Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικη κιθάρα για metal με EMG <1000euro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον πολησα οτι ειχε και δεν ειχα και ειμαι κοντα στο 1χιλιαρικο και δεν σκοπευω να δωσω παραπανω για να κανενα λογο.

Εψαξα ολο το thomann αλλα οι εικονες ωραιες ειναι αλλα αμα δεν την παιξεις να ξερεις τι γινεται....

Λοιπον οι μαρκες οι οποιες διαπραγματευομαι ειναι Jackson,Schecter,Ibanez,LTD αλλα αν εχετε κατι καπο υποψιν δεκτες κι αλλες.

Παιζω μεταλ μεχρι το κοκκαλο και σκεφτομαο να παρω κατι με EMG επειση εχω και ειμαι ευχαριστημενος απλα οχι παλι τους ιδιους 81/60.

Επεισης σκεφτομαι σοβαρα να παω για 7χορδη απλα κολλαω γιατι δεν ξερω αν θα βολευομαι και με αυτο φτανοθμαι στον λογο τον οποιο εκανα το thread.Η κιθαρα που θα παρω θελω να εχει playability οσο για τον ηχο λογικα κιθαρα με 800~ευρο και EMG πανω καλη θα ειναι.

Δεν απολυτος σε τπτ και περιμενω γνωμες τονιζοντας (απο δικη σας εμπειρια) το playability τις κιθαρας δλδ μιλαμε 8ελω να εχει καλο μπρατσο.

Επισης μια που εχω στο μυαλο μου ειναι η schecter hellraiser C7 αλλα δεν μπορεσα να την δοκιμασω γιατι δεν την ειχε το telesound σε κανα μηνα ειπαν.

Τελος δεν ειμαι και φαν του τρεμολο οποτεπαρακαλω οσο το δυνατο να το αποφιγεται.Καλο θα ηταν η κιθαρα-ες που θα προτηνεται να ειναι δυνατο υπαρχει αθηνα σε κανα μαγαζι για να την δοκιμαζσω διεξωδηκα.

 

Σορρυ για την ορθογραφια αλλα γραφω αγγλικα τα τελευταια 4χρονια και εχω ξεχασει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε ασυζιτιτί στην θέση σου, αν είχα τα λεφτά που διαθέτεις θα αγόραζα την Schecter Diamond του Jeff Loomis.

 

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_jeff_loomis_fr.htm

 

Από θέμα ποιότητας και ήχου τα πράματα ακούγονται από μόνα τους ... Nevermore.

 

αν θες να ακούσεις ένα guitar talking από τον Loomis:

 

 

ΚΑΙ εν δράση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο λοομις ειναι το ειδωλο μου και επειδη δεν θα αναπαυτω μεχρι να παιζω ολα του τα σολα ,αυτα τα βιδεακια (σε ευχαριστω που τα εβαλες)  τα εχω δει ισα με 100 φορες και τα εχω κατεβασει και τα εχω βαλει ολα μαζι στο κινητο μου και τα βλεπω οταν βαριεμαι,καταλαβες κολλημα και ενα λογος που θελω να παρω7-χορδη ειναι ο Loomis, ο rusty cooley o chris broderick.Μαλλον FR σε 7χορδη δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα γιατι οι χορδες αυτες τραβανε σαν μουλαρι.Οπως ειπα και στην αρχη η telesound δεν εχει ουτε loomis ουτε hellraiser 7 και 8ελω να τις εξετασω πολυ καλα μεταξυ τους για να δω ποια θα παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικός μου είσαι  :P

Και γω τρελός nevermoreas δεν έχει περάσει μέρα που να μην ακούσω έστω και λίγο nevermore, χεχε.

 

Λοίπον για το φλόυντ. Υποθέτεις ότι σε μια τέτοια κιθάρα, ενός τέτοιου καλλιτέχνη θα πηγαίνουν περπατώντας τόσο εύκολα; Ένας ξάδερφος μου έχει την razorback την explosion (αυτήν που είχαν και οι trivium) και σε πληροφορώ με σωστό calibration ισιώνουν για τα καλά και δεν κολλάς.

 

Πιστεύω ότι ξέρεις την μέθοδο - βάζω χορδή, πιάνω σηκώνω ψηλά ανα τάστο, ξεκωλιάζω με την πένα, κουρδίζω ένα τόνο πάνω δύο κάτω, και παίξιμο με δύναμη κατα μήκος των χορδών - (πάντα πιάνει σε μένα :P)

Και να μην αφήνεις πολύ πράμα πάνω στα κλειδιά, να κάνεις το πολύ μια βόλτα χορδή (αν και έχει το lock και δεν παίζει μεγάλη σημασία)

 

Αν ήθελα 7χορδη πάντως σίγουρα η επιλογή μου θα ήταν schecter (στα υπόψιν εγώ μου έχω την omen 7 λόγο λίγο χρημάτων αλλά πάλι δε φτάνουν :P), άν είχα λεφτά όπως είπα και πριν θα έπαιρνα χωρίς δεύτερη κουβέντα του jeff, και δεύτερη μου επιλογή θα ήταν η Dean CBV (μιας και είμαι fan των Dean)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοίπον για το φλόυντ. Υποθέτεις ότι σε μια τέτοια κιθάρα, ενός τέτοιου καλλιτέχνη θα πηγαίνουν περπατώντας τόσο εύκολα; Ένας ξάδερφος μου έχει την razorback την explosion (αυτήν που είχαν και οι trivium) και σε πληροφορώ με σωστό calibration ισιώνουν για τα καλά και δεν κολλάς.

 

Πιστεύω ότι ξέρεις την μέθοδο - βάζω χορδή, πιάνω σηκώνω ψηλά ανα τάστο, ξεκωλιάζω με την πένα, κουρδίζω ένα τόνο πάνω δύο κάτω, και παίξιμο με δύναμη κατα μήκος των χορδών - (πάντα πιάνει σε μένα :P)

Και να μην αφήνεις πολύ πράμα πάνω στα κλειδιά, να κάνεις το πολύ μια βόλτα χορδή (αν και έχει το lock και δεν παίζει μεγάλη σημασία)

 

Αν ήθελα 7χορδη πάντως σίγουρα η επιλογή μου θα ήταν schecter (στα υπόψιν εγώ μου έχω την omen 7 λόγο λίγο χρημάτων αλλά πάλι δε φτάνουν :P), άν είχα λεφτά όπως είπα και πριν θα έπαιρνα χωρίς δεύτερη κουβέντα του jeff, και δεύτερη μου επιλογή θα ήταν η Dean CBV (μιας και είμαι fan των Dean)

 

Ειχα τρεμολο στην πρωτη μου ιβανεζ την οποια και πουλησα βεβαια και ολη μερα κουρδισα και ετρεχα σε μαστορους και μου εχει μεινει κακη εμπειρια απο τοτε ΚΑΙ επισης εγω ολη μερα αλλαζω κουρδισματα δλδ η και 7 χορδη να παρω 8α κανω ενα half-step down (nevermore style) και μπορει η 7 χορδη να φαει και κανα ταστο ακομα πιο κατο για onefinger chords-5 καταλαβες εκτος του οτι και παιζω και πολυ zakk που σε καθε τραγουδι 8ες αλλο κουρδισμα καταλαβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε!

αυτη εδω τι σου λεει???

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgt6exfx_bk.htm

 

φαινετε πολυβολο! :P

 

και απ οσο ξερω ειναι κ για χαμηλα κουρδισματα!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε!

αυτη εδω τι σου λεει???

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgt6exfx_bk.htm

 

φαινετε πολυβολο! :P

 

και απ οσο ξερω ειναι κ για χαμηλα κουρδισματα!

 

Θα παω σημερα ομονοια και θα παο στο (δεν θυμαμαι πως τον λενε που εχει τις ibanez) να δω αν την εχει να την δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Dean του Mustaine δεν την κοιτάς σαν πιθανότητα? Είναι πολύ καλοφτιαγμένη, έχει active μαγνήτες, αλλά όχι emg από τους οποίους λες ότι θέλεις να ξεφύγεις, και είναι και στα λεφτά σου περίπου.

 

http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_dave_mustaine_vmnt_cbk.htm

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Dean του Mustaine δεν την κοιτάς σαν πιθανότητα? Είναι πολύ καλοφτιαγμένη, έχει active μαγνήτες, αλλά όχι emg από τους οποίους λες ότι θέλεις να ξεφύγεις, και είναι και στα λεφτά σου περίπου.

 

http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_dave_mustaine_vmnt_cbk.htm

 

Αυτη την εχω δοκιμασει στο νακα αλλα δεν με βολεψε το σχημα ξερεις το Ω ειναι λιγο δυσκολο.Παντως η σημερα η αυριο που θα παω νακα θα ζητησω να την δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η V θέλει να ζώνη και ποζεριά. Δεν είναι για καθιστός στο σκαμπό και με υποπόδιο. ;D ;D ;D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου