Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για synths για progressive metal μπάντα...


Macubert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια μπάντα με την οποία παίζουμε prog metal. Έχω μείνει σε κάποια, όπως: roland sh 201, novation xiosynth 49, roland juno d. Πέστε μου τις γνώμες σας για αυτά και για άλλα που ίσως ταιριάζουν σε αυτό το ύφος...

ευχαριστώ...

Macubert

 

youtube.com/macudt

myspace.com/macubert

artlikeprog.blogspot.com

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το juno δεν εχει καμμια σχεση με τα αλλα 2 τα οποια είναι virtual analog και δεν εχουν φυσικους ήχους. Το juno d εχει φυσικους ήχους, αλλα δε μπορεις να τους επεξεργαστεις.

 

Τι απο τα 2 χρειαζεσαι περισσότερο?

 

Αν θες V. analog συνθ τότε απο τα δυο προτιμώ το xiosynth, χωρις να σημαίνει ότι και το Sh είναι ασχημο.

 

Αν θες φυσικους ήχους θα προτεινα να αποφύγεις το juno d και γενικα τις πολυ φθηνες λύσεις της αγορας. Νομιζω θα ξεπερασεις γρήγορα τις δυνατότητες τους. Δες καποιο απο τη σειρα Triton ή Fantom x. Θα τα βρεις πολυ πιο χρηστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω φίλε μου κανένα kurzweil από τη σειρά Κχχχχ γιατί έχουν πολύ όγκο και μπορείς να κάνεις πολύ μυστήριους ήχους και δυνατά leads και μετά κανένα αναλογικό...Πραγματκό αναλογικό για lead και fx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση απο τα συνθ που ανεφερε οτι ψαχνε κατι σε κεινη την τιμη, γι'αυτο στις προτασεις μου κινήθηκα εκει και λίγο πανω. Αν υπαρχει μπατζετ, τοτε kurzweil ή fantom g δεν υπαρχει ήχος που να θες και να μη γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ είναι η πρώτη μου αγορά και θέλω να μαζέψω πολλές απόψεις. Αυτό που θέλω είναι ένα synth με κλασσικό ήχο πιάνου, με ήχους του στυλ hammond (jazz) strings (θέλω να έχει απίστευτα strings...!)!!!  To juno d έχει αυτά...;;;

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το juno d δεν έχει τους ήχους που θέλεις δυστυχώς.Δν θα ικανοποιηθείς από τους ήχους του και απο τις δυνατότητες του και σύντομα θα ψάξεις για άλλο.η γνώμη μου είναι να πας σε μεταχειρισμένο παλιό σε αυτά τα χρήματα.Για παράδειγμα κάνα korg 01w/fd ή κάνα n364 που έχουν αρκετά γεμάτα strings αλλά δεν θα ικανοποιηθείς και πολύ από τα πιάνα( τα οποία μπορείς να φτιάξεις και έχω ακούσει αρκετά ικανοποιητικά αποτελεσματα).αυτά ελπίζω να βοήθησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το Yamaha MM6 είναι από τα ιδανικότερα synths για να ξεκινήσεις τα ταξίδια σου στον κόσμο αυτόν!  8) 8) 8) 8)

Μια μικρογραφία της σειράς Motif είναι στην ουσία. Έχει την ποιότητα που θες για πιάνα, organs και strings. Οι ήχοι του είναι εξακριβωμένα στη πράξη πολύ καλοί (μετά τη κυκλοφορία των Motif βγήκε), όσοι το προτίμησαν έμειναν ενθουσιασμένοι. Βέβαια οι δυνατότητές του είναι για πρωτάριδες αλλά δε νομίζω ότι θα ζητήσεις κάτι παραπάνω από αυτά που σου προσφέρει.

Ελπίζω να βοήθησα... ;)

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Ασυζητητί Kurzweil!!! Εχω το PC3X, έλα σε ενα live μας και θα καταλαβεις!!! Ψαξ το... (prog παιζουμε και μεις, εχει κυκλοφορησει κ ο πρωτος μας δισκος!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου