Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής με καλό bluesy ήχο


COSMIC22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους,μου συστησε εναν φιλος τον ιστοτοπο σας και οντος ειναι ολα τελεια εδω,εχοντας διαβασει πολλα θεματα που αφορουν το δικο μου εχω ηδη κατατοπεισθει

για αυτο που ψαχνω(εναν λαμπατο ενισχυτη οχι πολυ ακριβο)απλως θελω την βοηθεια σας να κατασταλαξω σε καποιον,παιζω blues 3 χρονια σε εναν τρατζιστορατο ενισχυτη μαρκας force αλλα δεν...,οι ενισχυτες που με ενδιαφερουν ειναι

kustom defender

blackheart handsome devil

laney lc15

peavey windsor studio

epiphone valve senior

αν υπαρχει κατι αλλο σε αυτα τα επιδεδα χρηματων ευπροσδεκτο,η αγορα θα γινει μεσω καποιου ηλεκτρονικου καταστηματος.

 

ευχαριστω πολυ   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφού κατατοπίσθηκες (with all due respect) δεν πας να τους ακούσεις  (εκτός του senior) με τη κιθαρουλα σου και τα φιλαράκια σου και να γυρίσεις εδώ πιο κατασταλαγμένος;

 

Λέω εγώ τώρα, πάντα φιλικά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βλέπω αρκετά κατασταλαγμένο (πολύ καλό αυτό). Ο Kustom θα ήταν η προσωπική μου επιλογή, με ωραίο καθαρό που θα μπορέσεις να το εκμεταλλευτείς με το κατάλληλο bluesy πεταλάκι, ή και με το δικό του θαυμάσιο "γρεζάκι". Στα συν του ότι μπορείς να του αλλάξεις τελικές λάμπες (μεταξύ 6L6 και EL34), με προσωπική προτίμηση - όσο και αν περίμενα το αντίθετο - τις EL34.

 

O Βlackheart καλή επιλογή αλλά τσιρίζει λίγο στα αυτιά μου και είναι λίιιιγο ψυχρός και icepicky, κάτι που θα βελτιωθεί σίγουρα με μια αναβάθμιση στις λάμπες που φοράει.

 

Ο Laney δεν μου αρέσει ιδιαίτερα - λίγο "ψόφιος" και με όχι τόσο ζωντανά/"ζουμερά" καθαρά όσο οι άλλοι. Πάντα σαν προσωπική γνώμη.

 

Ο Peavey θα βγάλει ωραίο δικό του overdrive, αρκετά bluesy, αλλά δεν θυμάμαι τι κάνει στα καθαρά. Δεν πρέπει να έχει ικανοποιητικό headroom, αλλά αν δεν χρειάζεσαι διαμαντένια καθαρά σε υψηλές (έως πολύ ψηλές) εντάσεις αυτό δεν θα σε απασχολήσει. Εξαιρετική ευελιξία (και ιδιαίτερα σπάνια σαν χαρακτηριστικό) σου δίνει το γεγονός ότι μπορούν να αλλάξουν οι τελικές λάμπες σε 6L6GC, 6550, 6CA7, KT88 ή KT66.

 

Ο Epiphone αναμένεται να σκάσει μύτη προσεχώς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις πιο κλασσικές και ωραίες λύσεις που με τα καθαρά τους και το ελαφρύ od που βγάζουν χτυπάνε στα ίσια ενισχυτές πολλαπλάσιας τιμής... Πριν σκάσει μύτη η θύελλα με τους φτηνούς λαμπάτους των τελευταίων ετών, αυτός μαζί με τον Hot Rod Deluxe ήταν οι δυο default λύσεις "χαμηλού" μπάτζετ (εντός ή εκτός εισαγωγικών - ότι προτιμάτε) για ωραιότατα καθαρά που αναδεικνύουν και πετάλια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου..... ο Peavey Classic 30 λέει για blues & rock ?

 

Λέει!

 

 

και γενικα κοιτα και τα υπολοιπα βιντεακια του τυπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε audiokosta ειμαι απο επαρχια και η δουλεια μου δεν μου αφηνει πολλες ωρες ελευθερες ουτε καν Κυριακη,για αυτο ζηταω την γνωμη σας ετσι ωστε να τον παραγγειλω απο εξωτερικο.απο αυτα που εχω διαβασει μηπως τα 50w ειναι πολλα?σιγουρα προβα ειναι μια χαρα αλλα τι γινετα οταν θα παιζω και στο σπιτι?θα μπορω να ακουω την χροια της λαμπας η θα παιζω παντα στο 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε audiokosta ειμαι απο επαρχια και η δουλεια μου δεν μου αφηνει πολλες ωρες ελευθερες ουτε καν Κυριακη,για αυτο ζηταω την γνωμη σας

........ και σου δίνω τη συγγνώμη μου.

 

Από την άλλη να επιμείνω ότι αφού κάνεις shortlist τα 2 - 3 μηχανήματα που θεωρείς από τις γνώμες που διάβασες ότι μπορεί να σε εκφράζουν, να πας σε κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο να τους δοκιμάσεις, άσχετα από που θα τους αγοράσεις.

 

Δεν έχουμε όλοι τα ίδια αυτιά.

 

Τα 50W είναι υπεραρκετά. Τώρα για το σπίτι και εξάσκηση είναι αλήθεια ότι τζάμπα θα καίει η λάμπα (των 50W). Αλλά μια χαρά θα παίζει και χαμηλά. Δεν θα ακούγεται το ίδιο αφού, ε πως να το κάνουμε, η κιθάρα θέλει και τις (λογικές) εντάσεις της.

 

Ο Kustom στα €400 που τον άκουσα στον Κουρμπή (και όχι με ιδανικές συνθήκες) είναι και η προσωπική μου επιλογή.

Και οι EL34 είναι πάντα λάμπες μαγικές.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν εγινε κατι για να ζητας συγνωμη εγω δεν εξηγηθηκα σωστα,θα προσπαθησω αν γινεται να ανεβω Αθηνα αν και ειναι πολυ δυσκολο,βλεπω πως ο kustom ειναι η επιλογη σας και τα 400 ευρω ειναι πολυ καλη τιμη,θα περιμενω και τον epiphone να βγει στην αγορα,αρα ειμαι αναμεσα στους:kustom defender-blackheart handsome devil-epiphone valve senior.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε κανα ψιλο ακομη ή βρες απο κανα αλλο @ο χερι απο το φορουμ και χτυπα τον (κατα τη γνωμη μου ) καλυτερο α'αυτη την κατηγορια Fender Blues Jr.  8)

Και ο Pro καλος ειναι  ;)

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου