Προς το περιεχόμενο

Epiphone SG για πρωτη κιθαρα?


metro.am

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια δεν εχω ιδεα απο κι8αρες.. πραγματικα τιποτα... ουτε πως την κρατανε δε ξερω...

και σκεφτομαι να παρω μια Epiphone SG λογο τιμης... http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg400_ch.htm και μου φενετε μια καλη λυση για αρχη...

αξιζει??? θα με καληψη... η μολις μαθω.. (Yeah!!!) θα πρεπει να παρω αλλη...???

 

ευχαριστω..

psycho beatsssssss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω πως ημουνα εγω οταν πηρα κιθαρα πρωτη φορα και δεν ειχα ιδεα και ισως ταυτιστεις!

 

λοιπον εγω ηξερα πως την κρατανε και επεζα και το fear of the dark την εισαγωγη σε μια χορδη μονο!!Οταν εκανα τοτε με τον αδερφο μου μια γυρα απο τα μαγαζια για να δοκιμασω προσπαθησα να κρινω μονο απο τον ηχο γιατι παιχτηκα δεν ηξερα τπτ και δεν καταλαβαινα και πολλα οταν τις κρατουσα.. και το προβλημα ειναι οτι κατεληξα να παρω μια washburn απο το νακα!!!

 

το συμπερασμα ειναι οτι οταν εισαι απειρος η πιθανοτητα να σε εντυπωσιασουν ασχετα χαρακτηριστηκα της κιθαρας ως προς τον ηχο της (που ειναι και το βασικοτερο) ειναι παρα πολυ μεγαλη!! Δηλαδη ειναι πιο πιθανο να σε τραβηξει στην κιθαρα το χρωμα της η το σχεδιο της κοκ.. δευτερευουσης σημασιας ως προς τα χαρακτηριστηκα που εγω κρινω οτι μια καλη για μενα κιθαρα πρεπει να εχει ..σιγουρα θα κοιταξω και το χρωμα αλλα μετα απο ολα αυτα!

 

απο οσο ειδες τιποτα απο τα παραπανω δεν εγινε με σωστη σειρα οταν πηρα την πρωτη μου κιθαρα!!

ολα τα παραπανω βεβαια κατα την ταπεινη μου γνωμη ισχυουν εαν τα χρηματα που θα δοσεις ειναι πολλα..(για μενα ηταν πολλα τοτε (καπου στα 600 ευρω)!

 

 

και για να καταληξω και καπου μετα απο την ιστορια της ζωης μου εχω να σου πω το εξης

το γεγονως οτι διαθετεις τοσα χρηματα ειναι καλο για αρχη γιατι σε απαλασει απο σκοτουρες τι θα την κανω αμα τα παρατησω και ειναι καλο γιατι σε αυτα τα λευτα ειναι περιπου ολες ιδιες .. απλα διαλεγεις σχημα!!

 

οποτε μην προβληματιζεσαι αν ειναι καλη η οχι αμα σου αρεσει παρτην! και μακαρι να μαθεις και να θες να παρεις αλλη!

 

(πωω ρε τι κατεβατο εγραψα!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμένα.!!! Να σου πω και εγώ κάτι που ίσως θα σε βοηθήσει στην επιλογή που θα κάνεις....

 

Λοιπόν, επειδή και εγώ όταν πρωτοαγόρασα κιθάρα ήμουν ασχετούκλα τελείως, αγόρασα και εγώ μία κιθαρα "περίεργης" μάρκας (βλ. samick 200.000δρχ τοτε), με αποτέλεσμα όταν κάποια στιγμη θέλησα να την πουλήσω δεν βρέθηκε κανείς να την αγοράσει...

 

Βλέπεις, όποιος θέλει να αγοράσει κιθάρα για αρχή, θα προτιμήσει πιστεύω μια φτηνή ibanez, ή squier, ή epiphone όπως εσύ....

 

Σου τα λέω όλα αυτά για να μην την πατήσεις όπως και εγώ.. ;D ;D

 

Την Epiphone SG που λες δεν την έχω παίξει, οπότε ας σου πει κάποιος που την έχει ... Καλή αγορά οπως να έχει και καλή αρχή!!!

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν εχω ιδεα απο κι8αρες.. πραγματικα τιποτα... ουτε πως την κρατανε δε ξερω...

και σκεφτομαι να παρω μια Epiphone SG λογο τιμης... http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg400_ch.htm και μου φενετε μια καλη λυση για αρχη...

αξιζει??? θα με καληψη... η μολις μαθω.. (Yeah!!!) θα πρεπει να παρω αλλη...???

 

ευχαριστω..

 

η πρωτη σου κιθαρα πρεπει να ειναι αυτη που θα γουσταρεις εσυ να ειναι,ειτε για εμφανισιακους λογους ειτε για ψυχολογικους ειτε για βολικους ειτε γιατι βρες το εσυ το ''γιατι''...

κιθαρα ειναι και η sg και οπως και να εχει θα μαθεις πανω σε αυτη εαν την επιλεξεις ειτε το θες ειτε οχι,

απο κει και περα οταν θα ''μαθεις'' οπως λες να παιζεις θα αλλαξουν και οι απαιτησεις σου ή οι ορεξεις σου οποτε καλο ξεκινημα σου ευχομαι! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα που δείχνεις στο λινκ είναι μια χαρά, αλλά για καλό και για κακό πήγαινε σε ένα μαγαζί στην περιοχή σου (ή όπου θες/ξέρεις) και δοκίμασε αυτήν, καμια Squier Strat κανα Ιbanezάκι φτηνό και πάρε όποια νομίζεις ότι σου αρέσει καλύτερα ΣΤΟ ΧΕΡΙ. (Μην παρασυρθείς απο floyd rose και τέτοια, για αρχάριος μόνο δυσκολίες θα σου προκαλέσουν), Για τέτοιες κατηγορίες τιμής μπορείς να βρεις φαντάζομαι και αξιοπρεπή deals στα μαγαζιά χωρίς να χρειάζεται να παραγγείλεις από εξωτερικό. Δες τι θα σου πουν, δες ποια κιθάρα σου άρεσε πιο πολύ να παίζεις, κοίτα και τις τιμές σε 3-4 online καταστήματα για να δεις πότε σου κάναν καλή τιμή και ... καλή αρχή!!  :) :)

 

Υ.Γ. Είδα πως λες οτι δεν ξέρεις ούτε να την κρατάς, αλλά και πάλι, μια πρώτη επαφή πάντα είναι καλύτερη από μια φωτογραφία, έστω να δεις πως κάθεται στην αγκαλιά σου.  Wink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και το προβλημα ειναι οτι κατεληξα να παρω μια washburn απο το νακα!!! ....

 

Ξέρεις, οι washburn δεν είναι καθόλου κακές κιθάρες  ;D

 

 

 

Μόνη μου πρόταση; Αφού δεν ξέρεις τίποτα από κιθάρες, να πάρεις μια αρκετά φθηνή για αρχή (οι squier, οι epiphone και ακόμα καμπόσες, έχουν καλό value for money), να μάθεις να παίζεις, και αργότερα που θα έχεις κάπου κατασταλάξει, πας σε μια καλή

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η SG κατά την άποψή μου είναι παρα πολύ καλή λύση...

http://www.thomann.de/gr/epiphone_gothic_g400.htm?sid=640649cded903aee5422b6cb5b571554

 

Αργότερα πετάς κι ένα σετάκι rockfield FatAss και είσαι καλυμένος για μερικά χρονάκια....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, οι washburn δεν είναι καθόλου κακές κιθάρες  ;D

 

 

ειναι θεμα γουστου !.. αλλα παρουσιασε και προβληματα οπως οτι ολα τα ηλεκτρικα χαλασαν πολυ γρηγορα .. ειναι μια wg 580..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη κιθάρα που προτείνεις είναι πολύ καλή επιλογή για αρχάριο (κ όχι μόνο). Την έχουν 2 άτομα στα οποία κάνω μάθηματα και δεν τους δυσκόλεψε καθόλου στα πρώτα τους βήματα.

 

Βέβαια το καλύτερο θα ήταν, όπως πρότειναν και άλλοι φίλοι προηγουμένως, να κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά έστω και μόνο για να δεις αν αυτή η κιθάρα σου ταιριάζει στο χέρι (αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα λογικά θα το καταλάβεις).

 

Έχε μόνο υπόψη ότι υπάρχουν 2 τύποι epiphone sg, η μια είναι αυτή που προτείνεις, η G-400 με κολλητό μπράτσο (set neck) και η άλλη είναι αυτή:

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_sgspeb.htm

 

Αυτήν προσωπικά δεν θα την πρότεινα γιατί το μπράτσο είναι μάλλον δύσκολο για αρχάριο (ειδικά για μικρότερες ηλικίες).

 

Απλά να ζητήσεις από το μαγαζί που θα την αγοράσεις (αν δεν είναι από Τhomann) να σου κάνει μια ρύθμιση αν χρειάζεται για να ξεκινήσεις με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου