Προς το περιεχόμενο

Jaco Pastorius o ήχος...


rocka-vic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ολα τα κομματια των weather report (και σε σολο του) ο Jaco Pastorius βγαζει εναν ιδιαιτερο ηχο. Δεν μιλαω για τα false harmonics. Μιλαω γενικα για τον ηχο που βγαζει.

Καποια στιγμη ειχα πειτυχει καποιον ασχετο στο youtube που επαιζε και εβγαζε αυτον τον ηχο.

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι. Ειναι η τεχνικη? Ειναι το μπάσσο? Μηπως κάποιο εφέ? Ο ενισχυτης?

Im wondering...

"Χρειαζομαι τη βοηθεια σας" οχι μονο απο περιεργεια αλλα γιατι θελω να προσπαθησω να βγαλω αυτον τον (τρομερο) ηχο  ::)

 

Ευχαριστω

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Amplification, effects, and strings

Jaco used the "Variamp" EQ (equalization) controls on his two Acoustic 360 amplifiers (made by the Acoustic Control Corporation of Van Nuys, California) to boost the midrange frequencies, thus accentuating the natural growling tone of his fretless passive Fender Jazz Bass and roundwound string combination. His tone was also colored by the use of a rackmount MXR digital delay unit that fed a second Acoustic amp rig.

He often used Hartke cabinets because of their characteristic aluminum speaker cones (as opposed to paper speaker cones). These gave his tone a bright, clean clarity. He typically used the delay in a chorus-like mode, providing a shimmering stereo doubling effect. He would often use the fuzz control built in on the Acoustic 361. For the bass solo "Slang" on the 8:30 album, Jaco used the MXR digital delay to layer and loop a chordal figure and then he soloed over it. Jaco used Rotosound strings.

 

Aπο Wikipedia.

 

H Acoustic επαναδραστηριοποιήθηκε στην παραγωγή ενισχυτών και καμπινών και απο ότι λένε όσοι τους δοκίμασαν ειναι φοβεροί για τις τιμές τους.Ακόμα δεν έχουν έρθει Ευρώπη.To site http://www.acousticamplification.com/ και εδώ και τιμές http://bass-guitars.musiciansfriend.com/navigation/bass-amplifiers?N=100001+338527+203736

 

Εχω Φ-εντερικές διαταραχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το άταστο, ήταν τα δάχτυλα κυρίως...

 

Oχι δεν ηταν αταστο παντα. Επαιζε με διαφορα.

Τι ενοεις τα δαχτυλα? Του δεξιου ή του αριστερου χεριου? ::)

 

to boost the midrange frequencies,

 

Aυτο ειναι μια καλη παρατηρηση... Βοοstαρε τα mid. Αυτο μπορω να το δοκιμασω γιατι εχει equalizer ο ενισχυτης.

 

Acoustic 360 amplifiers (made by the Acoustic Control Corporation of Van Nuys, California)

 

Ωραιοι αυτοι οι ενισχυτες! Ειναι οντως τοσο καλοι? Σχετικα χαμηλες τιμες εχουν...

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δάχτυλα παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο απ' ότι νομίζουμε τις περισσότερες φορές... Όταν λέμε δάχτυλα, εννοούμε απλούστατα τον τρόπο με τον οποίο τα χέρια του καθενός κάθονται πάνω στο όργανο, ο οποίος είναι και μοναδικός...

(Πχ ο Mark Knopfler παίζει με δάχτυλα... Ε, εγώ που παίζω με πένα, είναι αδύνατον να βγάλω τον ίδιο ήχο... Αν θέλω, θα πρέπει να προσπαθήσω με δάχτυλα...)

 

Για να βγάλεις ακριβώς τον ήχο του Pastorius πρέπει να παίξεις σαν αυτόν... Αδύνατον... Ακόμα και καλύτερος μπασίστας να είσαι από αυτόν (λέμε τώρα), τον δικό του ήχο δεν γίνεται να τον βγάλεις... Δεν κάνω τον ξερόλα, ούτε προσπαθώ να σε απογοητεύσω... Κι εγώ θα ήθελα να έχω τον ήχο του Jeff Beck στην κιθάρα...  ;D

 

Εξυπακούεται ότι είναι πολύ πιο εύκολο να προσεγγίσεις τον ήχο αυτόν με ένα fretless fender μπάσο, και τα κατάλληλα εφέ,  παρά με ένα BC Rich, αυτό δεν το συζητάμε...  ;)

 

Αν, τώρα,  άκουσες κάποιον που ο ήχος του έμοιαζε με του Pastorius, σημαίνει ότι έχει προσεγγίσει και το παίξιμό του...

 

Σίγουρα θα έχεις δει και μας τους κιθαρίστες να πλακωνώμαστε για αντίστοιχα θέματα του στυλ "θέλω ήχο Hendrix", και δεν συμμαζεύεται... ;D

 

Ξαναεπαναλαμβάνω και πάλι για ακόμα μία φορά εκ νέου, ότι γενικές συμβουλές του στυλ "τονισμένα μεσσαία", ή "μπόλικο reverb" μπορούν να δώσουν μια κατεύθυνση προς τα που να το ψάξεις το θέμα... Go on, λοιπόν! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δάχτυλα παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο απ' ότι νομίζουμε τις περισσότερες φορές... Όταν λέμε δάχτυλα, εννοούμε απλούστατα τον τρόπο με τον οποίο τα χέρια του καθενός κάθονται πάνω στο όργανο, ο οποίος είναι και μοναδικός...

(Πχ ο Mark Knopfler παίζει με δάχτυλα... Ε, εγώ που παίζω με πένα, είναι αδύνατον να βγάλω τον ίδιο ήχο... Αν θέλω, θα πρέπει να προσπαθήσω με δάχτυλα...)

 

Για να βγάλεις ακριβώς τον ήχο του Pastorius πρέπει να παίξεις σαν αυτόν... Αδύνατον... Ακόμα και καλύτερος μπασίστας να είσαι από αυτόν (λέμε τώρα), τον δικό του ήχο δεν γίνεται να τον βγάλεις... Δεν κάνω τον ξερόλα, ούτε προσπαθώ να σε απογοητεύσω... Κι εγώ θα ήθελα να έχω τον ήχο του Jeff Beck στην κιθάρα...  ;D

 

Εξυπακούεται ότι είναι πολύ πιο εύκολο να προσεγγίσεις τον ήχο αυτόν με ένα fretless fender μπάσο, και τα κατάλληλα εφέ,  παρά με ένα BC Rich, αυτό δεν το συζητάμε...  ;)

 

Αν, τώρα,  άκουσες κάποιον που ο ήχος του έμοιαζε με του Pastorius, σημαίνει ότι έχει προσεγγίσει και το παίξιμό του...

 

Σίγουρα θα έχεις δει και μας τους κιθαρίστες να πλακωνώμαστε για αντίστοιχα θέματα του στυλ "θέλω ήχο Hendirx", και δεν συμμαζεύεται... ;D

 

Ξαναεπαναλαμβάνω και πάλι για ακόμα μία φορά εκ νέου, ότι γενικές συμβουλές του στυλ "τονισμένα μεσσαία", ή "μπόλικο reverb" μπορούν να δώσουν μια κατεύθυνση προς τα που να το ψάξεις το θέμα... Go on, λοιπόν! :D

 

+ 345,7

 

Τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δάχτυλα παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο απ' ότι νομίζουμε τις περισσότερες φορές... Όταν λέμε δάχτυλα, εννοούμε απλούστατα τον τρόπο με τον οποίο τα χέρια του καθενός κάθονται πάνω στο όργανο, ο οποίος είναι και μοναδικός...

(Πχ ο Mark Knopfler παίζει με δάχτυλα... Ε, εγώ που παίζω με πένα, είναι αδύνατον να βγάλω τον ίδιο ήχο... Αν θέλω, θα πρέπει να προσπαθήσω με δάχτυλα...)

 

Για να βγάλεις ακριβώς τον ήχο του Pastorius πρέπει να παίξεις σαν αυτόν... Αδύνατον... Ακόμα και καλύτερος μπασίστας να είσαι από αυτόν (λέμε τώρα), τον δικό του ήχο δεν γίνεται να τον βγάλεις... Δεν κάνω τον ξερόλα, ούτε προσπαθώ να σε απογοητεύσω... Κι εγώ θα ήθελα να έχω τον ήχο του Jeff Beck στην κιθάρα...  ;D

 

Εξυπακούεται ότι είναι πολύ πιο εύκολο να προσεγγίσεις τον ήχο αυτόν με ένα fretless fender μπάσο, και τα κατάλληλα εφέ,  παρά με ένα BC Rich, αυτό δεν το συζητάμε...  ;)

 

Αν, τώρα,  άκουσες κάποιον που ο ήχος του έμοιαζε με του Pastorius, σημαίνει ότι έχει προσεγγίσει και το παίξιμό του...

 

Σίγουρα θα έχεις δει και μας τους κιθαρίστες να πλακωνώμαστε για αντίστοιχα θέματα του στυλ "θέλω ήχο Hendrix", και δεν συμμαζεύεται... ;D

 

Ξαναεπαναλαμβάνω και πάλι για ακόμα μία φορά εκ νέου, ότι γενικές συμβουλές του στυλ "τονισμένα μεσσαία", ή "μπόλικο reverb" μπορούν να δώσουν μια κατεύθυνση προς τα που να το ψάξεις το θέμα... Go on, λοιπόν! :D

 

Kαλά να τον προσεγγίσω θελω οχι να βγαλω ακριβως τον ιδιο! Δεν ειμαι ο ξαδερφος του!

Φυσικα και παιζει ρολο το μπασο και δεν θα προσπαθησω με BC Rich (τι αστειο ηταν αυτο!).

 

Οκ ευχαριστω θα προσπαθησω να "προσεγγίσω" τον ηχο! ::)

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και παιζει ρολο το μπασο και δεν θα προσπαθησω με BC Rich (τι αστειο ηταν αυτο!).

 

Καλά μην ξενερώνεις με το αστείο, ένα ακραίο παράδειγμα ήταν... ;D

 

Το ποστ μου ήταν τελείως καλοπροαίρετο, δεν μου αρέσει να γίνομαι ο σπαστικός, απλά ήθελα να επισημάνω κάποια πραγματάκια πολλά από τα οποία εννοείται ότι τα ξέρεις ήδη... ;)

 

Καλά παιξίματα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην ξενερώνεις με το αστείο, ένα ακραίο παράδειγμα ήταν... ;D

 

Το ποστ μου ήταν τελείως καλοπροαίρετο, δεν μου αρέσει να γίνομαι ο σπαστικός, απλά ήθελα να επισημάνω κάποια πραγματάκια πολλά από τα οποία εννοείται ότι τα ξέρεις ήδη... ;)

 

Καλά παιξίματα! ;)

 

Φυσικα και ηταν καλοπροαίρετο kultura! Δεν γινεσαι σπαστικος ισα ισα που βοηθεισες!  ;)

Εεεεευχαριστω...

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου