της kustom και παιζω πολυ χαμηλα οι λαμπες  θα βγαζουν τον ηχο που πρεπει η οχι?με προβληματιζει λιγο αυτο βεβαια μενω σε μονοκατοικια και δεν εχω προβλημα με τους γειτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι Cosmic, τα 50 βατ είναι πολύ δυνατά για το σπίτι (όπως και οτιδήποτε λαμπάτο άνω των 5 βατ), ανεξαρτήτως αποδοτικότητας μεγαφώνου. Σε πολύ γενικές γραμμές, όσα περισσότερα βατ έχεις, τόσο πιο καθαρός θα ακούγεται ο ενισχυτής σε τεράστιες εντάσεις, αν όμως θες να βγάζει λίγο overdrive δικό του τα πολλά βατ μόνο εμπόδιο θα σου φανούν.

 

Αυτός ο Kustom έχει ένα ιδιόμορφο και ενδιαφέρον κύκλωμα που προσαρμόζει την απόκριση του equalisation αναλόγως με την ένταση στην οποία τον έχεις, επομένως παίζει ωραία και χαμηλά (όπως και πάρα, πάρα πολλοί άλλοι λαμπάτοι βέβαια χωρίς τέτοιες σπέσιαλ δυνατότητες). Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον ακούσεις ο ίδιος για να διαμορφώσεις και την δική σου άποψη, όπως και τους άλλους της κατηγορίας, σε κεντρικά κιθαρομάγαζα της Αθήνας... αν θες ξαναπέρνα να μας πεις κι εντυπώσεις!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον ακούσεις ο ίδιος για να διαμορφώσεις και την δική σου άποψη, όπως και τους άλλους της κατηγορίας, σε κεντρικά κιθαρομάγαζα της Αθήνας... αν θες ξαναπέρνα να μας πεις κι εντυπώσεις!

 

.......... και έτσι ερχόμαστε στο posting #2  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν παρω τον 50αρι της kustom και παιζω πολυ χαμηλα οι λαμπες  θα βγαζουν τον ηχο που πρεπει η οχι?με προβληματιζει λιγο αυτο βεβαια μενω σε μονοκατοικια και δεν εχω προβλημα με τους γειτονες.

 

εγω παντως μενω σε διαμερισμα και παιζω (& ηχογραφω)  με ΔΥΟ ενισχυτες ταυτοχρονα (εναν 20αρη KOCH & εναν ΜΕSA BOOGIE MARK 1 100 watt) και εχω μια χαρα ηχο σε λογικες εντασεις .

 

 

 

τα μικρα βαττ ειναι χρησιμα αν θες να ανοιξεις τον ενισχυτη σου ΤΕΡΜΑ για να παρεις power amp dist.κατι που ελαχιστοι κανουν μια και παλι ενας ενισχυτης 5 βαττ τσιτωμενος ειναι τρομακτικα δυνατα για σπιτι (αλλα και για live) (με αλλα λογια αν χρησιμοποιεις πεταλια για γκαζια μια χαρα ηχο θα εχεις και χαμηλα)

 

ετσι κι αλλοιως σε εντασεις...ψιθυρου ΚΑΝΕΙΣ ενισχυτης δεν "παιζει". 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου