Προς το περιεχόμενο

Original η Replica? ...Ιδού η απορία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρα σε ολους... να εκφρασω τα συγχαρητήρια μου σε ολους σας για τα τοσα και τοσο κατατοπιστικά post που διαβαζω απο την μερα που εγινα μελος! ( το πολυ 10 μερες ) ::)

 

Η απορια μου ειναι αν μπορει καποιος χωρις πολλες γνωσεις στον τομεα κιθαρα να του ειναι ευκολο να αναγνωρισει ευκολα χωρις τη βοηθεια καποιου ειδικου μια γνησια Les Paul , Stratocaster η αλλη μαρκα.

 

Εχω δει κατα καιρους κιθαρες που θα ορκιζομουν οτι ειναι Original αλλα δεν ηταν παρα μοναχα μια καταπληκτική απομίμηση! Και μιλαμε για χτυπημένα SN και ολα τα σχετικα περι χωρα προέλευσης.

 

ενα search να κανεις στο ebay βρισκεις απο λογοτυπα με το ονοματα εταιριας tones φθαρμενα μεχρι και εγω δεν ξερω τι αλλο.

 

ισως ι απορια μου ακούγεται στα πεπειραμένα αυτια σας ηλιθια και οχι αξιας σχολιασμου, αλλα παρολα αυτα θελησα να την κανς post.

 

αν το θεμα προϋπήρχε συγχωρέστε με αλλα δεν το βρηκα στην αναζήτηση.

 

Ευχαριστω  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειναι πολυ ευκολο να ξεχωρισεις τη μουφα απο την αυθεντικη,αρκει,οπως και σε ολα τα πραγματα,να εχεις κανει το homework σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ ευκολο να ξεχωρισεις τη μουφα απο την αυθεντικη,αρκει,οπως και σε ολα τα πραγματα,να εχεις κανει το homework σου.

 

homework= χρόνια ενασχόλησης με το θεμα να υποθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σημαίνει να έχεις μελετήσει αυτό που ψάχνεις.

 

Π.χ. αν ψάχνεις για μια Ibanez Jem, ψάχνεις στο net για τα μοντέλα, τις χρονολογίες των διαφόρων μοντέλων, τα χαρακτηριστικά τους, λεπτομερείς φωτογραφίες, κτλ.

 

Η εμπειρία βοηθάει αλλά δεν είναι απαραίτητη. Συνήθως όταν πιάνεις τη replica και παίζεις καταλαβαίνεις οτι δεν...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

homework= χρόνια ενασχόλησης με το θεμα να υποθέσω.

 

για VINTAGE κιθαρες (οπου παιζει και το χοντρο χρημα αλλα και οι χοντρες απατες) ναι,καλο ειναι ακομα και να πληρωσεις καποιον ειδικο για να εκτιμησει το οργανο,για καινουργιες κιθαρες της σειρας ισχυει αυτο που λεει ο Jase.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά εγώ έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν κάποια σημεία που είναι ψιλοίδια στις κόπιες που τις κάνει να ξεχωρίζουν...

Για παράδειγμα:

Στις κόπια Gibson Les Paul κοιτάς το πλαστικό μέρος που γράφει Studio ή οτιδήποτε και κρύβει το truss rod. Στις περισσότερες κόπιες έχει 3 βίδες ενώ στις αυθεντικές Gibson έχει 2. Επίσης οι κόπιες έχουν συνήθως μικρότερα και πιο κωνικά volume/tone knobs

Στις κόπια JEM κοιτάς την γραμμή που είναι κάτω από το ibanez στο headstock αν φτάνει μέχρι το τέλος του headstock ή αν κόβεται νωρίτερα. Επίσης κοιτάς τι χρώμα έχουν τα pole στους μαγνήτες. (αν και γενικά εδώ μέσα θα βρεις πολλά για JEM replica)

Σε όλες σχεδόν τις κόπιες όμως υπάρχει το θέμα των ασυμάζευτων ηλεκτρονικών, πολλές φορές του θορύβου, η διαφορά βάρους κλπ. Επίσης αν πάρεις scalloped κιθάρα κοιτάς το σκάψιμο σε τι βάθος είναι, ενα ακολουθεί καμπύλες κλπ... Μεγάλα λάθη γίνονται και σε floyd rose (διαφορετικά χρώματα κλπ)...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια καλύτερα μια επίσκεψη σε εναν ειδικο παρα να τρεχεις και να μην φτανεις αργοτερα. ;)

 

Και το λεω αυτο γιατι με ενδιαφέρει η αγορα μεταχειρισμένης Gibson Les Paul St. οχι κανενα συγκεκριμένο μοντελο απλα ενα γνήσιο κομμάτι.

Δεν ειμαι σε προχωρημένο επιπεδο όσο αναφορά το παίξιμο μου για να ζητησω να εχω στην κατοχή μου ενα πολυ ιδιαίτερο οργανο (custom).Απλα θα ηθελα να κανω μια τετοια αγορα ...μιας Les Paul standard.

 

πρωτα ομως πρεπει να πουλησω την Fender που εχω στις Αγγελιες  ;D

 

Ευχαριστω και παλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου