Προς το περιεχόμενο

Jazz For Beginners


Mean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχηγέ μου, άλλα σου γράφω και άλλα απαντάς. Εννοείται ότι κάθε μουσική που στηρίζεται στον αυτοσχεδιασμό λειτουργεί έτσι όπως λες - δεν είπα κάτι αντίθετο. Από την άλλη, κάθε φορά που κάποιος (εσύ, εγώ, οποιοσδήποτε) βρίσκει ένα σύστημα που τον βολεύει, δεν χρειάζεται να να νομίζει ότι ανακάλυψε την Αμερική και να κάνει κήρυγμα και να απαξιώνει όλα τα άλλα συστήματα. Π.χ. αύριο μπορεί να γνωρίσεις ένα μπασίστα και έναν drummer και να παίξετε μαζί και αυτό να απογειώσει το παίξιμό σου σε λίγους μήνες. Αυτό δεν πρέπει να αποτελέσει λόγω να αποκηρύξεις όλα όσα έκανες μέχρι τότε (ωδείο, βιβλία, online courses).

 

Γενικά, η εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου είναι μία πολύ προσωπική και μακροχρόνια διαδικασία και γι' αυτό είναι καλύτερο να γράφουμε υπεύθυνα και χωρίς υπέρμετρο ενθουσιασμό, αφήνοντας τις expert opinions για τους experts. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπα καθόλου expert και καθολου κωτσόβολος...

 

Απ την αρχη μιλάω οτι οποιος κ να εισαι θα σε οφελείσει να μάθεις του δρόμου τις γνώσεις κ όχι τις ωδειακές.Αν και μονο αν σε ενδιαφέρει η μουσική σαν μουσική κ οχι σαν μελέτη κ ονομασία τεχνικής κ τσελεμεντέ με όρους κ στοιχεία της.

 

Ολα τα αλλα που αναφέρω ειναι για να δείξω οτι εμενα με βοήθησε κ βοηθάει κ αλλους 5000-7000 χρήστες του site.Δεν ειναι κ λίγοι αυτοι που απαξιώνουν τις θεωρητικές γνώσεις αν μονος σκοπός ειναι η μουσική κ οχι το χαρτί.Ειτε βρίσκονται εκει είτε προερχονται απο αλλο μέρος.

 

Πάνω στο παραδειγμα σου των μουσικών αυτο θα ισχύσει σε ολα τα επιπεδα γνωσεων κ όλους τους τρόπους εκμαθησης μουσικής κ οργάνων κ οχι μονο στο συγκεκριμενο που λεμε.Αυτο ειναι αναγνωρισμένο γιατι διαμορφώνεις μια ταυτότητα κ διαφοροποιήσε ωστε να μετέχεις στο συνολο κ να μοιράζεσαι.Η προοδος άν ειναι προοδος κ οχι προσαρμογή σε περιπτώσεις ειναι κατι αναμενόμενο κ γνωστό.

 

Για αρχή ισως στο να μπεις σε ενα κλίμα μελέτης κ πρόγευσης για το τι ακολουθεί ας πουμε οτι ειναι κατι το να "κλιμακωθείς" αλλα κ πάλι δε λεει τπτ.Όλα ειναι στη μεθοδο κ την οργάνωση που ενα ξερο βιβλίο σιγουρα δε θα την προσφέρει.

 

Σαν τελος να προτείνω στον φίλο, που γι αυτον γραφω οτι γράφω μπας κ τον πείσω να δοκιμάσει κατι το οποιο προσωπικά εχω παθει πλάκα, να δει βιβλία πολλά κ να δει την προσέγγιση τους όπως κ να δοκιμάσει κ τα online courses.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ανθρωπος ζητησε ενα βιβλιο και ο spy του το προτεινε.Τα υπολοιπα ανηκουν στο θεμα "πως μελετατε" και τα παρακλαδια του...

 

ΥΓ.o Bruno τι γνωμη εχει για το σερβιρισμα φαγητου σε live jazz? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή με ενδιαφέρει και μενα το θέμα τζάζ θέλω να ρωτήσω κάτι..

Σίγουρα όλα αυτα που λέτε είναι σωστά και σεβαστή η εμπειρία σας.. Αλλά..

Ένας άνθρωπος που θέλει να μάθει τζάζ και να πάρει και κανα πτυχίο (κλασική είτε τζάζ) και έστω οτι δεν είναι αρχάριος.

Απο τεχνικής άποψης και θεωριτικής, ούτε βέβαια προχωρημένος...

Τι προτείνετε εκτός απο live courses(μπορεί να είναι η ιδέα μου αλλά δεν μου φένονται και τόσο της προκοπής, δεν έχω δοκιμάσει και ποτέ βέβαια), τι θα πρέπει να κάνει καθημερινά δλδ; Τι να προσέξει, τι να διαβάσει, τι να μελετίσει, τι να ακούσει, τι να ΜΗΝ κάνει;;;

Σίγουρα θέλει πολλάαααααα λόγια για να δοθεί η απάντηση αλλά βάση της εμπειρίας σας....

Πείτε κάτι, μια συμβουλ, κάτι που θα ξεμπλοκάρει κάποιον που προσπαθεί να μπεί σε αυτόν τον κόσμο της τζάζ...

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι πρεπει να ειναι ξεκαθαρο το τι σημαινει αυτο :

έστω οτι δεν είναι αρχάριος.

Απο τεχνικής άποψης και θεωριτικής, ούτε βέβαια προχωρημένος...

 

Μιας και σε ενδιαφερει,πες τι εννοεις εσυ "οχι αρχαριος ουτε και προχωρημενος" γιατι επιδεχεται πολλες ερμηνειες ,για να αρχισουμε απο καπου :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά..

Εννοώ:

 

1) Τεχνική: Δεν έχω βρεί τοω ήχο μου ακόμη, δεν παίζω τα τρελά ''σόλο'' (δεν αναφέρομαι σε Vai-Satriani κλπ αλλά σε Grant Green, Meola, Clarton, Vaughan, Burrell, Pass, Kessel κλπ), Γνωρίζω κλήμακες (δεν εννοώ 5ατονικές), ακκόρντα γνωρίζω την κατασκευή και προσπαθώ να μάθω όσα πιο πολλά μπορώ, επίσης τα βασικά αρπέτζιο. Γενικά θέλω πολύ δουλειά ακόμη μέχρι να ''ξεβυδωθεί'' το χέρι..

2) Θεωρία: Έχω διαβάσει και κατανοήσει όσο μπορώ την ''Θεωρία της μουσικής'' του Αμαραντίδη καθώς και την ''αρμονία της μουσικής'' του ιδίου..

3)Στο αυτί εξασκούμε με ένα πρόγραμμα ''earmaster pro'' και προσπαθώ γενικότερα να ''ξεκολλάω'' ήχους και φράσεις που μου αρέσουν..

4)Στον αυτοσχεδιασμό έχω κάνει κάποια βήματα αλλά όχι ''giant steps''... Προσπαθώ να τραγουδάω αυτό που παίζω ή που ΘΑ παίξω..

 

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις (αν δεν ακούσεις..)..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αυτα δεν ειναι απλα τεχνικη.Γνωριζεις κλιμακες ,κατασκευη ακκορντων και αρπισμους.Δεν ξερω σε τι βαθμο επειδη λες οτι θελεις πολυ δουλεια ακομη.Αν καταλαβα καλα,ισως σου χρειαζεται να τα εχεις ξεκαθαρα,να κατσεις να τα βρεις σε ολες τις θεσεις (min,maj,dom) για να τα συνηθισει το χερι και το αυτι(οχι για τεχνικους λογους,αλλα για πρακτικους,να βρισκονται στο χερι σου αυτες οι γνωσεις,αν με καταλαβαινεις)

 

2)Βοηθαει.Μην αναρωτηθεις γιατι η θεωρια βγαζει λαθος κατι που σου ακουγεται σωστο στο παιξιμο.

 

3,4)την καλυτερη δουλεια κανεις :)

 

Με βαση τα παραπανω,αν μου επιτρεπεις,πρεπει να δωσεις σημασια στο 1 (γιατι απ'ότι λες τα υπολοιπα τα δουλευεις κανονικα) και να αρχισεις να παιζεις.Ξεχωρισε τις θεσεις των ακκορντων και βρες πως χτιζονται οι βαθμιδες με τετραφωνες συγχορδιες (μεθ' εβδομης ή εκτης),παρε το real book,βρες ενα κομματι που σου αρεσει και ξεκινα να το παιζεις.(υποθετω οτι αφου διαβασες τον Αμαραντιδη,διαβαζεις νοτες).

 

καλη ασκηση ειναι ,τα ακκορντα που θα βγαλεις να τα παιζεις σε συγκεκριμενη περιοχη του οργανου (καθε περιοχη οριζεται απο 6-7 ταστα) ωστε να μαθεις οντως ολες τις θεσεις και οχι 2 ή 3 για καθε ακκορντο.Στη συνεχεια μπορεις να παιζεις τα ακορντα με τετοιο τροπο ωστε η κορυφαια νοτα τους να ειναι νοτα της μελωδιας (ετσι θα μοιαζει με chord solo)

 

Δε συνεχιζω γιατι μοιαζει σαν μαθημα και δεν ειναι αυτος ο στοχος :-[

Αληθεια γιατι δεν πας σε ενα καθηγητη να σε κατατοπισει για αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου